Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Okullar ve Eğitim

  • 15.06.2019 10:33

Şeriat sistemi ile yönetilen Katar’da kadınlar ve erkeklerin bir arada bulunmaması kuralı egitim-öğretim alanında da geçerli.

Kızlar ve erkekler ayrı okullara gidiyor. İlk 5. sınıfa kadar kadın öğretmenler erkek öğrencilerin dersine girebiliyor fakat erkek öğretmenler hiç bir koşulda kız öğrencilerin okulunda ders veremiyor. 5. sınıftan itibaren ise her öğretmen kendi cinsinden öğrencinin okulunda çalışabiliyor.

 

Özel okullar

 

Tabi bu sadece devlet okulları için geçerli. Katar’da ayrıca İngiltere, Amerika, Fransa, Finlandiya ve daha bir çok ülkenin özel okulları mevcut. O özel okullar kendi ülkelerinin eğitim sistemini takip ediyor ve kız ve erkek öğrenciler karma olarak ders görebiliyor.

 

Kadın ve erkek öğretmenler

 

1973’te Katar Üniversitesi açıldıktan sonra Katarlı kızların ilk tercihi oradan mezun olup öğretmenlik yapmak olmuş. Bu nedenle o dönemki kadın jenerasyonunun neredeyse tamamı öğretmen çünkü o zamanlar aileler kızlarının sadece öğretmen olarak çalışmalarına müsade ediyormuş. 

Katar’da Katar’ın yerli halkından öğretmen olarak çalışan erkekleri görmek çok zor! Katarlı erkekler genelde öğretmenlik mesleğini tercih etmiyor, yönetici kadrosunda görev yapmak onlar için daha cazip. 

 

Yönetici kadrosu

 

Gerçi Katarlılar hangi firmada çalışırsa çalışsın genelde yönetici kadrosunda görev alıyorlar ya da en alt seviyeden başlayıp çok hızlı bir şekilde yükselebiliyorlar. Mesela başka ülkeden gelen bir çalışanın 4-5 senede kat edeceği yolu 1 yılda geçebiliyorlar...  Sonuçta burası Katar ve elbetteki kendi vatandaşlarına öncelik verecekler, kendi kurallarını koyacaklar! Bunun aksini beklemek yanlış olurdu!

Okullar yarı bağımsız

Katar devlet okullarında sistem bizdekinden çok farklı daha çok İngiliz sistemine yakın. Okul Müdürü, okulun kadrosunu belirliyor, eğitim görecek öğrencileri kendi belirliyor. Okullar direk Bakanlığa bağlı, Bakanlığa rapor veriyor ve direk bakanlık görevlileri tarafından her dönem titizlikle denetleniyor. Bu nedenle okullara yarı bağımsız diyebiliriz.

Müdür, Müdür yardımcısı, öğrencilerden sorumlu belletmenler, sadece koridordan sorumlu görevli kişiler var. Bu ve buna benzer yönetim kadrosunda görevli kişiler derse girmiyor...

Mesela Nöbetçi Öğretmenlik diye bir kadro var! Bu kadrodaki çalışanlar da derse girmiyor sadece nöbet tutuyor. 

 

Uzman tavsiyeleri

 

İngiltereden ve ya Finlandiyadan gelen uzmanlar performansı arttırıcı önerilerde bulunuyor. Bu uzmanların raporları bir zorunluluk teşkil etmiyor yani takip etmek zorunda değiller ama genelde o önerilere uyum sağlanılıyor. 

 

Dünyada 6.

 

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF), “Eğitim Kalitesi 2018” başlığıyla yayınladığı listede Katar egitim kalitesi bakımından Dünya genelinde 6. oldu. Hatırlarsanız WEF’in 137 ülkenin eğitim sistemini puanlandığı, “Eğitim Kalitesi 2018” raporunda Türkiye bu sıralamada 99. olmuştu. Malezya, Endonezya, İran gibi ülkelerin gerisinde kalarak hem de...

Bu raporda; okullaşma hızı, fiziki şartların ve teknik malzemelerin yeterliliği, güvenlik önlemleri gibi kıstaslar değerlendiriliyor...

Burada Katar’ın zengin bir ülke olmasının, az nüfusa ve az öğrenciye sahip olmasının etkisinin büyük olduğunu rahatlıkla düşünebiliriz. 

 

Eğitim masrafları

 

Katar’da eğitim tamamen ücretsiz. Devlet okullarına sadece arapça bilen öğrenciler kabul ediliyor. Diğer bütün öğrenciler özel okula gitmek zorunda. Bu nedenle şirketler kişilere iş teklifinde bulunurken, çocuklarının eğitim masraflarını karşılamayı da öneriyor çoğu zaman. 

Eğitim desteği şikete ve kişinin pozisyonuna göre değişiklik gösteriyor. Yani buraya gelirken yapacağınız maaş pazarlığının içinde kira ve eğitim desteğinin ne kadar olacağını sıkı sıkıya görüşmelisiniz.  Mesela bir şirket 4 çocuğa kadar 40’ar bin riyal teklif ederken bir diğeri 70 bin ve ya 20 bin riyal önerebiliyor...

 

Çat kapı

 

Devlet okullarında en çok sevdiğim konu ise velilerin elini kolunu sallayarak rahatlıkla okulun içine girememesi. Mutlaka randevu almak zorundalar ve ya çat kapı geldiklerinde karşılaştıkları güvenlik görevlisi onların kimliklerini alıyor, ilgili kişiye telefon edip bildiriyor ve o kişi onay verirse ancak o zaman içeri kabul ediliyor.

Ayrıca okullarda her yıl iki adet veli toplantısı düzenleniyor ve her velinin bu toplantılara katılması mecbur tutuluyor.

Önemli bir nokta; sistem ne şekilde olursa olsun Türkide ve dünyada da olduğu gibi öğretmenin tutumu, çocuğa olan yaklaşımı her şeyin önüne geçiyor! 

Öğretmenlerimize saygılarla!

Katkılarından dolayı Sayın Dummar Bingöl ve Sayın Binnur Coşkun’a teşekkürler.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.