Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

YÜKSEK HIZLI TREN TV'LERDE TARTIŞILSIN

  • 30.01.2023 11:58

Düzce’mizin öz evladı, öz Düzceli Prof. Dr. Ayhan Şamandar Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi.

Uzun yıllardır Ankara - İstanbul yüksek hızlı tren hattı Ankara, Sincan, Çakırhan, Sakarya, İstanbul güzergahında planlamıştır.

YHT Ankara - İstanbul arasında Sakarya ilinde durmaktadır.

PLANLANAN HAT ÜÇ SEBEPTEN DOLAYI VERİMSİZDİR.

Bir Ankara, Sincan, Çayırhan, Sakarya kesimi mühendislik açısından çok zor bir topoğrafyaya sahiptir.

Bu güzergahta 71 bin 365 metre olan 49 tünel ve toplam uzunluğu 13 bin 770 metre olan 25 adet viyadük ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

Bu güzergahın maliyeti TCDD tarafından ON MİLYAR DOLAR olarak hesaplanmıştır.

İki günde toplam 46 bin 652 kişinin kullanacağı bu güzergahın kendini amorti etme süresi 60 yılı geçmektedir. Günde 200 bin kişinin altında yolcu taşıyan YHT hatları ekonomik değildir.

ÜÇ Bu güzergah Kuzey Anadolu fay hattının üzerindedir ve mevcut projede 30 km boyunca YHT faya paralel gitmektedir. Bu hat deprem açısından çok ciddi bir risk taşımaktadır.

Sayın hocamız Ayhan Şamandar JAPON akademisyenlerle beraber yapmış olduğu çalışmalar sonucunda Ankara, Sincan, Çakırhan, Sakarya, İstanbul güzergahına alternatif olarak çok daha verimli ve ekonomik olan Ankara, Kızılcahamam, Gerede, Bolu, DÜZCE, Hendek, Sakarya, İzmit, Gebze, İstanbul güzergahını önermektedirler.

BU PROJE İSTANBUL HAVAALANINDAN SONRA ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK İKİNCİ PROJESİDİR.

Düzce Kırım Türkleri Derneği Düzce’mize ve vatanımıza yapılan ve yapılacak hizmetleri destekleyen, arkasında duran, Düzce’nin en faal sivil toplum kuruluşu, derneğidir.

Sayın Ayhan hocamızın bu parlak ve bölgemiz için son derece önemli fikirlerini öğrendiğimizden beri vatanımıza, bölgemize ve DÜZCE’MİZE son derece faydalı olacak projenin arkasında durduk, duracağız.

Yıllar önce Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nda Düzce’nin saygın sivil toplum kuruluşlarıyla düzenlediğimiz hocamızın sunumundaki toplantıya Tatar börekleri ikramımızla ev sahipliği yaptık.

Bu güzel projeye o kadar inandık ki Ankara’da yapılan bir KIRIM TÜRKLERİ etkinliğinden sonra tüm dernek yönetiminin katılımıyla Ankara Ulus meydanı Atatürk anıtı önünde sekiz metrelik ‘DÜZCE’YE YÜKSEK HIZLI TREN İSTİYORUZ’ pankartımızı açtık.

Bolu TV’de bu konuda açık oturuma katıldık, BİZ BU YOLA BAŞ KOYDUK.

1- Önerilen Ankara, Kızılcahamam, Gerede, Bolu, Düzce, Hendek, Sakarya, İzmit, Gebze, İstanbul güzergahı yaklaşık olarak 5 Milyar Dolar’a mal olmaktadır.

Çünkü proje maliyetini artıran tünel ve viyadük sayısı önermiş olduğumuz bu güzergahta daha azdır. Buna göre önerilen hat mevcut hattan bir milyar dolar daha düşük maliyettedir.

2-- Başlangıçta günlük çift yönlü 126 bin kişinin yılda ise 45 milyon kişinin kullanacağı bu güzergahın kendini amorti etme süresi maksimum 10 yıl olacaktır. Bu hat bu özelliğinden dolayı yap işlet devret modeline uygun değildir.

3-- YHT sayesinde Ankara - İstanbul arası seyahat 2 saat olacaktır. Bu güzergahtaki 6 il 4 ilçe hızlı, ekonomik, konforlu, güvenli ve çevreci bir ulaşıma sahip olacaktır.

4--Önerilen Ankara, Kızılcahamam, Gerede, Bolu, Düzce, Hendek, Sakarya, İzmit, Gebze, İstanbul güzergahı toplam nüfusu 25 milyon olan 6 il, 4 ilçeyi birbirine bağlayacaktır.

Ayrıca bu hattan orta Karadeniz’de yer alan 7 il Zonguldak, Karabük, Bartın, Kartamonu,  Sinop ve Samsun faydalanacaktır. Bu illerdeki yolcular Gerede’ye kadar otobüsle gelip Gerede’den YHT’i kullanarak İstanbul’a 1.5 saatte gideceklerdir.

Böylece bu illerle birlikte 10 milyon insanımız bu ulaşım hizmetlerinden faydalanacaklardır. 450 km mesafede en fazla insan bu bölgemizde yaşamaktadır.

5- D100 ve otoyollar bu güzergahtan geçmektedir ve ülkemizin en yoğun kullanılan yolları konumundadır. Önerdiğimiz güzergah tercih edilmesi durumunda faal olan 2 karayolu ve 1 YHT hattı birbirini destekleyecektir.

6- Önerilen YHT hattı ile bu bölgede yaşayan insanlar Sabiha Gökçen Esenboğa ve İstanbul Havaalanına çok kısa bir sürede ulaşma imkanına sahip olacaklardır.

7- Önerilen güzergahta milli gelirin yüzde 50’si üretilmektedir.

8- Daha çok yolcunun kullanması için YHT hattı mutlaka şehir merkezinden geçmektedir. Şehir içerisindeki mevcut ulaşım hatlarına entegre edilmelidir.

9- Önerilen güzergahında ihtiyaca ve yolcu yoğunluğuna göre tüm seferler bütün duraklarda durmayabilir. Böylece belli saatlerdeki seferleri için daha kısa sürede ulaşım imkanı sağlanabilir.

10- Bu projenin en önemli faydası deprem beklerken İstanbul’un yatay yapılanmasını sağlamaktır. 2050 yılı nüfus projesine baktığımızda İstanbul’un nüfusunun 30 milyon kişi olacağı tahmin edilmektedir. Sadece bu sebep bile bu güzergahın tercih edilme sebebidir.

11- 2018 yılı itibariyle ülkemizde nüfus yoğunluğu 103 kişi mk’dir. BU YOĞUNLUK İstanbul’da 3 bin kişi mk, Gebze’de 631, İzmit’te 520 kişi mk, Sakarya’da 203 kişi mk, Düzce’de 147 mk, Bolu’da 36 mk, Ankara’da ise 214 mk kişi yaşamaktadır.

Bu güzergahın getireceği avantaj sonucunda İstanbullun yatay olarak büyümesi ile iller arasındaki nüfus, ekonomi, turizm, sağlık, sanayi vb. dengesizlikler düzelecektir.

12- Bu Ankara Kızılcahamam, Gerede, Bolu, Düzce, Hendek, Sakarya, İzmit, Gebze, İstanbul YHT güzergahında Kuzey Anadolu fay hattı sorun olmayacaktır.

13- YHT’nin elektrikli olması nedeniyle ve araç kullanım oranının meydana geleceği düşüş sayesinde şehirlerdeki hava kirliliğine olumlu etkisi olacaktır.

14- YHT sayesinde trafik kazaları can ve mal kaybı azalacaktır. Ülkemizde trafik kazalarından günde 20 kişi ölmekte, 822 kişi yaralanmaktadır.

15- YHT sayesinde mazot ve benzinden 400 Milyon Dolar yıl tasarruf sağlayacaktır.

16- YHT sayesinde ulaşımda zaman kazanılacaktır.

17- YHT sayesinde karayollarındaki araç sayısı azalacaktır. Bu proje devletimiz tarafından yap işlet devret olarak ihale edilirse güzergah avantajından dolayı çok taliplisinin olacağı düşünülüyor.

Not Vatanımız, bölgemiz ve Düzce’mizi uçuracak bu projenin yapılması için çırpınan hemşerimiz Prof. Dr. Ayhan Şamandar’a Düzce sevdalılarından destek bekliyoruz...

Önemli Not, Sayın hocamızın yeni projesi DÜZCE - MUDURNU TÜNELİ ESKİŞEHİR DÜZCEYE 80 KM KARADENİZ AKDENİZ EN KISA YOL...

Bu önemli ve heyecanlandırıcı projeyi seçim gezilerinde Reise sunabilirsek ufku geniş yenilikçi Cumhurbaşkanımız, reisimizin sıcak bakacağını umuyoruz.

BU VATAN, BU DÜZCE HEPİMİZİN, SAHİP ÇIKALIM...

Sayın hocam projeleri için Tv’de yöneticilerimiz ve idarecilerimizle, Düzce’nin AKİL abileriyle açık oturuma açık olduğunu bildirmiştir.

Saygı, sevgi ve hürmetlerimle…

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.