• 2.09.2019 09:58

Annem 43 yaşında beyin kanaması geçirdiğinde ben 26 yaşımdaydım ve o zaman annemin gerçekten yaşlı olduğunu düşünüyordum. Şimdi anlıyorum ki 43 yaşındakiler yaşlı sayılmıyormuş meğer.

Annem 1 ay yoğun bakımda kaldıktan sonra hastane mikrobundan vefat edince onun hayatını tekrar tekrar gözden geçirdim.

İsim

Babası kimliğini çıkarttırmak için nüfus müdürlüğüne gittiğinde nüfus memuru sordu:

-Kızınızın adı ne?

-Saadet.

Memur dalgınlıkla “Sadet” yazdı.  Bu hikaye tam da burada başlıyor. O memur ismindeki o tek harfi eksik yazmasaydı belki hayatı saadet dolu olacaktı!

Kahvede söz

Büyüdü, 14 yaşına geldiğinde babası onu kahvede arkadaşının oğlu Ferhat’a verdi. (Babası son yıllarında o davranışın yaptığı en büyük hatalardan biri olduğunu söyledi)

16 yaşında kalabalık bir ailenin içine gelin gitti, varlıklı ama yoksul bir yaşam sürdü.

Hemen ilk çocuğunu dünyaya getirdi. Yaş 17

Evet evliliğinin ilk 7 yılı güzel geçti, ara ara aksaklıklar yaşamasına rağmen! Mesela ilk çocuğunun kız olduğunu (ben)  duyan eşi ( babam) 3 gün yanına uğramadı... Doğumdan hemen sonra tarlalara çalışmaya gitti. Tekrar hamile kaldı. 4 çocuğu oldu. Kaynana- kayınpeder- kayın- görümce...vs hep beraber mutlu mutlu yaşadılar! Annem sesini çıkarmadığı sürece... 

Şiddet

Evliliğinin 7. yıllarındayken eşi işini kaybedince zorlu, şiddet dolu yılları başladı ve ya hız kazandı. Şiddetinin miladını bilmiyorum hiç bahsetmedi. Yaş 24 civarı.

Fiziksel ve psikolojik şiddet kesilmedi ölünceye kadar. Gece dayak yiyip gündüz yüzümüze güldü. Hep dik durdu. İnsanların güzel yönlerini görmemizi sağladı. 

Tehdit (ama bana)

16 yaşımda arkadaşlarımla gezmeye gideceğim diye diretince babamın av tüfeğini kapının önüne koyup "bu kapıdan çıktığın anda o tüfekle ayaklarını vururum" diyecek kadar da güçlüydü. Gitmedim tabi. Gidemedim! Yaş 32. 

Özellikle benim o dönemlerde tavan yapan inatçılığımla ince taktiklerle çok güzel bir şekilde baş etti. 

17 yaşımda Öncü TV’de yayınlanan bir iki klipte beni görünce hiddetlenip halamı üzerime salmıştı ama ondan bir yıl sonra itiraf edip "Birsen sen galiba iyi bir şey yaptın" diyerek bir çeşit af dilediği de olmuştu! Yaş 35. 

Arşivim

Damla Gazetesinde çalıştığım yıllarda kendi yazılarımın çıktığı gazeteleri biriktiriyordum ama bir türlü çoğalmıyordu. Bir gün odamda otururken annem içeri girdi ve dolabımdan bir tane gazete alıp çıktı. 

Peşinden seslendim: 

- Anne ne yapacaksın o gazeteyle?

- Banyonun sobasını yakacağım !

Gördüğüm bildiğim en ileri görüşlü kadındı ama arşivlerimi soba yakmak için rahatlıkla kullanabiliyordu! Yaş 39.

23 yaşımda İstanbula okumaya gittiğimde dört elle sarıldı geleceğime. İmkansızlıklar içinde gidebilmem için çırpındı ve yine en büyük destekçim oldu. Yaş 40.

Çarkıfelek programına yarışmacı olarak çıktığımda, programın sunucusu Mehmet Ali Erbili bile aradı. Babam kızmasın diye "Bizim ailemiz mutaassıp bir aile, ne olur kızımı zora sokmayın " dedi. Yaş 41.  

Sonra... 

Okulum bitti, çalışmaya başladım. Kurgucu olarak Kanal Dde işe başladığımda ne iş yaptığımı anlayamadı bir türlü. "İyi de Birsen sen ne iş yapıyorsun, soranlara ne diyeyim" diye sordu, anlattım 1 saat sonra bir daha sordu, anlattım. En sonunda olmayacak "Anne yönetmen yardımcısı demen yeterli" diyerek konuyu noktalamıştım. Yaş 42.

O zamanlar başlamış sorunları anlayamadık! 

Başarılı operasyon

Beyin kanaması geçirdi. Hastaneye yattığı ikinci gün bilinci kapanmadan hemen önce beni, sadece 4 aydır görüştüğüm erkek arkadaşıma emanet etti.

Hastanede ameliyat bile edilmeden anjiyo sistemi ile kanama durduruldu. Operasyondan çıkıp yoğun bakım ünitesine götürürlerken " anne elimi sıkabiliyor musun" diye sorduğumda  "hı hı" diye cevap vererek elimi de sıkmıştı. 

Yoğun bakım ünitesinde ise 37 gün geçirdi. Çıkamadı bir türlü. 

Hastane mikrobu

Yoğun bakımdaki 2. haftasında hastaları ara yoğun bakım ünitesine alıp ana yoğun bakım ünitesini ilaçlamaya aldılar. Çok güçlü enfeksiyonlarla mücadele ettiler. Ama annemin kaptığı yoğun bakım ünitesi enfeksiyonunu arındıramadılar vücudundan. 

Bir gün ben hastane yolundayken haber geldi "Annenizi kaybettik"

 11 Eylül 2002

 Yaş 43...

 Yıllardır tasarladığım bir yazıyı, benim 43. yaşım için değil annemin öldüğü yaşı için yazdım. 

 Artık ölümsüzleştin anne. 

Huzurla uyu...