Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Mengenli Başkan

  • 6.06.2019 11:09

Culinary demek mutfak ile ilgili her şey demek. Türkçesi gastronomi. Yiyecekten peçeteye, tabaktan mutfak tezgahına kadar her şeyi kapsıyor. 

Katar’daki Culinary Birliği 5 yıldan bu yana faaliyet gösteriyor. Tam adı “Qatar Culinary Professionals” (Katar Gastronomi Profesyonelleri) Fikir babası ve Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Bolu Mengenli bir Türk! Baran Yücel.

Kanun yok

En başta belirtmek gerekir ki Katar’da dernek kurmak yani arapçada “Cemaa” denilen gruplar kurmak yasak.

Bu nedenle Anayasada konu ile ilgili her hangi bir kanun yok. Baran Bey ve arkadaşları Birliğin kuruluş aşamasındaki zorlukları aşmak için ilk olarak ismi doğru belirlemeleri gerektiğini düşünmüş, “Qatar Culinary Professionals” adının doğru bir seçim olacağına karar vermişler. 

Ne demişler “yola ilk çıkan zorlanır, diğerleri ise o açılmış yoldan rahatlıkla yürür” Diğer kuruluşlara örnek olması açısından Baran Bey bilgilerini memnuniyetle paylaştı benimle. 

Kuruluş zorlukları

Önce işe ekibi toplamak ile başlayan Yücel, kuralların anayasada mevcut olmamasından dolayı zorlandıklarını fakat ısrarlı çabaları sayesinde sorunları aşabildiklerini anlattı. Sanırım başarılı olmanın Türk zekasına sahip olmakla bir bağlantısı var. Biz bu gibi prosedür sorunlarını aşabilme kaabiliyetine sahip bir milletiz çünkü. Bu nedenle Baran Bey olmasaydı Birlik kurulabilir miydi diye düşünmeden edemiyorum!

5 kişiden oluşan Kurucu Yönetim Kurulu Üyeleri önce halihazırdaki işverenlerinden yazılı onaylarını alıyor ve evraklarını tamamlayıp (Kimlik, mesleki belgeler...vb) soluğu NTC’de (National Tourism Council - Ulusal Turizm Konseyi) alıyor. Bir şirketin altında Non-Profit (Kar amacı gütmeyen) bir kuruluş olarak faaliyet göstermek istediklerini belirtiyorlar. Burada Non-Profit olma durumu kapıları açıyor. Bu talep Bakanlığa gidiyor. Bakanlıktan da onay alındıktan sonra sıra NTC’nin desteğine geliyor. NTC de desteklediklerini bildiriyor. Böylece Qatar Culinary Professionals yarı devlete bağlı bir kuruluş sıfatını taşıyor ve organizasyonlarda birlikte çalışmaya başlıyor.

Merkezi Paris’te

Merkezi Paris’te olan WACS, World Association of Chefs’e (Dünya Şefler Birliği) bağlı olarak faaliyet gösteriyorlar. Birliğin toplam 17 ülkeden 475 aktif üyesi, (Bu üyelerin malesef sadece 6’sı Türk) 45 adet de aktif şirketi var. 

Birliğe şahısların üye olabilmesi için; aşçıbaşı ve ya aşçıbaşı yardımcısı ya da pastane şefi ve ya pastane şefi yardımcısı olmak, vizyon sahibi olmak ve iyi derecede ingilizce bilmek gerekiyor. 

Büyük kazanım

Yücel; Birliğe üye olanların büyük kazanımlar elde ettiğinin altını çiziyor. Çünkü bilgiye ulaşmanın çok pahallı olduğu günümüzde, Katar’da yapılan yeme-içme sektöründeki tüm organizasyonlar, gelişmeler ve değişiklikler üyelere doğrudan ulaştırılıyor. 

Mesela geçtiğimiz günlerde Norveç’li bir smoke salmon (tütsülenmiş somon balığı) üreticisi bir firma QCP (Qatar Culinary Professionals) ile iletişime geçip Katar’da ürün dağıtımında bulunmak isteği ile Birliğe üye oldu. Bu üyelik sayesinde Norveçli firma daha hızlı ve kolay iletişim ağına çabucak erişmiş oldu. 

Yılda 18 organizasyon

Birlik çok faal. Her yıl en az 18 adet organizasyona imza atıyor. Bunlardan en büyüğü yılda bir defa Kasım ayında  gerçekleştirilen Qatar Hospiyality Fair. ( Katar Turizm Fuarı) Bu fuara Dünyanın her yerinden turizm ile ilgili şirketler – şahıslar katılıyor. QCP burada uluslararası üne sahip şefler arasında tamamen profesyonel bir yarışma düzenliyor. 

Öyle ki bu yarışmaya profesyonel olmayanların değil katılması seyretmesi bile yasak. 

Dünyanın her yerinden

Dünyanın her yerinden 350-400 kadar profesyonel şefin katıldığı bu yarışmaya yine Dünyanın her yerinden ünlü jüri üyeleri davet ediliyor. Yarişmanın her aşaması WACS tarafından belirlenen kurallar doğrultusunda yapılıyor ve her şey peçetesinden yarışmacılara kadar her şey kayıt altında tutuluyor...

        QCP’nin katıldığı ikinci en büyük organizasyon ise Diplomatic Clup’ta (Diplomatik Klüp) düzenlenen Qatar Clunary Roadshow. 

Türklerin sayısı artıyor

Son olarak; Baran Yücel’in gözlemlerine göre, Katar’daki 5 yıldızlı otellerde komi 1’den mutfak şefine kadar her pozisyonda çalışan Türklerin sayısının son 5 yılda daha çok artmaya başladığını belirtmek istiyorum. Bu artışı görmek çok sevidirici. 

Birliğe daha çok Türk üyenin katılabilmesi dileği ile!

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.