Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN SANDIK BAŞINA

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylar yeterli oy oranına erişemediği için 2. kez sandığa gideceğiz. Düzce’de 294 bin seçmen Cumhurbaşkanını belirlemek için tekrar oy kullanacak.

CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN SANDIK BAŞINA
18.05.2023 - 09:41
Güncelleme 18.05.2023 - 10:32
Özel Haber
YSK’nın açıkladığı geçici sonuçlara göre seçime katılan adaylardan Cumhur İttifakı adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49,50, Millet İttifakı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,89 oy aldı. 
Adaylardan hiçbiri cumhurbaşkanı seçilebilmek için yeterli çoğunluğa ulaşamadı. Türkiye 28 Mayıs’ta yeniden sandık başına gidecek.
 
Düzce’de 271 bin 842 kişi Cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullandı. Oyların 266 bin 148’i geçerli sayıldı. Düzceliler tercihini 14 Mayıs seçimlerinde yüzde 68.6 ile Recep Tayyip Erdoğan’dan yana kullandı. 
Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 24.91 oranında oy aldı. İlçelerde de durum değişmedi Yığılca Yüzde 83.02, Çilimli yüzde 78.28, Kaynaşlı yüzde 77.7, Cumayeri yüzde 77, Gümüşova yüzde 72.26, Gölyaka yüzde 69.7, Merkez yüzde 66.85 ve Akçakoca yüzde 59.55 ile Recep Tayyip Erdoğan dedi. 
 
Seçimin 2. Tura kalmasının ardından seçmenler ‘Seçmen kağıdı gereklimi, oy pusulası nasıl olacak, adres değişikliği yapılabilecek mi” gibi sorulara yanıt arıyor. 
 
YSK’dan yapılan açıklamaya göre seçmen kütükleri kesinleştirildiğinden seçmen kaydı ile ilgili adres değişikliği yapılamayacak. Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci oylamasında da aynı adreste oy kullanma gerçekleşecek. 
 
Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kâğıdının getirilmesi zorunlu değil. Seçmen Bilgi Kâğıdı olmayanlar, YSK internet sayfası üzerinden “Nerede Oy Kullanacağım” bölümünden veya e-Devlet Kapısı üzerinden nerede oy kullanacaklarını sorgulayabilir, seçmen bilgi kayıtlarının dökümünü alabilirler.
 
28 Mayıs seçimleri için yeni bir pusula kullanılacak. Oy pusulasında Recep Tayyip Erdoğan birinci sırada, Kemal Kılıçdaroğlu da ikinci sırada yer alacak
 
Seçim takvimi şöyle:
 
18 Mayıs: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itirazlar YSK tarafından karara bağlanacak.
19 Mayıs: YSK tarafından kesin seçim sonuçları Resmi Gazete ile radyo ve televizyonda ilan edilmek üzere ilgili mercilere gönderilecek.
20 Mayıs: Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemi başlayacak.
24 Mayıs: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek. Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak.
27 Mayıs: Seçim propaganda dönemi saat 18.00’de sona erecek.
28 Mayıs: Oy verme günü.
29 Mayıs: Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları ilan edilecek. Sandık kurullarının kararları ve tutanaklarına karşı ilçe seçim kurullarına yapılacak itiraz süresi 17.00’de sona erecek ve yapılan itirazlar ilçe seçim kurullarınca en geç 23.59’a kadar karara bağlanacak.
30 Mayıs: İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı, il seçim kurullarına yapılacak itiraz süreci saat 17.00’de sona erecek ve en geç saat 23.59’a kadar karara bağlanacak.
31 Mayıs: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı, YSK’ye yapılacak itiraz süresi sona erecek.
1 Haziran: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itirazlar YSK tarafından karara bağlanacak. YSK tarafından kesin seçim sonuçları Resmi Gazete ile radyo ve televizyonda ilan edilmek üzere ilgili mercilere gönderilecek.
 
(Haber: E. Yılmaz)

Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar