Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Katar’dakİ Türk İş İnsanları Bİrlİğİ

  • 23.12.2019 17:37

Bundan 10 yıl kadar önce dönemin Katar Büyükelçisi Sayın Mithat Rende topladı etrafına Katar’da yaşayan iş insanlarını ve şöyle dedi:

“Arkadaşlar burada yavaş yavaş büyüyoruz, bizim bir güç olmamızın zamanı geldi bunun için de birliğe ihtiyaç var. İş Adamları Derneğini kuracağım Katar’da!”

Gerçekten de, 2008 – 2009 yıllarında Türk iş insanları ülkede büyük projelere imzalar atıyordu.

Güç oldu Türkler

O günden itibaren çalışmaya başladı Katar’da yaşayan Türk İş insanları Büyükelçi Rende’nin gözetiminde. Tamamen kişisel çabalar, özveriler sayesinde bir araya gelip, Katar Türk İş İnsanları Birliğini kurdular ve bu güne kadar getirdiler her geçen yıl biraz daha büyüterek.

Amaç; Katar’da yaşayan bütün Türk iş insanlarının birbirlerini tanıması, destek olması.

Bir iletişim ağı kurmak, güç olabilmek!

Dönemin Büyükelçisi Mithat Rende emekli oldu ama öncü olduğu birlik bugün güzel bir güç haline geldi. Öyle ki Katar-Türk İş İnsanları Birliği kimliği bir çok kapıyı kolaylıkla açıyor artık.

Rende hala bayramlarda haberleşir kendi çocuğu gibi gördüğü Birliğin üyeleri ile.

Kurucular ve üyeler

İlk etapta 25 civarında iş insanı katıldı birliğin kuruluş çalışmalarına. Sonra ilk toplantılar yapılmaya başlandı bir sitenin sosyal tesisinde. İçlerinde, Dünyanın çeşitli yerlerinde buna benzer oluşumlarda bulunmuş insanlar vardı. Tecrübelerinden dolayı ilk Yönetim Kurulu üyelerini onların oluşturması istendi ve Kurucu Başkanlığı Muammer Arıkan üstlendi. 

Katılımı sınırlı tutmadılar. Katar’da yaşayan ve herhangi bir işte çalışan herkes birliğe üye olabiliyor.

Başlarda iki tür üye vardı: Burada iş yapan Türk müteahhit firmalarının temsilcileri. İkincisi de maaşlı çalışanlar.

Sonradan bu gruba iş yeri sahipleri, Turizm ve diğer sektörlerde çalışanlar da eklendi. Bugün üye sayısı 50 civarında.

Şartlar çok basit

Birliğin şu an başkanlığını Ahmet Başar yürütüyor. Kendisi üyelik koşulları ile ilgili şunu söyledi:

" Koşullar çok basit. Sadece senelik cüzzi bir miktar aidat ve en azından birkaç toplantıya katılmak. Ínsanlarin yıllık bir iki toplantıya katılıp kendilerini tanıtmalarını istiyoruz ki iletişim kurabilelim"

Birlik Denetim Kurulu Başkanı İzzet Ataol da belirli bir merkezlerinin olmadığını çünkü birliği Katar kanunları gereği gönüllülük ve karşılıklı güven esasıyla yürüttüklerini vurgulayarak şöyle devam etti:

“Katar’da derneği ancak devlet kurabiliyor ama bizim Birlik olmamızı da onaylayıp tanıyor. Biz de birlik olarak yıllardır başarıyla yürütüyoruz çalışmalarımızı.” 

Sponsor oldu

Bunca yıldır dernek gerçekten de çok başarılı işlere imza attı. 

Örneğin Türk Okulunda yapılan 23 Nisan kutlamalarına sponsor oluyor iki yıldır. (Oradaki organizasyon gerçekten coşkulu, bol aktiviteli geçiyor.) 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı organizasyonunda Büyükelçilik ile birlikte çalışıyor. 

Herkese açık konserler, geceler organize ediyor. Yonca Lodi, Candan Erçetin, Gökhan Tepe konserleri bunlardan bazıları. 

Aynı zamanda diğer ülkelerin (Almanya, Portekiz gibi) iş insanları ile de bir araya geliyorlar sıklıkla ki bu buluşmalar bir çok fırsatı beraberinde getiriyor.

Türkiye’nin tanıtımı

Birliğin en büyük özelliklerinden biri de Türkiye’nin tanıtımındaki rolü. İzzet Ataol bu konuyla ilgili şöyle açıklama yaptı:

“29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili Katar gazetelerine ilanlar veriyoruz. Mesela bu yıl biz iş insanları olarak Arap gazetelerine Türkiye’yi anlatan ek kitapçık dağıtımını karşıladık. 

Buradaki amacımız sadece Türk toplumunu Türk kültürünü tanıtmak. Şu an Türkiye’yi herkes biliyor ama 10 yıl kadar öncesinde Katar’da bu kadar bilinen bir ülke değildik. 

Yaptığımız çalışmalarla o yıllarda ülkemizin tanınmasında büyük katkılarımız oldu.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.