Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Nasıl iş bulunur?

  • 13.05.2019 12:14

Günümüzde Katar Türkiye‘den en fazla beyin göçünün yaşandığı ülkelerden biri haline geldi.  Burada Türkler öncelikle gıda ve hizmet sektöründe yaygın olarak çalışmakta. Berber, aşçı, kasap gibi Türk esnafları bir çok yerde görmeniz mümkün. Otellerin hemen hemen tamamının mutfağında bir Türke rastlayabilirsiniz. 

Türk şirketleri

İnşaaat sektöründeki Türk şirketleri de ülkede büyük işler yapmakta. Yol yapımı, stadyum, Metro inşaatı gibi projeler yürütüyorlar. Büyüklü küçüklü 40‘a yakın inşaat firmasının yanında diger bir çok alanda faaliyet gösteren Türk şirketlerini görebilirsiniz.

Katar’da çalışmak isteyenler için Fal Manpower Recruitment Agency‘den Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Bihter Çaşkurlu ile görüştüm.

Bana Katar’da beyaz yaka (mühendis, yönetici... vb kalifiye çalışan) ve mavi yakaların (kalifiye olmayan çalışanlar) nasıl iş bulabileceklerini anlattı. Konuştuklarımızı şu şekilde özetleyebilirim:

İnternet siteleri

Öncelikle Katar’da yaşamıyor, kimseyi tanımıyor ama iş bulmak istiyorsanız şu üç internet sitesine başvurabilirsiniz.

www.indeed.com

www.gulftalent.com

www.linkedin.com

Bu sitelerin cep telefonları için aplikasyonları da var. Fakat bu sitelerden iş bulup öz geçmiş (CV) göndermek yeterli olmuyor. Püf noktası işi oralardan bulup,  şirkete, mümkünse şirketin insan kaynakları departmanına ulaşıp Cv‘yi direk oraya göndermek. Hatta mümkünse içerden birilerini bulmak işi daha da kolaylaştırır. Bu durum beyaz yakalar için geçerli.

Türk işçi 

Burada İngilizce ve ya Arapça çok önemli. Mavi yaka olarak “Türk” işçi çalıştıran 3 adet büyük inşaat şirketi var. Bu işçilerin en alt seviyede de olsa yabancı dil bilmeleri gerekiyor. Onun dışındaki bütün şirketler genelde Asya ülkeleri vatandaşlarını tercih ediyor. Nepal, Hindistan, Pakistan gibi...

Maaş

Şu anda Hindistanlı ya da Nepalli bir inşaat işçisi ayda 800 riyal (1,360 TL) maaş alıyor 200 riyal de (336 tl) yemek harcamaları için. Katar kanunlarına göre; şahıslar ya da firmalar çalışanlarının özellikle kalifiye olmayan çalışanlarının barınma ve yemek ihtiyaçlarını karşılamak zorunda. O nedenle barınma ve yemek ihtiyacı firma tarafından karşılanıyor.

Pazarlık

Mavi yakalar için ücret genelde sabit ama beyaz yakaların iş bulduktan sonra pazarlık etmeleri kendi yararına olacaktır. 

Katar‘da enflasyon yok, serbest piyasa yok, 1 dolar 3.64 Katar riyaline sabitlenmiş durumda. O yüzden burada maaşa yıllık zam yapılma şansı hiç yok gibi. 5 yıl dolduktan sonra maaş artışı veya terfi almak için masaya oturulabiliyor. Eğer şanslı iseniz maaşınız %5 civarında artabiliyor. Ama o artış miktarı da zaten 1 haftalık mutfak masrafınızı ancak karşılayabiliyor. Hayat burada çok pahallı.

E durum böyle oluca işe girilen ücret büyük önem taşıyor. Onun için sıkı pazarlık şart.

İş bulmak zor

Gerek Katar’ın yaşadığı blokaj sorunu gerekse Ortadoğunun genel durumundan dolayı ekonomik kısıtlamalar burada da yaşanmaya başladı. Ayrıca çıkartılan son kanunlarla Katarizm yani daha çok Katarlı vatandaşın iş hayatında aktif rol alması teşvik ediliyor. Daha çok Katarlı demek daha az yabancı çalışan demek olduğu için iş bulmak her geçen gün biraz daha zorlaşıyor.

Bihter Çaşkurlu’nun genel izlenimlerine göre; iş karnakları azalmaya başladı, projeler bitmeye başladı, 5-6 sene öncesine kadar gelen yabancı çalışan akını artık durdu. 

Çaşkurlu ayrıca kendi işi gereği Türklere de iş bulma konusunda aracılık yapmaya başladığı için isteyenlerin kendisine aşağıdaki mail adresinden ulaşılabileceğini 

söyledi.

[email protected]

Ne diyelim!

Şansınız bol olsun!

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.