Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Katar’da tarih yazıyoruz

  • 24.09.2019 09:26

Türk olarak gururlandığım bir konudan bahsetmek istiyorum!Katar’da Deniz Harp Okulu açıldı. Yıllardır süren altyapı ve akademik eğitim çalışmaları geçtiğimiz Şubat ayında tamamlandı. Okul ilk dönem mezunlarını bile verdi.

TÜRKLERE EMANET

Katar Otoriteleri çeşitli aday ülkelerden aldıkları teklifleri değerlendirdi ve Harp Okullarının akademik eğitimini Türklere emanet etmeye karar verdi. Bu çerçevede geçtiğimiz yıl Piri Reis Üniversitesi ile 6 yıllık sözleşme imzaladı. (Bu antlaşma Piri Reis Üniversitesinin internet sitesinde 13 Mart 2018 tarihinde ilan edildi) Artık Katar Deniz Harp Okulu (Mohammet Bin Ghanem Al Ghanem Maritime Academy, MNGA) Türklere emanet! 

22 MİLYON AVRO

Bu kontrat sayesinde, önümüzdeki yıllarda da devam edecek olan ödeme planına göre 22 milyon Avro kaynak 2019 yılının ilk 5 ayı içerisinde Piri Reis Üniversitesine ve ülkemize kazandırılmış oldu.

1,5 YIL ÖNE ALINDI

Aslında Katar Harp Okulunun 2020 yılı sonlarına doğru açılması planlanıyordu ama yeni yapılan Deniz Harp Okulu kampüsüne öğrenci ile geçmek istedikleri için Katar otoriteleri eğitime başlama yılını 1,5 yıl öne almaya karar verdi. 

Yeni kampüse geçinceye kadar geçici olarak Katar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı binasının bir kısmı, Katar Deniz Harp Okulu binası olarak kullanılmaya başlandı.. 

İnşaatı devam eden ve Katar’ın en kuzeyinde Al Ruwais bölgesinde kurulan yeni kampüste öğrencilere Dünya çapında, akademik ve entelektüel olarak en son denizcilik teknolojileri ile eğitim verilecek. 

10 AYDIR BURADALAR

Piri Reis Üniversitesinin Akademik kadrosundan bir gurup öğretim görevlisi buradaki eğitimin altyapısını oluşturmak ve sürdürmek üzere 10 aydır Katar’da bulunuyor. 

Akademik eğitimini yüksek standartlarda tutan Piri Reis Üniversitesi öğretim görevlileri ilk dönem mezunlarını vererek ikinci dönem eğitimine geçtiğimiz haftalarda başladı. 

SUBAY OLACAKLAR

4 yıl burada öğrenim görecek olan öğrenciler lisans diplomalarını alarak subay olacaklar. Sonrasında ise bu öğrencilerin Katar Deniz Kuvvetlerinde görevlerine başlamaları planlanıyor. 

Türkiye’de de öğrenci var Ayrıca bu statüde olmayıp daha önce seçilmiş olan öğrenciler de var. Onlar YÖK’ün yabancı öğrenci kontenjanı çerçevesinde Piri Reis Üniversitesinde öğrenim görüyorlar. 4 yıllık eğitimin ardından denizcilik lisans diplomalarını almış olarak Katar’a dönecekler. Sonrasında ise Katar’da 1 yıl daha mesleki ve askeri eğitim görüp subay olarak Deniz Kuvvetlerinde görevlerine başlayabilecekler. 

İstanbul’daki öğrenciler, öğrenim süreçlerini askeri eğitim almadan tamamlıyorlar. Katar Deniz Harp Okulunda okuyan öğrenciler ise akademik, askeri ve mesleki eğitimi aynı anda alacaklar.

MÜFREDAT

Piri Reis Üniversitesi’nin Katar’da vereceği 8 sömestirlik derslerin müfredatı Türkiye’den onaylı. Piri Reis Üniversitesi ayrıca Bolonya Sözleşmesi kriterlerine ve Dünya Denizcilik Organizasyonu (İnternational 

Maritime Organisation, IMO) kriterlerine uygun kalitede eğitim veriyor. EMSA, YÖK ve Bakanlık gibi bir çok kurum tarafından da denetleniyor. 

Dolayısıyla buradan mezun olan öğrenciler dünyanın her yerinde tanınan bir denizcilik belgesine sahip olacaklar.  

BÜYÜK BAŞARI

 

Bundan 50-60 yıl sonra geriye bakıldığında, Katar Deniz Harp Okulunun eğitim temellerini Türklerin attığını, Katar tarihine geçmiş olarak göreceğiz. İşte bu bizim için büyük bir gurur kaynağı! 

Türkiye’de eğitim kalitemizin Dünya çapında 99. sırada olması, teknolojik ve ekonomik olarak yetersizliklerimiz gibi konuların yanında askeri kalitemizi kimse tartışamaz. Bu kalitemizi yurt dışına taşımamız bundan maddi manevi kar elde edebilmemiz ise büyük bir başarıdır! Her ne kadar bu başarı Piri Reis Üniversitesinin bireysel çabaları ile olmuş olsa da tüm ülkeye mal edilebilir!İşte ben de bu nedenle gururluyum!

ÖDÜL ALDILAR

Bu yazıyı hazırladığım sıralarda Piri Reis Üniversitesi, Katar Deniz Harp Okulunda yaptıkları çalışmalar ile ilgili “sonuç üreten işbirlikleri 

kapsamında”  YÖK tarafından Uluslararası İşbirliği Ödülüne layık görüldü. Piri Reis Üniversitesinin ödülünü Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni sırasında teslim etti.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.