Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

AK Parti'de 51 aday adayı var

AK Parti'de 51 aday adayı var
3.05.2018 - 12:54

AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin, 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri öncesindeki aday adaylık süreci ve seçmenlere önemli bilgiler aktardı. 

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Gününü kutlayarak basın açıklamasına başlayan İl Başkanı Hikmet Keskin, AK Parti Düzce Milletvekili aday adayı müracaat sayısının 51 olduğunu açıkladı. 16 Nisan Referandumunun ardından yeni sistemle ilk defa seçim yapılacağını kaydeden Keskin, “ 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan 27. Dönem Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı için 26 Nisan’da almaya başladığımız aday adaylık başvuru süreci 2 Mayıs 2018 saat 19:00’da sona ermiştir. 

Bu süreç içinde AK Parti Düzce İl Başkanlığımıza 51 aday adaylık müracaatı yapılmıştır. Aday adaylarımızın 8’i Genel Merkez’den yaparken 43 aday adayımız da İl Başkanlığımızdan müracaat etti. Bunların 10’u kadın, 1’i kadın olmak üzere 3 genç aday adayımız, 2 engelli adayımız bu süreçte AK Partimizi yalnız bırakmayarak aday adaylık müracaatlarını yapmışlardır. Bu da AK Partimizin toplumun her kesimine hitap ettiğini göstermektedir” dedi. 

5 Mayıs’ta Temayül Yoklaması 

AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin, aday adaylarının 5 Mayıs tarihinde 18 Temmuz Spor Salonunda teşkilatların katılacağı bir temayül yoklaması yapılacağını belirtti. Temayül Yoklaması, kamuoyu araştırmaları ve anketlerin yapılmasının da ardından Genel Merkez’de aday adaylarının mülakata gireceğini söyleyen Keskin, aday adaylarına çıkmış oldukları yolda başarılar diledi. Adayların belirlenmesi ile birlikte 24 Haziran seçimlerine yoğun bir şekilde çalışarak gireceklerini söyledi. 

Seyyar Sandık Başvuruları 12 Mayıs’ta Sona Eriyor

Seyyar Sandık uygulaması ile vatandaşların sandığa giderken yaşadığı zorlukları ortadan kaldırdıklarını söyleyen Keskin, “ Özellikle son seçimlerde sıkça rastlanan ve vatandaşların oylarına sahip çıkmak için sedye ile sandık başına gelmelerinden dolayı yaşanan rahatsızlıkları gidermek için seyyar sandık sistemi getiriliyor. Buna göre; Yatağa bağımlı vatandaşların seçme hakkının kullanılması için seyyar seçim sandığı kullanılacak. 

Vatandaşlar 2 Mayıs ile 12 Mayıs tarihlerinde muhtarlıklara başvurarak seyyar sandık talep edebilecek. Seyyar sandık talep formunu yatalak hastanın bir yakını doldurup yatalak hastaya ilişkin raporu da talep formuna ekleyip muhtarlıklara teslim ettikten sonra seçim günü sandık, vatandaşın ayağına gelecek. Bu büyük kolaylık milletimizin oy kullanma ve seçme hakkına duyulan saygının önemli bir yansımasıdır” dedi 

“Seçmen Listelerini Kontrol Edin”

24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için seçmen listelerinin askıya çıktığını ve 12 Mayıs günü askıdan kaldırılacağını belirten İl Başkanı Hikmet Keskin, “ Yerleşim yeri değişikliği nedeniyle seçim çevresi değişen ilçe seçim kurullarınca, güncelleştirme ve muhtarlık bölgesi askı listelerinin düzenlenmesi ile sandıkların numaralandırılması işlemleri yeni durum esas alınarak yapılacak.

Buna göre, seçmen niteliğine sahip olduğu halde, muhtarlık bölgesi askı listesinde ismi bulunmayan, birinci oylama için 24 Haziran 2000, seçimin ikinci oylamaya kalması halinde 8 Temmuz 2000 tarihinde ve daha önce doğan kişiler yıl, ay ve günü gösteren, nüfus müdürlüğünce verilen T.C. Kimlik Numarası bulunan ve kimlik bilgilerini içeren belge ile ilçe seçim kurulu başkanlığına başvuracak. Vatandaşlarımızın seçmen listelerini kontrol etmesi demokrasi şöleni içinde geçecek seçimler için oldukça önemlidir” şeklinde konuştu. 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar