Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

YAŞADIKLARI DÜNYA YALAN DÜNYA

  • 17.09.2022 15:05

Son zamanlarda insanlar sosyal medya ile yaşamakta. Ve yalan mutluluk yaşamaktadırlar.

Gözlerinden gerçek mutluluk akmamaktadır. Nasıl bu hala gelindi bilememekteyim. Ama gözlemlelerime göre hayatlar tamamen sosyal hesaplarında akmaktadır. Herkes herkesi görmekte ve kendi dünyalarını unutmaktadırlar. Sosyal ağları tek tek saymaya gerek yok. Dünyaca biliniyor zaten. Yaşadıkları dünya yalan dünya.
    Oysa bir zamanlar yaşanılan bu dünyaya yalan dünya denmekteydi. Şimdi tamamen yalan dünyada yaşamaktadırlar. Akıllı telefonlar sayesinde videolar çekilmekte. Resimler paylaşılmakta. Hatta küçük küçük paradiler yapmaktadırlar. Yediklerini, içtiklerini, dertlerini, sevinçlerini her şeyi paylaşmaktadırlar. Saliseleri onla geçmektedir.
    Belki eleştiri gibi gelebilir yazdıklarım ancak şu açıdan bakıyorum. Evet, internet yüzyılın muhteşem buluşu ve üstün zekâlılar sosyal ağaları çıkarttılar. Belki olması gerekiyordu belki de olmaması. Ancak doğru zamanda doğru yerde kullanıldığında işe yarar elbette.
    Bir de şu açıdan bakmak gerek. Biraz mola verilse sosyal ağlara. Doğa izlense mesela. Yağmurun keyfi yaşansa. Kardan adam yapılsa. Kartopu oyunları oynansa. Güneşin keyfi çıkarılsa. Hani kitap okunsa. Ya da resim çizilse. Sohbet edilse. Ya da ip atlansa. Çocuklarla saklambaç oynansa. Kahve eşliğinde moda konuşulsa, ya da eser tartışılsa. Veya satranç oynansa. Ya da tavla oynansa. Veya beştaş onansa….
    Saymakla bitmez etkinlikle. Müzik dinlense. Dans edilse veya göbek atılsa….
Ama robotlar üretilirken insanlar robotlaştırılıyor. Yapay zekâ icat edildiğinde insanlar yapay zekâyı tartışmıyor eleştirmiyor mesela. Belki de yapay zekânın ne işe yaradığı ve yaramadığını bilmiyor mesela. Gazete okunmuyor mesela. Okumak bırakıldı. Görsellik öncelik oldu. Peki, bu nereye kadar sürecek. Bu hayatı yaşarken peşine gelen nasıl bir nesil olacak acaba?
    Rüzgârı hissettiniz mi hiç? Yağmurda iliklerinize kadar ıslandınız mı? Karda kelebek yaptınız mı? Güneşe baktınız mı? Baharda açan çiçekleri ciğerinize çektiniz mi? İşe giderken çevrenize baktınız mı? İşten dönerken gökyüzüne baktınız mı? Ay çıktığında aya selam verdiniz mi? Yıldız yağmurlarını
izlediniz mi? Yaprakların dökülüşünü izlediniz mi? Tomurcuklanmayı gözlemlediniz mi? Balık avladınız mı? Hayvan beslediniz mi? Kuşlarla sohbet ettiniz mi? Birine yardım ettiniz mi? Yerden çöpü
kaldırdınız mı? Kahve kokusunu duydunuz mu?
    Bunları hepsini sosyal âlemde yaptınız. Bu duygularını gerçekte yaşamadınız. Sosyal âlem size duygularınızı körelmekte.
    Evet, sosyal hesaplar yerinde gereklidir. Ama hayatı ıskalamayın ve hayatınızı yaşayın. Çünkü sizden başka kimse yok ve hayatınızı siz yaşıyorsunuz.
    Hayat sizsiniz ve siz varsınız.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.