• 18.05.2022 11:11

Düzcespor, 1966-67 sezonunda Türkiye genelinde o zamanki adıyla Düzce Gençlik olarak  Türkiye şampiyonu olduğunda da bugünkü stadyumda yapıyordu maçlarını, 2022 senesinde şampiyon olduğu sezonda da aynı stadyumda oynuyor iç saha maçlarını. Aradan geçen 55 sene içerisinde stadyumda değişen tek şey deprem sonrasında üstü  metal konstrüksiyon ile kapalı beton bir tribün yapılmış olmasıdır.

Yani stadın yenilenmesi şöyle dursun, geçen yıllar içerisinde stadın seyirci kapasitesinde de en ufak bir artış gerçekleştirilememiştir.

Yurdun dört bir yanında son on yıl içerisinde mükemmel statlar inşa edilmektedir. Öyle ki profesyonel liglerde temsilcisi olmayan ilçelere bile dört tarafı kapalı 20 bin kapasiteli modern stadyumlar yapılmaktadır. Buna canlı bir örnek olarak Tire stadını gösterebilirim. Tirespor halen İzmir 1.Amatör kümedeki lig maçlarını 20 bin kişilik şehir stadında yapmaktadır.

 Düzcespor ise maçlarını halen 5 bin kişi kapasiteli, 55 senelik, köhnemiş stadında oynamaktadır. Aynı durum Boluspor için de geçerlidir. Boluspor’da halen 60 senelik yaşlı stadyumda top koşturuyor maalesef.

Bu basiretsiz durum yerel idareler ve milletvekillerinin bu konuya eğilmemeleri ve Gençlik Spor Bakanlığına baskı yapılmıyor olması ile izah edilebilir.

Sakarya ve Kocaeli’ye 25-30 bin kişilik modern statlar inşa edilirken, Bolu ve Düzce Ankara’nın gözünde unutulmuş üvey evlat gibidir . 

Şıralık’ta alel acele inşa edilen 2 bin 500 kişilik stadyum acaba ne maksatla yapılmıştır? Neye çare olacaktır?

Zihnime takılan bir başka sualde ; Ankara İstanbul arasında hiçbir vilayete havaalanı inşasına teşebbüs edilmemiş olmasıdır. Doğu Karadeniz’de araba ile birbirlerine birer saatlik mesafede olan bütün illerde havaalanları yapılırken, İstanbul Ankara arasında yer alan dört ile de hizmet verebilecek bir havaalanı girişimi yoktur. 

Bu güzergahta Ankara İstanbul arasında orta nokta olarak Düzce iline yapılacak bir havaalanı, Bolu, Düzce, Adapazarı ve Kocaeli illeri ve ilçelerine de hizmet verecektir.

Özetleyecek olursak ; gönlümden geçen ve mantığımın söylediği; biran önce Bolu ve Düzce şehirlerine modern birer futbol stadyumu ve Düzce’ye bütün Batı  Karadeniz şeridine hitap edecek bir havaalanı yapılmasıdır.

İlerleyen zaman içinde bu temennilerimin gerçekleşmesi dileklerimle…