Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

DÜZCE KIRIM TÜRKLERİ PARKI

  • 19.10.2022 08:30

Düzce'ye Kırım Türkleri parkı yapılacak

Çocukluğum ve gençliğim Nusrettin mahallesinde geçti. İnkılap sokak, Nusrettin mahallesinin cadde olmaya namzet tek sokağı...

Zira sokağımızın uzantısı eskiden  E 5 yoluna bağlanıyordu. Şuan yaklaşık olarak 80 bin kişinin yaşadığı, ileride üçe beşe katlanacak nüfusu barındıracak, eski adıyla Kalıcı Konutlar, yeni adıyla Bahçeşehir’e gidilecek yolun can damarı.

İnkılap sokağının konum olarak değeri yıllar evvel de biliniyordu.

12 Eylül 1960 ihtilalinde 12 yaşındaydım. Eyvah yaşım ortaya çıktı. Olsun çıksın, değerini bilene her yaşın ayrı güzelliği vardır.

Ham meyve sert ve ekşi, olgun meyve yumuşak ve tatlı olur.

Bizlerden bu yaştan sonra beklenen yaşadığımız hayat tecrübelerimizi gençlere anlatmak, vatanı ve milleti için hayırlı işler yapmalarına yardımcı olmaktır.

Eskiden Düzce sokaklarına badadiye dediğimiz tahtadan avlu yapılırdı.

Çok iyi hatırlıyorum o zamanki belediyemiz İnkılap sokağını o zamanlar yeni yapılan E5 devlet karayoluna bağlamak için sokağın avlularını yıkıp yolu genişletmek istedi.

12 Eylül 1960 ihtilali olunca Türkiye’nin olduğu gibi Düzce’nin de yapılanması ve ilerlemesi askıya alındı. Türkiye bir asır geri kaldı.

İnkılap sokağımız da ihtilalin gazabına uğradı.

ATALARIMIZ ELDEN DÜŞEN ELLİ YIL KALIR DEMİŞLER.

Sayın Bakanımız, Başkanımız, İnkılap sokak Düzce trafiği için hala çok önemli. Malumunuz Bahçeşehir’e ve Bolu yoluna çıkış çok meşakkatli.

Merkezden Bahçeşehir’e gitmek için İnkılap sokak yönüne bir yol yapılırsa, İmam Hatip Okulu yoluna bağlanan yol oradan gayet rahat E5 ve Bahçeşehir’e bağlanabilir.

2019 yılının Kasım ayında Kırım lideri Kırım davasının baş komutanı MUSTAFA CEMİL KIRIMOĞLU’nun 76. yaş gününü kutlamaya İstanbul’a gitmiştik.

Giderken de sayın Bakanımız, Başkanımız Dr. FARUK ÖZLÜ ve milletvekilimiz AYŞE KEŞİR hanımefendiyi de davet ettik.

Sağ olsunlar davetimize icabet ettiler.

O yaş günü toplantısında 800 kişi vardı.

Mustafa agayı kutlamak için sahneye çıkan Bakanımız Düzce’ye bir KIRIM TÜRKLERİ ANITI yapacağının sözünü verdiler.

Mustafa aga “Yaşım ilerledi, ölmeden göreyim” diye latife yaptı.

Her zaman söylerim sayın Bakanımız Düzce için büyük bir şans diye.

Şimdiye kadar yaptıkları ve yapacakları hizmetler bizi haklı çıkarıyor.

Düzce’mizin çehresini değiştirecekler inşallah. Başladığı yarım işler bitince çok güzel bir Düzce’ye kavuşacağız.

Düzce bakanımızı, başkanımızı seviyor, başkanımızda Düzce’yi, Düzceliyi seviyor. Zira kendileri de soyadları gibi ÖZ DÜZCELİ’dirler.

Sözünde durmak her kişinin değil, er kişinin işidir. Sayın bakanımız da er kişi olarak sözlerinde durdular.

Düzce Nusrettin mahallesi cami karşısındaki İSLAM AGA arsasını Kırım Türkleri Parkı olarak dernek binası, çeşme, cenaze namazı alanı, park olarak bizlere, Düzce’ye hediye ettiler.

Bu güzel hizmette katkıları olan Eski başkanımız OSMAN KESEN, deneğimiz yönetim kurulu üyemiz İl Tapu Müdürümüz GÜLSEN SAĞLAM, derneğimiz yönetim kurulu üyemiz İl Çevre ve Şehircilik Müdürümüz NURHAN KARTAL hanımefendilere, Belediye Başkan Yardımcımız OKAN KALTU’ya ve Düzce Kırım Türkleri yönetimine desteklerinden ve hizmetlerinden dolayı, ayrıca bu hizmete emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliriz...

Düzce Kırım Türkleri Derneği Başkanı Burhan Tutkun

Sevgi saygı ve hürmetlerimle...

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.