Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Katar’da seçim

  • 31.03.2019 20:50

Gündemimiz seçim olduğu için buradaki seçim atmosferinden bahsetmek istiyorum.

Katar’da seçim yok.

En azından genel seçim yok.  Üniter anayasal monarşi ile yönetilen bir ülke olduğu için ülkeyi yönetenleri Katar Emiri belirliyor. Şeriat kanunlarının uygulanmasına rağmen 30 yıl kadar önce demokratik atılımlar yapmak adına belediyelerin temsilcilerini seçim ile belirlemeye başlamışlar. Üstelik kadınlar da aday olup oy kullanabiliyor.

Bizdeki belediye seçimleri gibi degil yalniz. Sadece her belediye bölgesini temsilen birer kişi seçiliyor. 29 belediye, 29 temsilci. Secilenler Çevre ve Belediye Bakanlığı’na bağlı. Seçilen temsilciler kendi bölgelerindeki sorunların takibini yapıyor, yaptırıyor.

Kadınlar da dahil isteyen herkes adaylığını koyabiliyor, tabi yaş sınırı gibi belirli kurallara uygun ise. Kadinlar da dahil 18 yaşını gecen herkes oy kullanabiliyor.  

 

Yabancılar bilmiyor

 

5 yıldır Katar’da yaşayan biri olarak seçim atmosferini hiç yaşamadim diyebilirim. 

Katar’daki seçim hakkında konuştuğum arkadaşlarım burada bir seçim olduğunu duyunca cok şaşırdılar hatta inanmadılar.

Zaten seçim atmosferine biz yabancılar dahil olmuyoruz, olamıyoruz. Sadece Katar vatandaşları oy kullanabiliyor ve burası bizim aksimize kolay kolay vatandaşlık vermiyor. 

Yabancıların hemen hemen hepsi burada bir seçim yapıldığını bilmiyor. Seçim propagandaları yok çünkü. Öncelikle zaten herkes birbirini bir şekilde tanıyor. 2.4 milyonluk nüfusta 400 bin civarında katari var birbirlerini tanımamaları çok zor. Sonra gorüşmeler yapıyorlar ama bu görüşmeler aile toplantılarında oluyor.

  Mitingler yok, sokaklarda asılı bayraklar yok, korna sesleriyle dolaşan araba konvoyları da yok. Bazı trafik ışıklarının yanında asılı resimler göruyoruz arada o kadar.

 

Yakında seçim yapılacak

 

Temsilciler 4 yılda bir yapılan oylama ile yenileniyor. Yakın zamanda yeniden bir seçim var 6. Merkez Belediye Meclisi seçimi deniyor adına. Adayların listesi geçtiğimiz hafta ilan edildi. Bu yıl 5‘i kadın 94 aday yarışacak.. Biz afişlerde görüyoruz adayları sadece. 

Dünyanın her ülkesinden birilerini burada görmek mümkün. Ama ilginç olan, gruplar birbirleriyle iç içe yaşamıyor. Herkes kendi ülkesinin insanıyla bir arada olmayı tercih ediyor zaten pek baska da şansımız yok ! Bunun için Katar’ın yerli halkı ile biz expatlar birbirimizi ancak alışveriş merkezlerinde, parklarda  görebiliyoruz birlikte çalışmıyorsak eğer . 

Böyle olunca da seçim atmosferini yaşamıyoruz. Katarilerin de yaşadığını pek sanmıyorum. En azından bizdeki gibi yaşamıyorlar…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.