Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

VERA İLE SOHBET  

  • 29.10.2022 11:05

Yolumdan giderken karşı kaldırımda tasması tutulan bir köpek vardı. Köpek yere çömelmiş halde ve bir genç daha vardı ve o onunla konuşuyordu. O yöne doğru yöneldim. Ve köpeğin yanında durdum.

Ona “Seni sevebilir miyim?” diye sordum. Köpek yerden kafasını çevirdi bana baktı ve hemen
yerinden kalktı. Kucağıma atladı ve bana patileriyle sarıldı. Onun başını okşadım. Ve onunla
konuşmaya başladım. Kulaklarını, burnunu, göğsünü, başını sevdim. Onu severken bir taraftan ona sevgi sözcüklerimi söylüyordum.

İki genç sessizce bana bakıyorlardı. Köpeği sevdikten sonra artık gitmem gerekiyordu, “daha sonra karşılaşırsak yine görüşürüz dimi” diye söyledim. 

Köpek onu sevdiğim ve sohbet ettiğim sürede gözleriyle gözlerime bakıyordu ve mutluluktan kuyruğunu sallıyordu. Ona veda ettiğimde hemen kucağımdan indi ve mutlu şekilde etrafta dönmeye başladı.

Sahibine köpeğin adını sordum. Vera imiş adı. Ona veda ederken sahibi bana köpeğin onlara
bakmadığını ve yüz vermediğini söylemişti. Şaşkınlıkla bakıyorlardı bana.
Sadece gülümsedim.

Oysa köpek sevgi istiyordu tıpkı sokaktaki köpek ve kediler gibi. Sokaktaki köpeklerden, kedilerden korkmam. Sahipli köpeklerden çekinirim. Çünkü içgüdüsel olarak koruma duygularıyla tetikte oluyorlar. Sokak köpeklerinde o yoktur. 
Çoğu insan köpeklerden korkmaktadırlar. Haklılar, saldırgan olabiliyorlar. Ancak sokak köpekleri aç ve susuz oluyorlar. Az evvel yazdım ya sahipli köpeklerden çekinirim diye aç ve susuz köpeklerden de çekinirim. O yüzden elimden geldiğince onları besler ve su ihtiyaçlarını gideririm.

Yetkililer çözüm olarak barınak çözümü bulmuşlardır. Evet, barınaklar onlar için iyi bir çözüm ama barınak yeterli olmaya biliyor bazen. Sebeplerini sorgulamıyorum. Sadece şunu biliyorum.
Hayalimdeki barınakların köpeklerin ayrıca eğitilmelerinin de gerektiğidir. Sokak köpekleri de olsa talimatları öğrenmeleri gerektiğine inanıyorum. Böylelikle talimatları bilen sakinler köpekle
karşılaştıklarında korkmayacaklar. Barınaklar ziyaret edilip köpekleri sevmek gerek. Böylelikle
sevilen köpek sevenin kokusunu almış olur ve karşılaştığında birbirlerine arkadaş olduklarını
bilecekler.

Sokaklarımızda kedi, köpek maması ve su kapları koyulması hem inanç yönünden sevaptır ve hem insanlık adına merhamettir. Kış mevsiminde ise onlara yuvalıklar yapılabilir mesela. Örnek olarak geçenlerde bir sokak arasından geçerken çatılı ve kapısı yuvarlak olan küçük boyda yuva sıralanmıştı kaldırımda. Baktığımda kediler için yapılmıştı. Kaldırımda o yuvaları gören muhtemelen rahatsız olabilir çünkü her insanı memnun etmek mümkün değildir. Oysa hoşgörü, sevgi, merhamet ve saygı bu işi çözmektedir.

Evet, yetkililerimiz gerekeni yapmaktadır ama biz insanlar da elimizi taşın altına da koymalıyız.
Barınakları ziyaret edebilir, mama alabilir, ilaç yardımı yapabilir, sevgiye aç olanlara sevgi verebilir, oynayabiliriz. Ve sahiplenebiliriz.
Evet, zor zamanlar yaşıyoruz. Ama olduğu kadarını yapabiliriz.

Yaradan’dan ötürü yaradılanı severim…..

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.