Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Blokajdan sonra Katar-Türkiye Ticareti - 1

  • 22.07.2019 16:05

2 yıl önce Suudi Arabistan ve diğer bazı Arap ülkelerinin Katar Devletine uyguladıkları blokajdan sonra Türkiye ile ticari ilişkiler hız kazanmıştı. Türk ürünlerini Katarda görmek bizi çok memnun ediyordu.
    Özellikle zeytin ve peynir bulabilmek kahvaltı kültürü zengin bir millet olarak bizleri çok sevindirmişti.
    Fakat zamanla ürünler azaldı. Türk ürünleri market reyonlarında hemen hemen kalmadı. Bir kere aldığımız ürünü bir daha bulamaz olduk.
Pazarlama yarışı
    2 yıl önce bir çok Türk firmasının girdiği, Katara ürün pazarlama yarışı nasıl devam etti. Türk-Katar halkları veya firmaları arasındaki ilişki nasıl sonlandı...
    Kendi gördüklerimizin yanında bir kaç kişiden görüş aldım.
    Anlatacaklarım tamamen şahsi görüşlerdan oluşup resmi veriler içermiyor. En başta onu belirtmek istiyorum.
Suistimal edildi
    İlk olarak Qatar Culinary Professionals (Katar Gastronomi Profesyonelleri) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Yücel ile görüştüm. Yücel, iki ülkenin şirketleri arasında kurulan yakın  ilişkilerin bazı noktalarda suistimal edildiğine değindi ve şunları söyledi:
    -İlk etapta kurulan yakın ilişkiler fırsat bilinip ticaret geliştirilmeliydi. Fakat ülkemizdeki bir defalık para kazanma mantığı ülkemize hizmet etmedi. Özellikle bazı firmalar ve ya şahıslar arasında güven kaybı yaşandı.
    Mesela Katardan Türkiyeye giden firma temsilcileri,  Türkiyedeki firmanın ürün numunesini inceliyor, üründe ve fiyatta anlaşıyor. Fakat ilk sipariş Katara ulaştığında görülüyor ki paketleme faklı, fiyat farklı...  Bu tür sorunlar çok yaşandı...
Yazışmalarda zorlanıldı
     Baran Yücel; Gıda sektöründe yer alan Türkiyenin en büyük firmalarının, yaptıkları anlaşmalarda evrak-yazışma konusunda yetersiz kaldığını gördüklerini  belirterek şöyle devam etti:
    -Türk firmaları bu konuda zorlandı ve zorlanmaya da devam ediyor. Sözlü iletişime daha çok önem veriyor. Oysa Uluslar arası pazarda her kelimenin yazılı olması ve  o yazılanlara uyulması şarttır.
Şok cevap
    -Yaşanılan bir örnek vermek gerekirse: Türkiyenin en büyük tavuk firmalarından biri Katarla taze tavuk ihracatı konusunda anlaşıyor ve tavukları gönderiyor. Fakat Katara gelen tavukların ambalajında “-18” ibaresi yer alıyor yani dondurulmuş tavuk gönderiyorlar. Hata anlaşılıyor, firma yetkilileri ile irtibata geçilip “Biz böyle anlaşmamıştık” deniliyor, firma yetkilisinden alınan cevap şok edici: Şimdilik idare edin!
Cips firması
    Bunun gibi bir çok örnek verebileceğini belirten Baran Yücel bir cips firmasıyla yaşanılan benzer durumu şöyle anlatıyor:
    -Cipslerin içine, kargo sırasında korunması için paketlerken hava basılmak zorundadır. Katara Türkiyeden 1 konteyner dolusu cips gönderiliyor fakat hiç birinin içine hava basılmamış ve cipsler toz haline gelmiş. Türk firmanın yetkilisine durum anlatılıyor ve yetkiliden gelen cevap şu şekilde:  Bir defalık satsanız olmaz mı?
Ulusal leke
    - Tabi sonrasında anlaşmalar iptal ediliyor. Bunlar inanın bana ulusal bir lekedir sadece o firmanın değil tüm Türkiyenin lekesidir.
Olumlu örnekler de var
    Burada genelleme yapmanın doğru olmayacağına değinen Yücel, kaliteli iş yapan firmaların da var olduğunu belirterek “öte yandan 10 yıldır iki firmaya ait Türk peynirini istikrarlı bir şekilde reyonlarda görüyoruz” dedi.
Aman boşver
    Bir arkadaşım markette alışveriş yaparken yanından geçen ve ürün temsilcileri olduğunu tahmin ettiği iki Türkün konuşmasını aktarmıştı bana:
    -Boş ver zaten ne versek gidiyor...
Bitmedi
    Konunun başka yönleri de var. QCP Yönetim Kurulu Başkanı Baran Yücelin anlattıkları bitmedi.
  Ayrıca RMDKWIKForm Al Maha Satış Müdürü İzzet Ataol ile de görüştüm. Onları da sonraki iki yazımda işleyeceğim.
    Takipte kalın...

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.