Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Katar’da Ramazan

  • 6.05.2019 11:51

Ramazan ayında Katar sessiz sakin bir ülke oluyor ama sadece gündüzleri! Hayat geceleri yaşanıyor burada. 

Gündüz azaltılmış iş saatleri ve geceleri yapılan ve genellikle sahura kadar devam eden buluşmalar ile Ramazan ayı sonlanıyor.

Ay takvimi

Katar’da Ramazan ayının başladığı gün son geceye kadar netlik kazanmıyor. İnsanlar ertesi gün oruç tutup tutmayacaklarını Ay’a bakarak belirliyor. O gece Hükümet tarafından da resmi açıklama yapılıyor “Ay takvimine göre yarın oruç tutlacaktır” diye.

Restoranlar kapalı

Ramazan ayı boyunca gündüzleri retoranlar kapalı oluyor, iftardan 40 dakika kadar öncesine kadar kapılarını açmaları yasak. Sadece belirli otellerin restoranları açık oruç tutmayanlar için. Bu sene hükümet tarafından 7 otelin restoranının gün boyu açık olacağı ilan edildi. Alışveriş merkezleri, marketler açık ama açıkta bir şey yenilip içilmesi yasak. 

Çalışma saatleri

İşyerlerinin, okulların ve bir çok resmi yerin çalışma saatleri kısalıyor. Bazı yerler 5, bazıları 6 saat çalışıyor. Bu saatler şirket politikasına göre değişiklik gösteriyor. Devlet ofisleri ise 3 saat çalışıyor. Devlet dairelerinde 5 saatin üstünde çalışanlara fazla mesai ücreti veriliyor. Bu uygulamalar eskiden sadece müslümanlar için geçerliydi ama artık herkes bu durumdan yararlanabiliyor.

Normalde günde 7 saat eğitim-öğretim veren okulların çalışma saatleri de Ramazan ayı tarifesine geçiyor ve 2 ssat kısalıyor. 

Ramazan çadırları

Bizde olduğu gibi burada da belirli yerlerde Ramazan çadırları kuruluyor ve genelde bu çadırlar özel klimalı sistemlerle donatılmış oluyor. Cadırlarda verilen yemekleri; isteyen şahıslar, şirketler veya yardım kuruluşları karşılıyor. Şirketler de her Ramazan ayında çalışanlarına iftar daveti vermeye gayret ediyor.

Garangao

Ramazan ayının 14‘ünü 15‘ine bağlayan gece Garangao olarak kutlanıyor. Türkiye’de de Ramazan ayının ortası kutlanıyor. 

Aslında Türkiye’deki kutlamalara tebrik ediliyor demek daha doğru olur ama Ortadoğu ülkelerinde o gün ayrı bir eğlence atmosferinde geçiyor. 

Eskiden teravih namazından sonra çocuklar ellerinde heybeleriyle, maniler, şarkılar söyleyerek kapı kapı dolaşıp şeker veya çerez toplarlarmış. Ama son yıllarda artan trafik ve yaşanılan bir kaç trafik kazasından sonra Garangao kutlamaları büyük alışveriş merkezlerinde veya belirli parklarda yapılan organizasyonlarla kutlanmaya başlandı. Tabi isteyen yine komşularıyla veya aile fertleriyle de küçük kutlamalar düzenleyebiliyor.

Ezan

Katar’a ilk taşındığımızda çok şaşırdık çünkü bize sürekli ezan okunuyor gibi geliyordu. Mesela ikindi ezanı okunduktan 10 dk kadar sonra tekrar ezan okunuyor. Onun sebebini araştırınca gördük ki camilerde hocanın namazdan hemen önce okuduğu “ikameler” burada hoparlörden veriliyor. Genel olarak Katari ailelerde adet orucu su, hurma veya çorba gibi yiyeceklerle açıp akşam namazına gidip döndükten sonra yemek yemek. Bunu ne kadar uyguladıklarını bilmiyorum ama eğer Katar’da bir gün oruç açarsanız ezandan 7 dk kadar sonra tekrar ezan okunuyor şaşırmayın. Aslında ikinci okunan “ezan” değil “ikame” yani ezandan farklı.

Ğhapga

Burada bir de Ğhapga denilen bir adet var. Kadınlar arasında yapılan ve teravih namazından sonra başlayan davetler. Kadınlar iftarlarını açıp teravih namazlarını bitirdikten sonra gapga davetlerine  katılıyor. Bu davetler bol ikramlı oluyor ve sahur vaktine kadar sürüyor. Sahur saatinde evlerinde olmak isteyenler evlerine dönüp sahurlarını yapıyor, sabah namazlarını kılıp uykuya dalıyorlar. 

Fakat burada Ramazan ayında sahur trafiği oluyor, onu hesaba katmayanlar sahur için vaktinde evlerine yetişemeyebiliyor! 

Alkol

Katar’da içki satışı yasak. Sadece Devletin belirledi bir yerde devlet gözetiminde satılıyor adı Qatar Distribution Company (QDC). Oradan alkol alabilmeniz için şirketinizden izin kağıdı almanız gerekiyor. O kağıtla gidip maaşınızın belirli bir oranına kadar alkol alabilirsiniz. Açık alanda alkol kullanmak ve taşımak da yasak. Yalnızca QDC’den çıkıp evinize gideceğiniz zamanda alkol taşıyabilirsiniz. Ramazan ayında alkol satan tek yer olan QDC kapalı. Ramazan Bayramından sonra açılıyor.

Ramazan ayı uygulamaları ile ilgili anlatacaklarım bu kadar. Bayram geleneklerini başka bir yazıda ele alacağım.

Görüşmek üzere!

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.