Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Duymak anlamak sevmek

  • 6.08.2022 14:28

Dostlarım yazar Gülay Atasoy’un yıllar önce kaleme aldığı güzel bir yazısı elime geçti. Gençlere yol gösterici bir yazı olduğu için sizlerle paylaşmayı uygun buldum. Beğeneceğinizi umuyorum. Genç kadın sızlanıyordu.

Eşim ne beni duyar, ne anlar ne de sevdiğini dile getirir. Kendine ait bir dünya kurmuş orada tek başına yaşar. Sonra da bana “Hiçbir şeyden mutlu olmayan kadınsın” deyip işin içinden çıkar. Evet, evlilikte mutluluğa giden üç basamak vardır. Duymak - Anlamak - Sevmek...

Duymak, insanı anlamak basamağına, anlamaksa sevmek basamağına çıkarır. Nasıl ki dilsiz ve sağır insanın dilini bilemediğinizden duyamazsınız. Duymadığınız için de anlayamazsınız. Eşler de birbirlerinin beklentilerini duyup cevap veremezse eşin, sürekli “Beni anlamıyorsun” diye sızlanmasına zemin hazırlar. Böyle bir eş, eşinin sadece madde boyutunda yanında olur. Ruh boyutunda ise yalnız bırakır.

Ruh dünyasının gereksinimlerini yerine getiremez. Anlaşılmadığını düşünen eş ise kendisini yalnız hisseder. Yalnızlığın başladığı evlilikte ise ciddi problemler ortaya çıkar. Eşler birbirlerini çok sevse bile birbirlerinin beklentilerinin ne olduğunu anlamadıkları için “Neden beni anlamıyorsun, anlamak istemiyorsun” tartışmaları arasında sevgileri de buz keser.

Birbirlerini anladıklarında, beklentilerine cevap verdiklerinde aralarındaki tartışma kalkar. Anlayış güneşi sevgi buzunu çözmeye, anlayış ateşi sevgi aşını pişirmeye başlar. Genelde birbirleriyle anlaşamayan eşler, ayrı ayrı fert olarak mükemmel insanlardır. Fakat eş olarak bir araya geldiklerinde birbirleriyle anlaşamaz, hatta ayrılırlar.

Prof. Nevzat Tarhan’ın çok güzel bir tespiti var. Aileyi orkestraya benzetir. Eşlerin her biri çaldıkları enstrümanı tanır, bilir ve dilinden anlayarak çalışırsa, o orkestrada uyum olur. Aksi halde ortaya kulakları sağır eden bir ses çıkar. Ki böyle bir orkestranın olduğu ortamda bulunanlar orayı terk eder. İşte ayrı ayrıyken mükemmel olan ama bir araya geldiklerinde anlaşamayan çiftler, kendilerini o orkestranın bir parçası olarak kabul etmez. Çalacağı enstrümanın diğer enstrümana uyum sağlaması gerektiğini anlamadan bildiği gibi çalar. O zaman da eşler arasında uyum olmaz. Her kafadan bir ses çıkar. Aile curcunaya döner. Ve birlik beraberlik de bozulur. Demek ki evlilikteki mutluluk formülü - Duymak ? Anlamak -Sevmektir - Bu formül evlilikte Biz duygusunu harekete geçirir. Eşler, “Bizim evimiz, bizim çocuğumuz, bizim aşkımız, bizim sevinç ve kederimiz” diye düşünür.

Aksi halde eşlerin “Ben seni dinlemek zorunda değilim. Çünkü ben bilirim. Beni böyle sev” düşüncesi oluşmaya başlar. Ben duygusunun hakim olduğu ailede despot bir kral ve uyulması gereken kurallar vardır. Aile bireyleri o kurallara uymak zorundadır. Uymayan anında cezalandırılır. Eşler Biz dediği zaman ise katı kuralların hakim olduğu despot baskı ortadan kalkar. Paylaşım başlar. Paylaşımın olduğu yerde ise huzur, saadet ve mutluluk vardır. Çünkü SIKINTILAR PAYLAŞTIKÇA AZLIR. SEVİNÇLER PAYLAŞILDIKÇA ÇOĞALIR. Sevgi saygı ve hürmetlerimle...

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.