Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“Enerji Buhranına Son Vereceğiz”

​​​​​​​Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Semih Cemşit, iktidarları döneminde ekonomik sıkıntılara da enerji buhranına da son vereceklerini söyledi.

9.02.2022 - 12:20
Güncelleme 9.02.2022 - 12:24
Haber Merkezi

Hayat pahalılığının halkı yoksullaştırdığına dikkat çeken Cemşit “Vatandaşlarımızın pazar fileleri, tencereleri ve cüzdanları boş!” dedi.

Elektrikte kademeli tarife sistemini eleştiren Cemşit “Elektrikte kademeli soygunun mağdurları yine işçi, memur, emekli, çiftçi, esnaf oldu” şeklinde tepkisini ortaya koydu.

CHP İl yönetimi elektrik ve doğalgaz zamları ile ilgili tepkilerini dile getirmek için bir basın açıklaması düzenlediler.

ŞEYTANIN BİLE AKLINA GELMEZ

Toplantıda konuşan Cemşit şeytanın bile aklına gelmeyecek düzenleme nedeniyle zamlı elektrik faturalarının vatandaşı çarptığını vurgulayarak “Kademeli tarife öyle bir döneme denk geldi ki Aralık ayı zamsız, Ocak ayı ise zamlı elektrik bedelleriyle hesaplandı. Bu geçiş döneminde Aralık ayı tüketiminin yaklaşık 20 günü eski zamsız tarifeden, Ocak ayı tüketiminin yaklaşık 10 günü de yeni zamlı tarifeden hesaplandı. Ocak ayının 10 günlük elektrik tüketimi fiyatı ile yazılan fahiş zamlı faturalar büyük tepki topladı. Çünkü faturalar 2 ila 3 kat arası arttı” dedi.

TARİFE OYUNLARI İLE ZAMLARIN ÜSTÜ ÖRTÜLÜYOR

Cemşit tarife oyunları ile zamların üstünün örtülmeye çalışıldığına dikkat çekerek “4 kişilik bir ailenin 230 kilovatsaat elektrik tüketimi için Aralık faturası 210 liraydı,  Ocak ayında 370 lira oldu. Şubat’ta ise 330 lira olacak. Yani zam yine zam olarak kaldı! Vatandaş fahiş zamların, hayat pahalılığının altında hala eziliyor. Saray iktidarı tarife oyunlarıyla kendi yaptığı zamların üstünü örtmeye çalışıyor. İşin aslı Şubat ayı faturaları vatandaşlarımıza gönderildiğinde bir kez daha ortaya çıkacak.  Öte yandan ticarethane tarifesine de en üst kademeden tarihin en büyük zammı yapıldı. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha söylüyoruz; Elektrik insan hakkıdır, ulaşılabilir ve insani yaşam koşullarında ödenebilir bir ücreti olmalıdır!” şeklinde açıklama yaptı.

ZAMLAR DERHAL GERİ ÇEKİLMELİ

İnsanları yaşadıkları enerji buhranından çıkaracak acil uygulamaların derhal hayata geçirilmesi çağrısında bulunan Cemşit şöyle devam etti: “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun daha önce defalarca vurguladığı gibi Kara Kış Fonu derhal kurulmalı ve dar gelirli vatandaşlarımıza fatura desteği sağlanmalıdır. Elektrik ve doğalgazda fahiş zamlar derhal geri çekilmeli, 2021 yılının tarifelerine geri dönülmelidir. KDV ve ÖTV hiç değilse kış aylarında sıfırlanmalıdır. Aralık 2021 – Ocak 2022 döneminde vatandaşlarımızdan tahsil edilen yüzde 127’ye varan fahiş zamlı elektrik tüketim bedelleri iade edilmelidir.  Aynı şekilde, yılbaşında sanayi elektriğine yapılan yüzde 130, ticarethane tarifesine yapılan yüzde 125 ve tarımsal sulamada yapılan yüzde 95  oranındaki zamlar derhal geri çekilmelidir.”

Semih Cemşit, ekonomik buhrana da, enerji buhranına da tümüyle son vereceklerini ifad ederek “Bu zor günleri hep birlikte geride bırakacağız. Aydınlık günleri hep birlikte kuracağız!” dedi


Editör: E. Varol
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar