Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“Maaş hariç her şey Dolarla’

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Semih Cemşit, asgari ücret zammını değerlendirerek “Maaş hariç her şey dolarla. Ocak-Şubat aylarında temel gıda fiyatlarında yaşanabilecek olası artışlar, vatandaşın alım gücünü daha da düşürecek” dedi. 

“Maaş hariç her şey Dolarla’
17.12.2021 - 13:46
Haber Merkezi

CHP Düzce İl Başkanı Semih Cemşit kur artışında yaşanan risk tablosu ve  Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan asgari ücret artışını değerlendirdi.

Cemşit kurda gün boyu yaşanan oynamaların vatandaşta tedirginlik yarattığını belirterek “Kur artışıyla birlikte piyasalar adeta yangın yerine dönerken, üretimden ticarete her alanda büyük sıkıntılar yaşanmaya devam ediyor. Vadeli alımlar durma noktasına gelirken, üreticiler hammadde sıkıntısı çekiyor. Türk Lirası tarihinin en büyük değer kaybını yaşarken, adeta karanlık bir tünelde freni patlamış kamyon gibi savruluyoruz. Ekonomi yönetimi, gidişatı durdurmak için hiçbir adım atmıyor ve dolayısıyla kurda gün boyu yaşanan oynamalar vatandaşta tedirginlik yaratmaya devam ediyor. Sonuç olarak bu belirsizlik, toplumun her kesimini etkilemiş durumda. Üretimden ticarete her sektörde endişe büyük” dedi. 


Asgari ücret artışını da değerlendiren Cemşit, Ocak-Şubat aylarında temel gıda fiyatlarında yaşanabilecek olası artışların yine vatandaşın belini bükeceğinin altını çizerek “Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret artışının yüzde 50.54 seviyesinde gerçekleştirdiklerini belirterek,2022 yılı için net 4 bin 253 TL olduğunu açıkladı. Bu artış Dolar kurundaki yüksekliğe oranla yine düşük seviyede. Maaş hariç her şeyin Dolarla alındığı günümüz şartlarında, Ocak-Şubat aylarında temel gıda fiyatlarında yaşanabilecek olası artışlar, vatandaşın alım gücünü daha da düşürecektir. Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizi yaşanırken, çaresizlik boyut değiştiriyor. Yoksulluğun kader gibi yaşatıldığı güzel ülkemizde, yurttaşlarımıza bu çıkmazı yaşatan günümüz iktidarı, derhâl erken seçim kararı almalıdır” diye konuştu.


Editör: C. Karaca