Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Katar’da Türkçe eğitimi

  • 29.04.2019 09:37

Ben artık Katar‘a kardeş ülke demek istiyorum. Her geçen yıl aramızdaki iletişim ve işbirliği daha da artıyor. Özellikle son bir kaç yılda burada türkçe dil eğitimi yaygınlaştı. Arap kökenli vatandaşların Türkçeye olan ilgisi arttı. Bu beni çok gururlandırıyor ve heyecanlandırıyor.

Sebepler...

İnternet ortamında özel ders almak için ilanlar görüyorduk ve çok merak ediyorduk Türkçeye olan bu ilginin sebebini. Kendi çapımda bulduğum o sebepleri beraber ele alalım istedim.

Türk dizileri

En başta; kiminle tanışsak bize ilk olarak Türk dizilerinden bahsediyorlar. Burada eski-yeni bir çok Türk dizisini, sadece Arap kökenli vatandaşlar değil Avrupalı vatandaşlar da yakından takip ediyor... Bu büyük bir etken gibi görünüyor!

İngilizce bilmeyen Türkler

Sonra; sadece iş için değil tatil amaçlı da sık sık Türkiye‘ye geliyorlar ve malesef Türklerin İngilizce bilmemesinden yakınıyorlar. “Madem Türkler İngilizce veya Arapça bilmiyor bari biz Türkçe öğrenelim” diye düşünmüş olabilirler!

Zaten Türkçe ve Arapçada 4 bin 500‘e yakın ortak kelime bulunuyor. Teşekkür, nefret, makas, akıl, tavır...gibi.

Türkçeyi öğrenmenin ise biraz karışık olduğu düşüncesindeler. Mesela biz “ O” derken kadınları ve erkekleri ayırmıyoruz. Fakat bir çok yabancı dilde olduğu gibi Arapçada da “O” derken kadınlar için ayrı, erkekler için kelimeler mevcut.

Yunus Emre Enstitüsü

Bir başka açıdan baktığımızda da en büyük etkenlerden birinin, Katar‘da resmi kanallar aracılığıyla devam eden Türkçe eğitimi olduğunu görüyoruz. Bu resmi kanalların akılcı yaklaşımları ve Hükümetler arası yapılan antlaşmalar sayesinde Türkçeye olan ilgi hızla yayılıyor.

Aralık 2015 yılında Türkiye ile Katar Hükümetleri arasında “Eğitim Alanında İşbirliği Antlaşması” imzalandı. Ardından çalışmalar hız kazandı. Şu an Yunus Emre Enstitüsü, Türk Okulu öğretmenlerinin de işbirliği ile bir çok kursa ev sahipliği yapıyor. Bunlardan başlıcaları şöyle: Türkçe, geleneksel Türk okçuluğu, ebru, tel kırma... 

Enstitü ilk Türk Dili kursiyerlerini Nisan 2017 yılında verdi. Halen devam eden 2 adet Türkçe sınıfı var. Enstitü Müdürü Dr. Selçuk Kürşat Koca, Türkçe kursuna çok fazla talep olduğu için bu yıl iki sınıf açtıklarını ve 150‘ye yakın kursiyerin kurs almak için sırada beklediğini belirtti. 

Üniversite

Türk Okulunda ve Yunus Emre Enstitüsünde devam eden öğretimin yanı sıra Katar Üniversitesinde de Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü içerisinde Türk Dili seçmeli ders olarak başlamıştı şu an Ana Bilim Dalına dönüştü. Önümüzdeki yıllarda da Türk Dili Bölümü açılması planlanıyor. 

Silahlı Kuvvetler

Katar Silahlı Kuvvetlerinin Dil Okulunda da Türkçe Bölümü açıldı. Yunus Emre Enstitüsü tarafından yürütülen derslere yakın zamanda Katar İçişleri Bakanlığı bünyesinde de başlanılacak.

Biz gurbetçiler

Ek bilgi olarak şunu da belirtmekte fayda görüyorum: Biz gurbette yaşayan Türkler olarak Türk okulundan bir talepte bulunmuştuk yabancı okullara giden Türk çocuklarına okulda kurslar verilmesi için. 

Bazı prosedür sorunları nedeniyle kurs açılamadı. Ama Kürşat Beyden bu konuda müjde gibi bir haber aldım. Enstitü bünyesinde Eylül ayından itibaren 6-10 yaş grubu çocuklara, Türk kültürü ve değerleri eğitimi verilmeye başlanacakmış. Buna da çok sevindiğimi söyleyebilirim. İngiliz eğitim sisteminde eğitimine devam eden çocuğumun kendi tarihimizi bilmemesi, resmi bayramlarımızı yaşayamaması çok üzüyordu beni çünkü.

*****

Katar‘da da 23 Nisanı kutladık

Katar‘da yaşayan Türk vatandaşları olarak bir araya geldiğimiz tek zaman olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Türk Okulunda büyük ve harika bir organizasyonla gerçekleştirildi. Okul tarafından hazırlanan muhteşem gösterilerin yanında, halka ikramlarda bulunuldu. Zıplama kaleleri, yüz boyamaları, el sanatları ve ebru sergisi de vardı. Çocuklar ve aileler gerçekten çok kaliteli vakit geçirdiler. Benim en büyük mutluluğum ise çocuklarımın benim yurdumun milli bayramını layıkıyla yaşamış olmasıydı...

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.