Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
Ali Özgümüş
Ali Özgümüş

Gazete: Düzce Damla Gazetesi

[email protected]

Çocukluk anılarımda kalan Düzcespor

  • 10.06.2022 00:00
  • (1)

        Ben bir gazeteci değilim, yazar deseniz hiç değilim . Benim burada yazdıklarım hatıralarımın ötesine asla geçemez . Yazacaklarımda eksik ve yanlışlar olacaktır . 
  
        O zaman niye yazıyorsun diyeceksiniz ? Çok haklısınız , amacım sadece Düzcesporumuz kuruluş döneminden aklımda kalanları ama yanlış , ama eksik dile getirmek , hepsi bundan ibaret …..Affınıza sığınarak yazmaya devam ediyorum.

       Şimdi dönelim günümüzden tam ellibeş sene öncesine .

Sene 1967 . O zamanlar  Düzce şehri taşçatlasa 14.000 nüfuslu ve Bolunun en önemli İlçesi . Düzcespor ise tamamı yerel futbolculardan kurulu olarak ilçemizin spor kulübü . İsmi de Düzcegençlikspor , renkleri şimdiki gibi kırmızı - lacivert…..

        O dönemde Türkiye’de Adalet Partisi iktidarda ve futbolda  sadece 1 ve 2. Ligler mevcut . Futbol Federasyon Başkanı Orhan Şeref Apak o dönemde . 
     Anadolu’nun bu iki profesyonel ligler dışında kalan il ve ilçe takımlarının tamamı her sene Türkiye Amatör Kümesi adı altında elemeli bir ligde mücadele etmekteler o dönemde  . Düzcespor ise o zaman Düzce Gençlikspor adıyla bu mahalli ligde mücadele etmekte .  
      Çocuğum ama aklım fikrim hep futbolda , o hafta bizim Düzcegençlikspor olarak hangi takımla oynayacağımızı rahmetli Bedrettin Maraditin gazetesi DÜZCE POSTASInda okur   veya İnanç Kırtasiyenin sahibi rahmetli Sabahattin amcaya gider sorar öğrenirdim . 
     Eleme usulü bir içerde bir dışarda oynanırdı o maçlar Türkiye genelinde. 

        O sene sırasını asla hatırlamam mümkün değil ama , hepsini bizzat Şube tarafında telörgüler arkasından seyrettiğim maçlar neticesinde (Kale arkasında o zaman tribün yoktu ): İzmit Kağıtspor , İstanbul Çapa , Urfaspor , Muhafızgücü, Trabzon İdman Ocağı ve Reyhanlısporu teker teker eledi Düzcegençlikspor ( saydıklarımda eksiğim olabilir) ve Türkiye Amatör Şampiyonluk finaline İzmire , İzmir Denizgücü ile oynamaya  takımımız  .( niçin final tek maç İzmirde oynandı hala anlamış değilim) 
       O dönemde maçları Seyretmemiz mümkün değil , radyo vermiyor , televizyon nedir bilmiyoruz o zamanlar . Müsabakada Rahmet olsun Naim Bayraktutarın nizami golünü vermemiş hakem . 

 Kahreden bir olay da Düzceye dönüş yolunda o zamanki Belediye Başkanımız Celal Nalbantoğlunun geçirdiği elim trafik kazasında hayatını kaybetmiş olmasıdır . 

     Düzce şehri için bu elem verici hadise asla unutulmadı , unutulmaz . 
     Askerliğini yapan profesyonel futbolculardan kurulu çok güçlü İzmir Denizgücüne karşı kaybedilen bu final sonrasındaki sene Orhan Şeref Apak Federasyonu tarafından kurulan 3. Türkiye Futbol Liginin ilk Şampiyonu Düzcespormuz olmuştur ….

      Böylelikle aynı sezon profesyonel olarak kırmızı lacivert forması ile Düzcespor kurulmuştur . O dönem ilk başkanı Cumhuriyet Eczanesinin sahibi (baba Dostum ) Eczacı Atıf Bilginen , ilk antrenörü de Şahap Bayav Hoca olmuş , ve  Düzcespor 3. Ligde durmadan o sezon 2. Türkiye Ligine yükselmiştir . 

     Koca Çınar’a sevgi ve saygılarımla

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Cemal
    Cemal
    10.06.2022 12:02

    C. Kasapoğlu, Merkez ecz.

Resmi İlanlar