Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

ACILAR VE ANILARLA DOLU 17 AĞUSTOS

  • 16.08.2022 10:43

Dostlarım tarih 17 Ağustos 1999 bundan 23 yıl önce saatler sabaha karşı 03:02’yi gösterdiğinde son yılların en şiddetli depremiyle sarsıldık.

Marmara’yı vuran deprem felaketinin üzerinden 23 yıl geçti. 17 Ağustos 1999 sabahından bu yana yaralar sarılmaya çalışılsa da 45 saniye süren depremin insanların hafızasında bıraktığı derin izler tazeliğini hala koruyor.

Yüzyılın en büyük felaketi olan 17 Ağustos depreminin 23. Yıldönümü… 1999 yılının Ağustos ayında 16’yı 17’ye bağlayan o bunaltıcı yaz gecesi saat 3’ü 2 dakika geçe hala hafızalarımızdan silinmeyen o gürültülü ve sarsıntıyla yıkıldık...

EVLERİMİZ, İŞYERLERİMİZ, HAYELLERİMİZ İSTİKBALİMİZ YIKILDI.

7.4 büyüklüğündeki korkunç sarsıntıyla resmi kaynaklara göre Düzce’de 270 kişi hayatını kaybetti. Bin 157 kişide yaralandı. İnsanlar evsiz, işsiz ve çaresiz kaldı.

Ne yazık ki daha yaralarımız sarılmadan, acılarımız tükenmeden 12 KASIM 1999 DÜZCE merkezli depremi yaşadık.

Herkes “Kış yaklaşıyor, sıcak yuvalarımıza kavuşalım” diye düşünürken, Düzce olarak çok hazırlıksız yakalandık. Ve Ağustos’ta ağır hasarlı binalarımızda 1000 civarında DEPREM ŞEHİDİ verdik.

Mevlam bir daha o acı günleri insanlık alemine göstermesin.

Düzcemizin en faal sivil toplum kuruluşu Düzce Kırım Türkleri derneğimiz geçen yılın Eylül ayında 15 kişilik yönetim kurulu üyeleriyle birlikte farkındalık için AFAD İl Müdürümüz Ali Kartal beye bir bilgilenme ve nezaket ziyaretinde bulundu.

Bizleri muhteşem misafir salonunda ağırladılar. Ayrılırken de manevi değeri çok yüksek olan AFET VE ACİL DURUM çantalarımızla toplu hatıra fotoğrafı çektirdik.

Müdürümüz Ali Kartal beyin,ziyarete gelen tek sivil toplum kuruluşu olduğumuz iltifatı bizleri son derece mutlu etti.

AFAD Şube Müdürümüz Zeki Gürsoy beyefendi ikram edilen çaylarımız eşliğinde bizlere deprem, heyelan, sel, taşkın, çığ, yangın gibi felaketlerde ne gibi önlemler almamız gerektiğini görüntülü olarak anlattı.

Bizde anlatılanları nefesimizi tutarak, dikkatle ve heyecanla pür dikkat dinledik, izledik.

Anlatım ve önerilerini dinledikçe ,doğa felaketlerinde toplum olarak ne büyük hatalar yaptığımızı anladık ve çok hayıflandık.

Bu arada eğitmen Jale Çınar hanımefendinin de yakın ilgilerini anmazsak haksızlık olur. İlgilerine teşekkür ederiz.

Depremlerde çektiğimiz çilelerin, toplumca yaptığımız hataların bedeli olduğunu bir kez daha ibretle anladık.

Dostlarım 1999’da Marmara ve Düzce belediye meclis üyesiydim.

Depremlerden bir ay önce belediye meclisinde Gaziantep caddesine yedinci kat yapılması tartışmalarımızı hiç unutamıyorum.

Depremler öncesi Düzcemizde toplum olarak ÇOOOK HATALAR YAPTIK. ÇOOOK HEPİMİZ SUÇLUYUZ...

Maalesef Marmara ve Düzce depemlerinde mal ve mülk kayıpları en fazla mağdur olanlardanım.

Kırk saniyede kırk yıllık emeğimizi, 16 daireli Tutkun apartmanımız altındaki Tutkun ve İpek mobilya mağazamızı hatalarımızın bedeli olarak depremlere feda ettik.

Depremler yıkmaz, hatalı binalar yıkar ve öldürür gerçeğini çok geç anladık.

Keşke o yıllarda bu günlerdeki hayat tecrübelerimizi anlatacak AFAD gibi uyarıcı dostlarımız, yol göstericilerimiz olsaydı.

AFAD’ımızın tam donanımlı muhteşem devasa binasını, çağrı merkezini felaketlerde acil karar birimlerini görünce içimize su serpildi.

Bir kez daha Allah’ım vatanımıza, devletimize, Cumhuriyetimize, demokrasimize zeval vermesin dedik. AFAD gibi güçlü kuruluşlarımız olduğuna sevindik.

Üniversitemizin, tüm okullarımızın AFAD gibi bir nimetten yararlanmalarını, bilgilenmelerini diliyoruz.

AFAD eğitmenlerinin tecrübeleri çok önemli. Hepsi donanımlı, bilgili vatan dostları güvenmelerini öneririm.

Düzce Kırım Türkleri derneği olarak AFAD’ımızın gösterdiği yakın ilgilerine teşekkür eder başarılarının devamını dileriz..

Sevgi saygı ve hürmetlerimle...

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.