Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

BELEDİYEDEN RANT İDDİASINA YALANLAMA

Akçakoca Belediyesi’nden, imar değişikliği ile mağduriyet oluşturulduğu yönündeki iddialara yalanlama geldi.

BELEDİYEDEN RANT İDDİASINA YALANLAMA
16.11.2022 - 14:25
Haber Merkezi

Belediye tarafından yapılan açıklamada bir parsele rant sağlandığı ve diğer parsel sahiplerinin mağdur edildiği, Belediye tarafından ruhsat verildiği halde devam eden bir inşaatın yolunun kaldırıldığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı vurgulandı. 


Yapımı devam eden duvar/depo ya ait Belediye tarafından verilen ruhsat veya izin bulunmadığının altı çizilerek “Söz konusu yapı mühürlenmiştir” denildi. 
Açılamada şu ifadelere yer verildi: 

 

“Akçakoca Belediye Meclisi’nin, Kasım ayı oturumunda Döngelli köyü  mücavir alan sınırı içinde yer alan  0 ada 48 nolu parsel için oy çokluğu ile aldığı  imar değişikliği tasarrufu tamamıyla kamu yararına olup,
1-Tapunun Döngelli köyü (mücavir) 0 ada 48 nolu parseli özel mülkiyette olup  bu parselin tamamı fiilen yol olarak kullanılmaktadır. 
2-Fiilen işgal edilen  ve yol olarakl kullanılan söz konusu parselin kanunen Belediye tarafından kamulaştırılması gerekmektedir. 
3-Tasarruf Tedbirleri göz önünde bulundurularak , kamulaştırma maliyetinden tasarruf sağlanması tercih edilmiştir.
4-Belediye tarafından yapılan bu imar plan tadilatı sonucunda hiçbir parsel  sahibi mağdur edilmemiştir. 
5- Sosyal Medya ve bazı haber sitelerinde yer aldığı üzere;  bir parsele rant sağlandığı ve diğer parsellerin mağdur edildiği,  Belediye tarafından ruhsat verildiği halde devam eden bir inşaatın yolunun kaldırılarak mağdur edildiği yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Yapımı devam eden duvar/depo ya ait Belediyemizce verilen  ruhsat veya izin bulunmamakta olup, söz konusu yapı mühürlenmiştir. 
6- Belediyemizce re’sen yapılan imar plan planı tadilatında kamu yararı ve Belediye menfaati bulunmaktadır.”


Editör: D. Karpuz