Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Para mı vizyon mu?

  • 22.04.2019 17:13

Zannediyor musunuz ki Katar şu anki sosyo-ekonomik durumunu doğalgaza ve paraya borçlu? Parayı araç olarak kullanıyorlar! Onlar vizyon sahibi! İnsana ve bilime yatırım yapıyorlar!
Onlar da fakirlik çekti biz de...

Dünyada 6.

1995 yılından bu yana köklü reformlar yaptılar. En başta eğitim sistemlerini düzelttiler. Şu an Katarilerin (Katarlı vatandaşlar) büyük çoğunluğu üniversite mezunu. Hemen hemen hepsi ingilizce biliyor. Katar‘da bütün Katarilere eğitim ücretsiz. Katar Üniversitesinde isteyen ücretsiz ve sınavsız okuyabiliyor. Education City adını verdikleri büyük bir alana yayılmış bir eğitim şehirleri var.
Eğitim altyapısı ve seviyesi bakımından dünya genelinde 6. sırada biz 98.

30 yıl sonra biteceği öngörülen doğalgaz yerine ülkeyi nasıl kalkındıracaklarının planını yapmış ve emin adımlarla ilerliyorlar. Katar‘ı eğitim, arge, spor merkezi yapmak ve uluslararası marka haline getirmek için çalışıyorlar. Reklama çok fazla önem veriyorlar.
Bugün dünya markası haline gelmiş ve dünyanın en önemli saygın yayın kuruluşlarından biri olarak kabul edilen bir TV kanalları var! Al Jazeera... Bu kanal sayesinde reklamlarını çok güzel yapıyorlar.

Ama sadece o değil.

Spor
Sporu yumuşak güç olarak kullanmasını çok iyi biliyorlar! 2022 Dünya Kupasını buraya getirdiler ki bu böyle küçük bir ülke için çok büyük bir başarı! Barcelona, Milan, Paris Saint Germen, Real Madrid, Manchester City futbol takımlarının sponsorluklarını yapıyorlar.
Ticareti çok iyi biliyorlar! Dünyanın dört bir yanında 335 milyar dolarlık yatırımları var. Dünyanın en büyük 14. Yatırımcısı.  Sadece Türkiye‘deki yatırımları 18 milyar doları buluyor!

Kültür
Milli kültürlerini, ana dillerini yaptıkları kanunlarla koruma altına almış durumdalar. Kendi geleneksel kıyafetleriyle gurur duyuyorlar. 1 ay önce arapçayı koruma kanunu çıkardılar. Çadırlarda yaşamış olmakla gurur duyuyorlar. Bugün hala düğünlerini meydanlarda kurdukları, teknolojiyle, özel klima sistemiyle donatılmış çadırlarda yapıyorlar!

 Kültürü destekliyorlar. Müzeciliğe çok önem veriyorlar. İslam Eserleri Müzesi (Museum Of İslamic Art) dünyadaki en geniş ikinci  islami sanat kolleksiyonuna sahip. Ortadoğuda sadece onlarda filarmoni orkestrası var (Qatar Philharmonic Orchestra). Bu orkestra sık sık ücretsiz, halka açık konserler veriyor.

Kolay kolay mülteci kabul etmiyorlar. Mesela Suriyeli mülteci hemen hemen hiç almadılar. Kolay kolay vatandaşlık vermiyorlar. Toprak, ev ve dükkan satışına ise ancak 1 ay önce izin vermeye başladılar. O da belirli bölgelerde, belirli şartlarda ve çok yüksek fiyatlara...

 En huzurlu ülke

Güvenliğe çok önem veriyorlar! Ülke Ortadoğunun en huzurlu ülkesi sayılıyor. Yaşayanların çoğu kapılarını kilitleme gereği duymuyor.
Yaşadıkları blokajı çok güzel avantaj haline getirdiler. İlk günlerde süt ve tavuk sıkıntısı çekerken bugün süt ve tavuk ihraç edecek hale geldiler.

 Vizyon

Bütün bunları doğalgaza değil vizyon sahibi olmaya borçlular.

Yüz ölçümü, nüfus yoğunluğu veya tarih bakımından Katar‘ı Türkiye ile kıyaslamak tabiki uygun olmaz. Parasız vizyon sahibi olunur mu olunmaz mı? Ona bakmak lazım. Hedef belirlendi mi para bulunur!

Biz özkaynak bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biriyiz. Teknolojilerin ham maddesi olarak kullanılan bor madeni dünyada en çok bizim ülkede var! Suyumuz var! 4 mevsimimiz var! İnanın bana bunlar çok büyük avantajlar! Bu avantajlarımızı kullanıp, mazbata, milliyet kavgaları vesaireleri kenara bırakıp vizyonumuzu belirlemeliyiz artık!

Biz savaşçı bir milletiz. Kurtuluş savaşını kazanıp özkaynak savaşında yenilmemeliyiz!

Önümüzdeki haftalarda bu ara başlıkları tek tek inceleyeceğiz.

Görüşmek üzere...
***
NOT: Geçtiğimiz hafta yayınlanan yazım ile ilgili bir düzeltme yapmak istiyorum. Her Katari aileye 30 bin dolar aylık verildiğini yazmıştım. Katari ailelere sadece bazı imtiyazlar varmış; elektik, su, telefondan ücret alınmıyor vb. gibi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.