Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

DÜZCE'DE ARILAR KORUNUYOR

Arı yetiştiriciliğinin geliştirilmesi ve arı sağlığının korunması amacıyla “Arı Zararlıları İle Mücadele Projesi" hayata geçirildi. Düzce’de faaliyet gösteren 786 arıcının 65 bin kovanı için ilaç desteği ilacı verildi.

DÜZCE'DE ARILAR KORUNUYOR
4.11.2023 - 10:50
Güncelleme 4.11.2023 - 12:11
Haber Merkezi

Arı zararlıları ile mücadele projesi kapsamında arıların zararlılardan korunmasında çok önemli bir role sahip olan Varroa ilaçları arıcılara dağıtıldı. 

Arı yetiştiriciliğinin geliştirilmesi ve arı sağlığının korunması amacıyla “Arı Zararlıları İle Mücadele Projesi" kapsamında Düzce’de faaliyet gösteren 786 arıcıya 65 bin kovan için Varroa ilacı düzenlenen törenle dağıtıldı.  

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde yapılan ilaç dağıtım törenine Adalet ve Kalkınma Partisi Düzce Milletvekili Ercan Öztürk, İl Genel Meclis Başkanı Fazlı Koç, İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Hayri Şen, Düzce Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cafer Kaba, Birlik başkanları, Sivil Toplum Örgütleri ve Arı Yetiştiricileri katıldı.

ARICILARIMIZIN YANINDAYIZ

İl Müdürü Esra Uzun dağıtım töreninde yaptığı konuşmada “Arı yetiştiriciliğinin geliştirilmesi ve arı sağlığının korunması amacıyla Müdürlüğümüz, İl Özel İdaresi, Yetiştirici/Üretici Birlikleri ve Arıcılık Derneğimiz ile birlikte ortağı ve paydaşı olduğumuz “Arı Zararlıları İle Mücadele Projesi" kapsamında düzenlediğimiz varroa arı ilacı dağıtım töreninde bir araya geldik. 

Arıcılık, ülkemizin önemli tarımsal faaliyetlerinden biridir. Arıcılık sayesinde, hem bal, polen, propolis, arısütü gibi değerli ürünler elde edilmekte hem de bitkilerin tozlaşması sağlanarak tarımsal verim artırılmaktadır. Arıcılığın bu faydalarını göz önünde bulundurarak, Müdürlüğümüz arıcılarımızın yanında olmaya devam etmektedir" dedi.

ARICILARA İLAÇ DESTEĞİ

Arı zararlıları ile mücadele projesi kapsamında, arıcılara ilaç desteği verildiğine değinen İl müdürü Uzun, “İlimizde faaliyet gösteren 786 arıcımıza 65 bin kovan için dağıtacağımız 9 bin 500 adet Varroa ilacı da bu projenin bir parçasıdır. Varroa ilaçları, arıların zararlılardan korunmasında çok önemli bir role sahiptir.

Özellikle varroa akarı gibi yaygın ve tehlikeli bir zararlıya karşı etkili bir mücadele için arı ilaçları kullanılmalıdır. Toplu mücadele yöntemleri ile mücadelenin uygun zamanda, uygun ilaçla uygun dozda yapılması gerekmekte olup, arıcılarımızın bu konuda bilinçli olması ve ruhsatlı ilaçları doğru şekilde kullanması gerekmektedir.

Bu ilaçları kullanarak hem arı sağlığınızı koruyabilir hem de veriminizi artırabilirsiniz. Ancak unutmayın ki, ilaçların etkili olması için doğru zamanda ve doğru dozda uygulanması gerekir. Bu konuda size yardımcı olacak olan Müdürlüğümüzün personellerine her zaman danışabilirsiniz. 
Bu projenin gerçekleşmesinde katkılarından dolayı İl Özel İdaresine, Yetiştirici/Üretici Birliklerimize ve Arıcılık Derneğimize teşekkür etmek istiyorum. Arıcılık sektörünün daha da gelişmesi için çalışmaya devam edeceğiz. Hepinize sağlıklı, mutlu ve başarılı bir arıcılık sezonları diliyorum" dedi.

Tören ilaçların arıcılara dağıtımıyla sona erdi.

(Haber: Ç. Özkurt)


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar