Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

O TARİHİ UNUTAMIYORLAR

Düzce Milletvekili Talih Özcan, ‘Çerkes Sürgünü’nün 159’uncu yıl dönümü nedeniyle Düzce Adige ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen yürüyüşe katıldı. Özcan törende yaptığı konuşmada “Kafkasya ata, Anadolu ana yurdumuzdur. Ata yurdumuzu koruduğumuz gibi, Ana yurdumuzu da koruyoruz” dedi.

O TARİHİ UNUTAMIYORLAR
22.05.2023 - 10:34
Güncelleme 22.05.2023 - 16:21
Haber Merkezi

Çerkesler 21 Mayıs 1864’de sona eren Rus-Kafkas Savaşı ile birlikte insanlık tarihinin en trajik sürgünlerinden birini yaşadı. Nüfusun yüzde 70’i yurtlarından edildi. On binlercesi sürgün yollarında can verdi. Sağ kalanlar, dönemin Osmanlı topraklarına dağıtıldı.

Çerkesler’in savaş boyunca yurtlarını terke zorlandığını belirten Düzce Milletvekili Talih Özcan “Çerkesler, savaşın bitimi ile birlikte insanlık tarihinin en büyük ve en dramatik sürgününe maruz kaldılar. Tarihi kayıtlara göre 1 milyon 500 buni yakın Çerkes Kuzey Kafkasya’daki yurtlarından sürülerek Osmanlı topraklarına gönderildi. Başka bir deyişle, Çerkes nüfusunun yüzde 70’i sürgün edildi. Bu trajik sürgün, Tuapse, Soçi ve Sohum gibi liman kentlerine toplanan yüz binlerin gemilerle Varna, Samsun, Sinop, Trabzon gibi Osmanlı liman kentlerine nakledilmesi, oradan da Osmanlı topraklarına (Anadolu’ya, Ortadoğu’ya ve Balkanlar’a) dağıtılması ile sonuçlandı. On binlerce kişi yollarda açlıktan, hastalıktan ve soğuktan can verdi” dedi. 

Kafkasya’nın ata, Anadolu’nun ana yurtları olduğunu söyleyen Özcan “Kafkasya bizim ata yurdumuzdur. Türkiye de bizim ana yurdumuzdur. Ana sevgi demektir, şefkat demektir, kardeşlik demektir.  Bizler ata yurdumuza nasıl sahip çıkıyorsak ana yurdumuza da sahip çıkıyoruz. Biz Cumhuriyetle büyüdük. Çanakkale’de de biz vardık, Dumlupınar’da da biz vardık. Ata yurdumuzu koruduğumuz gibi, ana yurdumuzu da koruyoruz. Kafkas halkı bir yerlere geliyorsa, bunu Cumhuriyete borçludur, ana yurduna borçludur. Bir insan vatanı olmadığı zaman yalnızdır” diye konuştu.


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar