Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Katar’a Giden Bir Başarı Hikayesi

  • 31.12.2019 10:05

Bu bir başarı hikayesi!

İngilizce dil öğrenimi isteği ile çıkılan yolda varılan mutlu bir yaşamın hikayesi.

Baran Yücel 12 yaşında karar verdi aşçı olmaya.

Zeki, çalışkan, iletişimi kuvvetli ve pozitif düşünce yapısına sahip.

Hayat yolculuğunda çeşitli dönüm noktaları oldu, büyük hedefleri oldu ve hayallerinin peşinden gitti! Hepsinden önemlisi yabancı dil bilmenin önemini erken yaşında keşfetti!

İşte biz buraya odaklanacağız. Yabancı dil öğrenme aşkı ve sonrasında gelinen nokta…

Şu an Katar’ın en ünlü retoranlarından biri olan Sukar Pasha’nın şefi ve Qatar Culinary Professionals’ın (Katar Gastronomi Birliğinin) kurucu başkanı olarak büyük projelere imzalar atıyor. 

42 yaşında ve 3 çocuk babası. 

Yatılı okul

12 yaşında Bolu Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesine başlıyor.

Ailesi Mengenli olmasına ve anne-babası hariç bütün akrabalarının Mengen’de yaşamasına rağmen yatılı okuyor orta ve liseyi. Bu durumun kendisini güçlendirdiğini ve bundan çok memnun olduğunu söylüyor. 

“Şu an bulunduğum kişi olmayı biraz da yatılı okumaya borçluyum” diyor.

İlk iş

1994 yılında liseyi bitirir bitirmez şu anki adı Sheraton olan Crowne Plaza’da komi 1 olarak başladı iş hayatına. Babasının uğraşları ile Çırağan Palace Kempinski’ye geçti ve bu geçiş kendi deyimiyle hayatının ilk dönüm noktası oldu. 

lGemi hayatı

Orada Güney Afrikalı ve Alman şefleriyle rahat iletişim kuramıyordu. 

 

İngilizce kurslarına gitti, çabaladı 3 sene ama yine de yeterli gelmedi yabancı dili ona. O yüzden yurt dışına gitmek istedi. Bu kararı ise hayatının ikinci dönüm noktasıydı.

Amerika’nın, Türkçede “aşk gemisi” olarak bilinen cruise line gemilerinde çalışmaya başladı. Çalışma şartları ağır olmasına rağmen 3,5 yıl devam etti işine. Çok yorulması mutluluk kattı yaşamına: Hayatımın en güzel yıllarıydı, diye bahsediyor o dönemden. 

Kendini dil ve tecrübe olarak yeterli gördüğü noktada Türkiye’ye, memleketine geri döndü 2003’te. 

Istakoz restoranı

Döndükten sonra Türkiye’nin ilk Küba-Karayip konseptli ıstakoz restoranını açtı ortağı Göksel Sunter ile birlikte İstanbul’da. Başlarda işler güzel gidiyordu ama fazla sürmedi bu sevda kapandı restoran.

Sanırım 2003-2004 yılları arası onun için kendisinden kaynaklanmayan zorluklarla mücadele etme dönemiydi çünkü sonrasında yaşadığı 2 haftalık İran macerası unutulacak gibi değil.

İran macerası

İran’nın havalimanı projesini Tepe-Akfen-Vie (TAV) şirketi alarak tamamlıyor. Sıra işletmeye geliyor. Bunun için giden ekipte Baran Bey de var catering bölümünün sorumluluğu görevi ile. Fakat 2 hafta sonra Humeyni’nin askeri güçleri silahlarıyla birlikte havalimanını basıyorlar ve Türk ekibin tamamını dışarı çıkartıyorlar. Gerekçe ise; İran Havalimanını Türklerin işletmesini ulusal güvenlik problemi olarak görmeleri.

Azerbaycan

Ardından Azerbaycan’a gidiyor Baran Yücel. 4 yıl içerisinde 2 adet 5 yıldızlı otelin mutfak bölümünü yeniden düzenliyor ve bir adet yine 5 yıldızlı otelin mutfak şefi pozisyonunda açılışını yapıyor. 

Marmaris

2008’de Marmarisin en ünlü otelinin mutfak şefliğini yaparken Katar’dan teklif alıyor. Çırağan Palas kökenli mutfak şefi arayışı içerisinde ulaşıyorlar kendisine.

Katar

2009 yılında dönemin Katar Emirinin Kardeşi Şeyh Jasim Çırağan Palas’ın restoranında yediği kuzunun lezzetine doyamıyor ve diyor ki “ Ben bu lezzete restoran açarım.” Açıyorda; Katara’daki Sukar Pasha Restoranı. 

İlk olarak 4 aylık bir sözleşmeyle başlıyor işe çünkü geri dönmek niyetinde! Restoran inşaatı ve mutfağının kurulumu, ekibin oluşturulması tamamlanıyor. Baran Beyin sözleşmesi ve görevi bitiyor, hoşçakal demek istediğinde göndermiyorlar “Burada sana ihtiyacımız var” diyorlar. Biraz düşündükten sonra ailesiyle birlikte Katar’da yaşamaya karar veriyor.

Bugün herkesin bildiği ve gitmek için fırsat kolladığı bir restoran Sukar Pasha ve onun mutfağını 10 yıldır başarıyla yönetiyor Baran Yücel.

İz bırakacak işler

Hayata iz bırakacak işler yapma hedefinde olduğunu söylüyor Baran Bey ve ekliyor:

“Mesleğim ile alakalı profesyonel ürünler geliştirip insanların günlük yaşamlarını kolaylaştırma üzerine çalışıyorum. Hayat bana iyi davrandı karşılığını vermem gerektiğini düşünüyorum.” diye ekliyor.

Hayat yolculuğu onu renkli ve enerji dolu bir kişiliğe bürüyor. Baran Beyin herkese ilham olacak bir felsefesi var: 

“Pozitif duygularla anı yaşamak gerektiğine inanıyorum. İyi niyetli ve çalışkan bir insan çizgisinde olduğunuzda hayat size cömertliğini gösteriyor.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.