Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Katar’da Saklı Kalmış Feminist

  • 18.01.2020 15:30

Katar’da saklı kalmış bir idealist! 

Fikirleri, düşünceleri, yaşantısı ile gerçek bir feminist!

Toplumsal ve bireysel analizlerde başarılı, geleneksel öğretilerin ötesini görmeyi başarmış bir kadın hakları savunucusu!

Ümran Geze.

20 yıldır evli ve iki çocuk annesi. 10 yıldır Katar’da yaşıyor. 

Eşinin soy ismini kullanmıyor hatta hem eşinin hem kendi soy ismini aynı anda kullanmayı da doğru bulmuyor. Kadınların evlendikten sonra eşlerinin soy isimlerini almaları ile ilgili düşüncelerini şöyle açıklıyor:

“Murathan Mungan’ın Yüksek Topuklar romanında söylediği gibi “erkek egemen toplum” kültürünü arttırmaktan başka bir işe yaramıyor kadınların soy ismini değiştirmesi.”

Önyargıların olmadığı bir dünya kurmuş kendine. Öyle yaşıyor iki çocuğu ve eşi ile birlikte. Dostlarına, arkadaşlarına da bunu aşılıyor.

Kendisine “Hanım” ve ya “abla” denmesinden hoşlanmıyor. Sadece ismi ile hitap edilmeli ona.

En zayıf yönü

Zarif, bilgili, her zaman kibar… 

Yanındayken hiç rahatsız olmadan saçmalayabilirsiniz. O sizi sadece huzursuz etmeden ve gülümseyerek düzeltecektir. 

Ama olumsuz bir yanı var Ümran Hanımın, saklamış kendisini. Yakınlarından başka kimse bilmiyor onun gerçeklerini. “ Benim zayıf yönüm mükemmeliyetçi kişiliğimin olması. Yazdıklarım bana yetersiz geliyor ve devam etmiyorum, siliyorum. Bu nedenle somut bir adım atamadım bugüne kadar.” diyor.

Hastalık

1970 yılında İzmir Torbalı’da ikiz olarak doğuyor. Anneannesinin yanında büyüyor.

Liseyi bitirip üniversite sınavında kazandığı okula gitmek istemeyince bir yıl daha beklemeye karar veriyor. Ama o sırada talihsiz bir rahatsızlık geçiriyor. 1 yıl boyunca çareler arayışı içerisinde Doç. Dr. Haldun Madran ile karşılaşıyor. Haldun Bey onun hem hayatını hem de geleceğini kurtarıyor! 

Önceki doktoru hepatit olduğunu anlamadığı için verdiği antibiyotikler karaciğerini iflas etme noktasına getirmiş. Haldun Bey ise onu hemen hastaneye yatırıyor, Hepatit teşhisini koyuyor ve iyileştiriyor. O zamanlar 18 yaşında olan Ümran Hanımın yaşayabilmesini doktorlar biraz da genç olmasına bağlıyorlar.

Yolları açan tavsiye

1,5 yıl yaşam mücadelesi vermek üniversite fikrinden uzaklaştırıyor Ümran Hanımı. Ama Haldun Bey ona “Sen kafası çalışan akıllı birine benziyorsun iyi bir dershaneye git ve üniversite eğitimini al.” deyince fark ediyor ki bu sözü daha önce hiç duymamış. O zamanki düşüncesini şu cümleyle özetliyor Ümran Geze:

“Sen yapabilirsin demeseydi kendi kapasitemin farkına varmayacaktım!”

O sözün ardından tekrar kazanıyor üniversiteyi. Uluslararası İlişkiler okumaya başlıyor Bursa’da. Aklında hep Hukuk Fakültesi olsa da!

Yüreğinin götürdüğü yere git

Doç. Dr. Madran’ı ise hiç unutmuyor her İzmir’e gidişinde onu ziyaret ediyor. Bu arada kitaplar hediye ediyor Dr. Madran okuması için. 

“Birçok kitabı onun tavsiyesiyle okudum.” diye belirten Geze, “Susanna Tamaro’nın Yüreğinin Götürdüğü Yere Git” isimli kitabına dikkat çekmeden yapamıyor. Çünkü o kitap onun yurtdışına gitme kararında etkili oluyor ve soluğu Londra’da alıyor üniversite bitirdikten sonra.

“Çok korkuyordum yurtdışına çıkmaya ama zor değilmiş. İnsan istedikten sonra her şeyi yapabiliyor. Evet biz kadın olarak, kız çocuğu olarak önümüze serilmiş engelli yollardan yürüyoruz. Erkeklerin yaşadığı avantajları yaşamıyoruz. Bunu da ancak okuyarak görebiliyoruz. 

Feministlerin “Öğrenilmiş çaresizlik” dedikleri budur. Sınırlarımız başkaları tarafından çiziliyor ve onların dışına çıkabileceğimizi bile düşünemiyoruz. Halbuki kural bu değil! O yüzden başarmamız zor ama başarılabilir. Bir sürü insan başardı sınırlarını aşmayı! “ diyor.

Feminist Kadın Çevresi

29 yaşına kadar ideolojik düşünceleri yavaş yavaş şekil almıştı ama hayatının ve düşüncelerinin asıl dönüm noktası  1999 yılı oluyor.

İstanbul’a taşınıyor, özel bir bankada çalışmaya başlıyor, evleneceği kişi ve FKÇ (Feminist Kadın Çevresi) grubu ile tanışıyor… 

Orada daha da geliştiriyor kendini, netleştiriyor fikirlerini…

Feminizmin bize dayatıldığı gibi erkek düşmanlığı olmadığını anlatıyor ve bunu şöyle örnekliyor:

“Mesela kayınvaliden mutfakta yemek yaparken biz salonda oturmaya huzursuz oluruz ama erkek rahatlıkla koltuğa uzanıp televizyon seyredebilir.

Icinde yasadigimiz toplumda cinsiyetlerimizin hem biyolojik hem de toplumsal karsiligi var. Biz kadinlar ister calisiyor olalim isterse calismiyor ev isleri her zaman bizim sorumlulugumuzdadir. Iste feminizm bu toplumsal cinsiyetciligi ve  baskiyi sona erdirmeye calisan bir harekettir.”

Evlilik kararı

Annesine evlenmek istediğini anlatınca tepki görüyor: “Sen de evelenmeyi verseydin! Kendin pişiriyorsun kendin yiyorsun ne gerek var bir erkeğin boyunduruğunun altına girmeye?” diyor annesi. 

Bu sözleri şöyle yorumluyor Ümran Geze: “Çünkü onların ve aslında hepimizin kafasında evlenmek, erkeğe hizmet etmek anlamına geliyor. Ama eşimle tanıştıktan sonra fikirleri değişti, çünkü evliliğimizin kafasındaki gibi olmayacağını gördü.”

Ümran hanım kendisini çok etkileyen ve herkesin okuması gerektiğine inandığı birkaç kitaptan bahsediyor:

-Bell Hoks: Feminizm Herkes İçindir.

-Simone de Beauvoir : İkinci Cins.

-Colletle Dowling : Sindrella Kompleksi.

-Zabel Yesayan: Yıkıntılar Arasında.

-Clarissa P. Estes: Kurtlarla Koşan Kadınlar.

“İkinci cins” isimli kitabın zihnini yükselttiğini özellikle vurgulayan Geze şöyle devam ediyor: 

“Simone de Beauvoir’ın düşüncesine göre; evlilik denilen kurum erkeğin hayatını kolaylaştırmak için kurulan bir kurum. Erkek işe gidecek, çalışacak. Tekrar sarj olması için ütüsü yapılmış, karnı doyurulmuş olacak. Evde rahat ettirilmiş bir ortam var olsun diye aile kurulmuş.”

Kitap okuma grubu

 

Çocukları artık büyüdü Ümran Hanımın. Etrafına daha aktif bir şekilde faydalı olabileceğini, daha çok zaman ayırabileceğini düşünüyor bundan böyle. 

Bu doğrultuda attığı ilk adımı Katar Kitap Kulübünde alt grup olarak kurulan ve “Kurtlarla koşan kadınlar” adını taşıyan grupta aktif rol oynamak. Bu grupta kadın sorunları, kadın hakları, feminizm ağırlıklı kitaplar okuyup tartışıyorlar. Bu toplantıların çok keyifli geçtiğini anlatan Ümran Hanım, ataerkil bir toplumda yaşadığımızdan ve bu toplumu en çok kadınların beslediğinden bahsediyor ve şöyle devam ediyor:

“Bell Hooks’un Feminizm herkes içindir isimli kitabında anlatıyor: Bu hareket asla erkek karşıtı olmak değildir. İster kadın olalım ister erkek hepimiz doğduğumuz andan itibaren cinsiyetçi düşünmeye yönlendiriliyoruz. Bunun bir sonucu olarak kadınlar da erkekler kadar cinsiyetçi olabiliyor. Kayınvalidelerin erkek torun istemesi, çocuğu olmayan gelinin üstüne kuma istemesi… Aslında ataerkil kadınlardan bu kadar destek aldığı için uzun yıllar yaşayabildi. O nedenle önce kadınlarımız bilinçlenmeli…”

Kim bilir belki bundan sonraki adımı kitap yazmak olabilir Ümran Geze’nin.

Ümit ediyorum ki artık saklanmayı bırakıp daha büyük kitlelere hitap etmeye başlar yakın zamanda...

Şimdilik yaşantısını ailesine gölge, etrafına ışık olarak devam ettiriyor!

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar