Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

‘Hesap Sandıkta Sorulacak’

CHP Düzce İl Başkanı Semih Cemşit, emeklilikte yaşa takılanların 22 yıldır haklarını elde etmek için mücadele verdiklerini belirterek “Lütuf değil kazanılmış haklarını istiyorlar” dedi. 

14.01.2022 - 15:27
Haber Merkezi

EYT’lilerin CHP iktidarını dört gözle beklediğine dikkat çeken Cemşit “ İktidara hesap sormak için sandığın bir an önce gelmesini istiyorlar” diye konuştu

İŞ CİNAYETLERİNDE CAN VERİYORLAR

Emeklilik hakkı elinden alınan ve halen çalışmak zorunda olan bir çok kişinin iş cinayetlerinde can verdiğini ifade eden Çemşit  “Emeklilikte Yaşa Takılanlar, yaş engelinin ardından birde AKP-MHP engeline takıldılar. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Emeklilikte Yaşa Takılanların mağduriyetine son verilmesi için verdiğimiz tüm kanun teklifleri, her seferinde AKP-MHP oylarıyla reddedildi. 

EYT mağdurlarına devlet daha gençsin emekli olamazsın diyor. Öte yandan işverenler sen yaşlısın, sana iş veremem diyor.  Bu ülkenin birer yurttaşı olan vatandaşlarımıza devlet adeta sen yoksun diyor. Emeklilik hakkı elinden alınan ve halen çalışmak zorunda olan yurttaşlarımız ise iş cinayetlerinde can vermeye devam ediyor. 2013 yılından bugüne emeklilik yaşı gelmiş olduğu halde emekli olamayıp çalışan 2 binden fazla işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bir başka deyişle EYT mağdurlarının payına sadece açlık değil, iş cinayetlerinde can vermekte düşüyor ” dedi.  

“HAYALLERİ İLE ALAY EDİLİYOR”

EYT mağdurlarının hayalleri ile alay edildiğini ifade eden Cemşit “AKP Genel Başkanı, emeklilik hakkını isteyen vatandaşlarımızı ülkeye bir yük olarak görüyor ve ekonomiye zarar vermek istediklerini söylüyor. 20 yıldır ülkeyi yönetip faiz lobilerine her ay 2 milyar 271 milyon 284 bin dolar faiz ödeyen iktidar ülke ekonomisini çökertmiyor, ama iş kendi vatandaşının emeklilik hakkına gelince bunu devlete bir yük olarak görüyor. Bir gecede dolar milyarderi yaptığı yandaşlarına hazine garantili faizle, hayat vaat ediyor, öte yandan kendi vatandaşının emekliliğini, bir hak olarak görmüyor. 

Türkiye’de yaklaşık 7,9 milyon emekli, asgari ücretin altında aylık alarak açlık sınırının altında yaşıyor. 4 Milyondan fazla emeklimiz geçinebilmek için, ya bir iş arıyor ya da bir işte çalışıyor. Devletine 40 yıl hizmet etmiş bir emekli ise en çok tükettiği ürün olan kuru ekmeğe, muhtaç yaşıyor. Umut tacirliği yapan iktidar , bugüne kadar her defasında EYT mağdurlarının hayalleri ile adeta alay etmeye devam etti” diye konuştu.
 
‘CEVAP SANDIKTA VERİLECEK’

EYT’lilerin artık kandırılmak istemediğini belirten Semih Cemşit, iktidara yanıtlarını sandıkta vereceklerini söyleyerek “EYT’liler artık kandırılmak istemiyor, mağduriyetlerinin çözülmesini bekliyor. Kendilerine yönelik devletin ekonomisine zarar verecek güçler olarak görülmek değil, hakkı olan emeklilik hakkını istiyor. İnsanca yaşamak için, 22 yıl önce gasp edilmiş, ellerinden alınmış haklarının, kendilerine iade edilmesini istiyor. Emeklilik çağında olmasına rağmen, çalışmak zorunda kalıp, iş cinayetlerinde can vermek istemiyor.

 EYT’liler Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarını dört gözle bekliyor. Kendi emeklerini ve alın terini, bir avuç yandaşa peşkeş çeken iktidara hesap sormak için sandığın bir an önce gelmesini istiyor. EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik hakları verilmeli, emekli aylığı asgari ücrete eşitlenmeli. Aylık bağlama oranları eski düzeye çekilmeli, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümü dikkate alınmalı. Emeklilerimizin yıllardır beklediği intibak yasası derhal çıkartılmalı ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizliğine son verilmeli” şeklinde açıklama yaptı. 

TEŞEKKÜR ETTİ
 

Düzce, Bolu, Sakarya EYT Dernek Başkanı Mehmet Ali Çelik Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve il yönetimine sıkıntılarını dile getirdikleri için teşekkür etti.  Çelik “Artık yeter. Kazanılmış hakkımızı istiyoruz” dedi.


Editör: C. Karaca
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar