Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Evlilik geleneği

  • 22.05.2019 11:58

Şeriat kanunlarına göre yaşayan Katar’ın yerli halkı eş seçerken ve evlenirken de şeriata uygun hareket ediyor. Bizdeki karşılığına “Görücü usulü” demek doğru bir benzetme olur.

Hattabe

Evlenmesi istenilen kişinin (ki bu kişi genelde erkek oluyor. Kızlar beğenilmeyi bekliyor) ailesinin yakın çevresinde uygun biri yok ise eğer o kişininin ailesinin kadınları veya bir kadın büyüğü “Hattabe” denilen bir kadına başvuruyor. Genelde bu hattabeler bölgede yaşayan ve herkesi tanıyan yaşı ilerlemiş bir kadın oluyor.

Günümüzde de halen devam eden hattabelik görevi bir meslek haline dönüşmüş durumda. Çoğunun sosyal medyada sayfaları bulunuyor. Ellerinde kızlardan ve erkeklerden oluşan dosyalar bulunuyor ve onları ziyarete giden kişilerin bazen para veya hediyeler vermesi gerekebiliyor.

Hattabe ile kadın kadına yapılan bu görüşmelerde; bizim bir oğlumuz var şu özelliklere sahip, resmi burada denilip kendisine uygun bir eş göstermesi isteniyor. Eğer “Hattabe” nin bildiği biri veya birileri var ise gelen kişiye anlatıyor, şu aileden, şu yaşta vs. Erkek tarafı eline gelin adaylarının resimlerini alıp oradan ayrılıyor. 

Aileler buluşuyor

İkinci aşamada Hattabeden alınan resimler erkeğe gösteriliyor; kızın yaşı, eğitimi, hangi aileden olduğu gibi bilgileri aktarılıyor. Eğer erkek, adaylardan birini uygun gördü ise kadının ailesine telefon edilip “size gelmek istiyoruz” diyerek izin isteniyor ve ailelerin kadınları arasındaki ilk buluşma gerçekleşiyor.

Orada erkek tarafı, gittikleri ailenin kızlarına talip olduklarını belirtip düşüncelerini soruyor. Kız tarafının kadınları ailenin erkeklerine danışıyor eğer erkekler de uygun görürse damat adayının resmi alınıyor ve kıza göseriliyor. 

Kızdan da onay alınırsa erkek tarafının kadınları tekrar kız tarafının kadınlarını ziyaret ediyor. 

İlk görüşme

Bu süreç içerisinde kızın veya erkeğin görüşme talep etmeye hakkı bulunuyor.  Bazı aileler kızlarını göstermeyebiliyor. Görüşme talebi onaylanır ise kız ve erkek, aile fertleri (genelde bu kişiler anne ve baba oluyor) eşliğinde aynı odada bulunup sohbet edebiliyorlar. Bu sırada bazı aileler nikah gerçekleşmeden önce bu ilk görüşmede, kızlarının peçelerini açıp yüzlerini göstermenin uygun olmadığını düşünebiliyor. Erkek ise peçenin kapalı olma durumunu redetme hakkına sahip. Bu gelenekler son zamanlarda esnemeye başlamış durumda! 

Her şey tamamlanıp onaylar alındıktan sonra üçüncü aşamaya geçiliyor. “Neler istiyorsunuz” görüşmeleri...

İstekler

Kız tarafı bir liste veriyor, erkek tarafı neyi yapıp yapamayacaklarını bildiriyor. Bu aşamada da anlaşma sağlanır ise hemen Mülçe yapılıyor. Mülçe dini nikah anlamını taşıyor ve hem dini hem de resmi nikah yerine geçiyor.  Ayrı bir resmi nikah yapılmıyor. Mülçe merasimi sonrasında geline yüz görümlüğü takdim ediliyor, başlık ve düğün parası olarak bir para veriliyor. Gelin bu parayı kendisine altın almak ve ya düğün masraflarını karşılamak için kullanabiliyor. 

Mülçeden sonra ailelerin tercihlerine göre belirlenmiş şekillerde gelin ve damat adayı düğün merasimine kadar rahatça görüşebiliyor.

Düğün Çadırları

Düğün aşamasında ise kadınlar ve erkekler ayrı kutlamalar yapıyor. Geleneksel olan; erkeklerin kurulan özel çadırlarda bir araya gelmesi, kadınların ise ayrı bir mekanda eğlence düzenlemesi. Aynı zamanda bu kutlamalar düğün salonlarında da yapılabiliyor. Tabi yine kadınlar ve erkekler ayrı mekanları paylaşıyor.

Bu eğlence şekilleri aileden aileye değişiklik gösterebiliyor. Bazı aileler müzikli eğlenceyi tercih etmeyebiliyor. Akşam saatlerinde bir araya gelinip yemekler yeniliyor. 1-2 saat sonra arkadaşları damat adayını alıp kız tarafının düğününün yapıldığı mekana götürüyor. Damat gelinin yanına geçtikten sonra düğün fotoğrafları çekiliyor. 

Soyisim

Son zamanlarda düğün geleneklerinde ufak değişiklikler yaşanmış. Bazı düğün merasimlerinde damat kızın düğün alayının içine girmiyor, gelin dışarı damadın yanına çıkıyor. Ya da düğünler otellerde yapılıyor ve o gece otelde geçirilip balayına çıkılıyor. Ve ya erkeklerin eğlencesi ile kızların düğün merasimi ayrı günlerde yapılabiliyor. 

Bizdeki gibi takı merasimi burada yok. Hediye olarak altın takma alışkanlığı da yok. Eger kadın ailesi tarafından istemediği biri ile evlendirilir ise eşine yüzünü göstermeme yani peçesini açmama hakkına sahip. Kadınlar evlendikten sonra erkeklerin soyismini almıyor. Kendi soyisimleri ile yaşamlarına devam ediyor.

Katar’a ilk geldiğimizde işlemlerimizi yaptırırken resmi görevli benim kimliğime bakıp çok şaşırmıştı. Nedenini sorduğumuzda; “sizin ve eşinizin soy ismi aynı” demişti. Bu sefer şaşırma sırası bize gelmişti. Eşim “tabiki, evlenince benim soy ismimi aldı” deyince görevli yeniden şaşırıp sormuştu : Neden...?

Katkılarından dolayı Binnur Coşkun Hanım Ablama çok teşekkür ederim!

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.