Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

DÜZCE DE BİR TEK ÇÖP BİLE ZİYAN OLMAYACAK

  • 16.11.2022 08:30

Sayın Bakanımız Faruk Özlü’nün davetiyle Sayın Feride Ömür hanım efendinin denetiminde Düzce Kırım Türkleri yönetim kurulu ve üyelerimizle Düzce’mize yapılan hizmetleri, güzellikleri görmek için çok güzel ve mutlu olduğumuz bir gün yaşadık.

Belediyemiz önünden çıkılan gezimizin ilk durağı Sayın Başkanımız Faruk Özlü’nün eseri olan Muhteşem YENİ İTFAİYE binası oldu. İtfaiye amirimiz sayın CANER POLAT’ın yeni binayı gezdirmesi ve itfaiyenin görevlerini anlatması, bilgilendirmesi bizleri mutlu etti.

Bina Düzce’nin merkezi çoban mevkiinde. Eski otogarın olduğu noktada. Yangınlara, trafik kazalarına, her türlü canlıları kurtarmaya sadece yedi dakika gibi yakın bir mesafede.

Konuralp’te ve Bahçeşehir’de de birimleri varmış. 17 yeni itfaiye aracını görünce Düzce’miz adına gururlandık.

Oradan Cumhuriyet mahallesinde son teknolojiyle yapılan Türkiye’nin yedinci bilim merkezine geçtik. Merkezin sorumlusu inşaat mühendisi sayın SERKAN YILMAZ’ın sunumuyla bilgilendik. Yedi yaşından doksan yaşına kadar bilim meraklılarına hizmet edeceğini müjdelediler.

“Buradan Düzceli İHALARI, SİHALARI yapacak SELÇUK BAYRAKTAR’lar yetişecek” dediklerinde çok duygulandık, gözlerimiz yaşardı, çok gururlandık. Yolumuz oradan Düzce Belediyesinin kontrolünde Hecinler köyünde yapılan katı atık entegre tesisine düştü.

Düzce Belediyesi Temizlik İşleri Müdürümüz sayın EMRAH GÜLMEZ bu muhteşem tesisin günde bin ton işleme kapasitesi olduğunu, şu anda Düzce ve ilçelerinin 300 ton çöpünün geri dönüşümle enerjiye dönüştürüldüğünü, çevre illerinde çöplerini buraya bırakmak istediklerini öğrendik.

Bize verdikleri broşürlerdeki bilgileri sizlere aktarmayı bir Düzce sevdalısı olarak borç bilirim.

Oradan çıkan enerjiyle ısıtılan seranın çileklerine ve yol boyundaki çiçeklere, güllere, lavanta bahçelerine hayran kaldık. Dayanamadık çileklerin tadına baktık.

Şimdi sizlere Düzce Belediyesi Kapalı Katı Atık Entegre Tesisinin bilgilerini sunacağım...

ELLİ MİLYON TL LİK DEV YATIRIM

100 KİŞİLİK YENİ İSTİHDAM ALANI

70 BİN KİŞİNİN ENERJİ İHTİYACININ KARŞILANMASI.

ÇEVREYE DUYARLI SÜRDÜRELEBİLİR ÜRETİM.

-ÇEVREYE DUYARLI-

Düzce Belediyesi ekiplerince toplanan çöpler, Düzce Belediyesi Kapalı Katı Atık Entegre Tesisine ulaştığında kamyonlarımız önce kantar alanına alınarak ve gramı gramına tartılıp çöpler kayıt altına alınıyor.

-ŞEHRİN SAKİNLERİNE KARŞI SORUMLU-

Açık havayla temas ettirilmeyen çöpler direkt olarak kapalı ayrıştırma alanlarına dökülerek ayrıştırma işlemi için yönlendiriliyor.

-HER ADIMI ÖZENLE DÜŞÜNÜLMÜŞ-

Düzce sokaklarına geri dönmek için hareket eden araçlarımız sterilize edilip tekerlerine kadar yıkanıp hizmete tertemiz bir şekilde devam ediyor.

-SÜRDÜRÜLEBİLİR-

Proje alanının içinde bulunan sera alanlarında yetişen çiçekler ve meyve, sebze gibi ürünlerse, Düzce halkı için yıl boyunca üretilmeye devam edecek.

-AYRIŞTIRMA SÜRECİ-

Öncelikle birinci aşama olarak kağıt, cam, karton ve metal gibi atıklar ayrıştırılıyor. Ayrıştırılan atıklar ekonomiye geri kazandırılmak üzere başka bir yolculuğa çıkıyor.

-ENERJİ ÜRETİMİ-

İkinci aşamada ise çöpün en büyük bölümü olan organik atıklar, fermantasyon tesisine aktarılıyor.

Fermantasyon tesislerinde ortaya çıkarılan metan gazı, gaz motorlarına yöneliyor, Düzce halkına elektrik olarak geri dönüyor.

Üçüncü aşamada ise ATY olarak adlandırılan atıklar, türetilmiş yakıtlar, çimonto sektöründe kullanmak üzere geri dönüştürülüyor.

Sonuç olarak Düzce Belediyesi Kapalı Atık Entegre Tesisi ile birlikte Düzce’de güzel bir gelecek için, sürdürülebilir bir hayat için, temiz bir çevre için büyük bir adım atılmış oluyor.

DÜZCE DE BİR TEK ÇÖP BİLE ZİYAN OLMUYOR.

Feride Ömür hanım eşliğinde oradan Düzce’mizin medarı iftiharı 2500 yıllık Antik tiyatroya gittik. Konuralp kazılarını arkeolog sayın KORAY ERDOĞAN’nın akıcı sunumuyla, hayranlıkla izledik.

Batı Karadeniz’in tek tarih şehrinin Konuralp olmasının gururunu yaşadık ve hep birlikte YAPARSA FARUK ÖZLÜ YAPAR DEDİK... 

Tarih kenti Konuralp’ten Sayın Bakanımızın davetiyle Mutfak Sanatları Merkezimize ÇİBÖREK ziyafetine gittik ve akşam yemeğine misafir olduk.

Sevecen, mütevazi, babacan sohbetiyle misafirlerimiz sayın bakanımıza hayran kaldılar.

Nusrettin mahallesine yapılacak DÜZCE KIRIM TÜRKLERİ parkının çok yakında hizmete gireceğini duyunca mutluluktan mest olduk.

Hoş sohbet bir akşam geçirdik...

Feride sultanın final olarak Millet Bahçesindeki kahve ikramı dostlarımızı ve beni çok mutlu etti. Gecenin finalinde dayanamadım Arif Nihat Asya’nın FETİH MARŞI şiirini okudum.

Kısa günde Düzce’nin Güney güzelliklerini görme programımız zamana yenik düştü. Sayın Bakanımız Düzce Kırım Türkleri Derneği üyelerine ayrıca Aydınpınar, Samandere şelaleri gezisi sözünü verdiler.

Güzel gezimizi adım adım takip eden, güzellikleri görüntüleyen Düzce’mizin faal tek dergisi ARTI dergimiz patroniçesi NURAY BÜYÜK hanımefendiye de şükranlarımızı bildiririz.

Sevgi saygı ve hürmetlerimle....

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.