Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
Aykut Ekinci
Aykut Ekinci

Gazete: Düzce Damla Gazetesi

[email protected]

YAVAŞ YAVAŞ SOKAK HAYVANLARINA DOĞRU

  • 16.01.2023 10:57

            Kedi, köpek ve gelinciklerdeki çipleme ve kayıt altına alma işleminin bir kısmını bitirdik. Bundan sonraki süreç hakkında daha belirsizlikler mevcut. Bu belirsizliklerden bazıları ‘‘benim dışarıda bulduğum kedimi veya köpeğimi sahiplenemeyecek miyim?’’ veya ‘’çipi taktırmadım ben ceza mı yiyeceğim?’’. Zamanla bu gibi belirsizliklerin çözümü bizlere ulaşınca bizlerde hasta sahiplerimize bilgilendirme yapacağız. Bundan sonraki süreçte 6 aylıktan büyük sahipli kedi ve köpeklerin çiplenmesi cezai işlem ile olacaktır. Bu işlemdeki ceza ise 3600 lira civarı bir ceza ile çipleme yapılabilecektir. Bir diğer problem ise sokaktan alınan kedi ve köpekler içinse mevcut il veya varsa ilçemizdeki barınaklarda kısırlaştırma işleminin yapılıp, barınaklardan alacağınız sahiplendirme belgesi ile Tarım Müdürlüklerinden kayıt olması sağlanacaktır. 6 aylıktan küçüklere ise 6 aylık yaşa gelene kadar Klinik ve Tarım Müdürlüklerinde kayıt işlemi devam edecektir. İleriki süreçlerde sorular netlik kazanınca üretim, eğitim ve sahiplenmeler hakkında bilgilerde vereceğim.

            Çipleme sonunda güzel bir denetleme sistemi olacak fakat sokak hayvanı problemini çözemediğimiz sürece bu çiplemenin çokta bir faydası olmayacaktır. Devletimiz elbette bu durumlarında öngörüsünü yapmış bir plan dairesinde çözümleri adım adım yapacaktır. Yalnız bu sokak hayvanı meselesinin çözümünde ne kadar insancıl ve etik değerlere önem gösterilir şüphelerim mevcuttur. Çünkü belediyelerdeki Veteriner İşlerinin altyapısının çok kuvvetli olmadığını görüyoruz. Çoğu ilçemizde barınağımız maalesef yok ve maalesef barınak zorunluluğuda yok. Eğer problemin hızlı çözülmesi için çok sayıda hayvanın dar alanlara sığdırılmaya çalışılması çok sayıda ölümleri ardı ardına yaşatır. Bu konuda çalışmalar hayvanların refahı ve konforu çerçevesinde yapılırsa daha sağlıklı ve acısız süreçle ilerleme kaydederiz.

            Düzce ilimizde sahipli hayvan sayımız tahminlerimizin çok üzerinde çıkmıştır. Sokak hayvanı sayısı dünya genelinde nüfusun %10 u kadar hesaplanmaktadır. 400 000 kişilik Düzce nüfusumuzda ortalama 40 000 civarı kedi ve köpek sayımız mevcuttur. Gerçekte 40 000 den daha fazla olma ihtimalide yüksektir. Sokak hayvanları ile sorun yaşayan hasta sahiplerimizin veya evcil hayvanı olmayan insanların bizlere gelen şikayetlerinin genelinde ‘’ sokak hayvanlarının tamamının toplanıp barınaklara konulmasıdır’’. Yani barınakların bir toplama kampı haline getirilmesi istenmektedir. Ama bu süreçte oranın inşaası, çalışacak personeli, temel giderleri ve mama masraflarını maalesef düşünmemekteyiz. Bu süreci barınak konularıyla alakalı liyakatli ve tecrübeli insanlar ile birlikte ilerlemesi en sağlıklı yol olacaktır.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.