Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Kadın nüfusu az

  • 27.05.2019 09:02

Kadar Ortadoğunun en güvenli ve huzurlu ülkesi olma ünvanını yıllardır koruyor. Bu güven ve huzur ortamını oluşturmak için sıkı kurallara ve denetime ihtiyaç var tabi ve Katar’da bu da çok iyi bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Gittiğiniz her yerde güvenlik görevlilerini, polisleri sık sık görebilirsiniz. Buraya ilk geldiğimizde en çok ilgimi çeken parklarda, o sıcağın altında hemen hemen her 50 meterde bir güvenlik görevlisinin oturup beklemesi olmuştu. Türkiye’de hiç alışkın olmadığımız bir durum. 

En güvenli ülke

Katar kadınların yaşaması açısından da Ortadoğunun en güvenli ülkesi. Yalnız bir kadın çalışan olsanız bile sizi kolay kolay hiç kimse rahatsız edemez, ne çalıştığınız ortamda ne de dışarda gittiğiniz mekanlarda. Her yerde olduğu gibi meraklı bakışları engelleyemiyorsunuz ama yaşadığınız en büyük sorun da o oluyor zaten!

Öncelik aile yaşantısına verilmiş durumda. Aile açısından da yaşamak için Dünyada en güvenli ve huzurlu ülkelerden biri burası. İstanbul’da yolda yürüken çocuğumun elini ne kadar sıkı tuttuğumu, bir an gözümden kaybolacak diye ne kadar korktuğumu düşünüyorum da şu an o duygular çok uzak bana. Çocuklarınız parklarda, alışveriş merkezlerinde uzun süre gözünüzün önünden ayrılmış olsa bile endişe duymuyorsunuz !

Nüfus oranları

2012 yılında 2 milyon nüfus bariyerini ilk defa kıran Katar’da yaşanılan nüfus artışı son 10 yılda gerçekleşti. Fakat 2 yıl önce başlayan blokajdan sonra bir çok insan işini kaybedip ülkeden ayrılmak durumunda kaldı. Gözlenen o ki bu ayrılışlar önümüzdeki dönemlerde de giderek artacak. 

Yabancı nüfus yoğunluğunun azalmasına rağmen yine de Katar, dünyada kadın nüfusunun en az olduğu ülkelerden biri olma ünvanını koruyor. Geçtiğimiz yıl Katar hükümeti tarafından açıklanılan verilere göre burada erkek nüfusu hala kadın nüfusunun 3 katına yakın. Çünkü genelde inşaat, petrol ve doğalgaz, hizmet sektöründe çalışmak için gelen yabancılar erkeklerden oluşuyor. Ve bu kişiler Bangladeş, Hindistan, Nepal gibi Asya ülkelerinden geliyor.

Yoğun çalışma saatleri

İnşaat ve ya doğalgaz sektöründe çalışmak için gelen yabancı vatandaşlar genelde çok yoğun çalışma saatlerine sahip. Hafta içi işyerlerine toplu olarak servis araçları ile gidip geliyorlar ve yaşadıkları alanlardan hem zaman açısından hem de başka açılardan dışarıya çıkma şansları pek olmuyor. 

Hafta sonları ise ki bu genelde Cuma günleri oluyor yine hep beraber dışarı çıkıyor, hep beraber dolaşıp yine yaşadıkları yerlere geri dönüyorlar. Eğer yolunuz Cuma günleri dolaştıkları bölgelerden geçerse orada bir şenlik düzenlenmiş olabileceğini düşünmemeniz mükün değil. 

Genç erkek nüfusu

2018 verilerine göre Katar’da 2 milyon 760 bin 170 kişi yaşıyor. Bu rakamın 711 bin 964’ü kadın ve  2 milyon 048 bin 206’sı erkek. Erkeklerin çoğunlunluğu 20 ile 44 yaş aralığında, 1 milyon 481 bin 864 kişi. 

Ek bilgi olarak şunu da belirtmek istiyorum. 2017 sonu Katar devleti verilerine göre en çok Hindistan (650 bin), Nepal (340 bin), Filipinler (250 bin), Mısır (200 bin), Bangladeş (280 bin) Srilanka (145 bin), Pakistan (125 bin) vatandaşları yaşıyor. 

Sınır dışı ediliyor

Durum böyle olunca güvenliği ve huzuru sağlamak için katı kurallara sahip olan ülkede ufak bir yanlış hareketiniz hemen sınır dışı edilmenize ve ya hapse atılmanıza sepep olabiliyor. O nedenle kanun dışı olaylar yok denecek kadar az yaşanıyor. Çünkü buraya herkes çalışıp para kazanmak için geliyor ve işini kaybetmemek için kurallara uymaya fazladan gayret gösteriyor. 

Parklar

O kurallardan biri aile parklarına bekar erkeklerin özellikle bir araya gelmiş bir kaç erkeğin girememesi mesela!  Souq Vakıf gibi açık alanlara ve ya alışveriş merkezlerine girmeleri de yasak. 

Parklardaki güvenlik o kadar abartılmış durumda ki çocukların ağaçlara çıkmaları yasak, gölün kenarına düşme tehlikesine karşı kimse yaklaştırılmıyor, çocuk oyun alanına çocuk arabaları ile girilmiyor... Kısacası kendinize kendi isteğinizle bile zarar veremiyorsunuz. 

Yalnız erkekler

Aile huzuru ve güvenliği için ne gerekiyorsa yapılmaya çalışılmış burada. Peki yalnız erkekler hiç mi bir yere gidemiyor? Tabi ki onların da gidebileceği mekanlar var. Bazı alışveriş merkezleri, bazı parklar ve ya Corniche (Sahil yolu) kısmında belirli bölgeler onlara tahsis edilmiş durumda.  O mekanlarda bir araya gelip zamanlarını değerlendirebiliyorlar. 

Bu durum ilk bakışta ayrımcılık gibi gözükse de huzurun sağlanması için alınması gereken elzem bir önlem bence!

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.