Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

ZORLU YARIŞ BAŞLADI

Cumhuriyet’in 100’üncü yılına denk gelen cumhurbaşkanlığı seçiminde YSK 4 ismin adaylığını kesinleştirip ilan etti. Erdoğan, Kılıçdaroğlu, İnce ve Oğan arasındaki zorlu yarış ve propaganda dönemi resmen başladı. Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nu zorlu aday listesi ve avantajlı ‘ittifak’ mesaisi bekliyor.

ZORLU YARIŞ BAŞLADI
3.04.2023 - 10:28
Güncelleme 3.04.2023 - 15:31
Haber Merkezi

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ve ATA İttifakı’nın adayı Sinan Oğan’ın cumhurbaşkanı adaylıklarını kesinleştirip ilan etmesiyle, büyük mücadeleye sahne olacak seçim yarışı  resmen başlamış oldu. 

Cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi de yine resmen başlarken, YSK yarın da 4 cumhurbaşkanı adayının birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için kura çekimi yapıldı. 

ZORLU LİSTE VE İTTİFAK MESAİSİ

Cumhurbaşkanı adayları bugünden itibaren bir yandan seçim çalışmalarını yürütürken, bir yandan da en geç 9 Nisan’da YSK’ya teslim etmeleri gereken milletvekili aday listelerine yoğunlaşacaklar. Seçim sistemi değişikliğiyle gelen yeni hesaplama yöntemini avantaja dönüştürebilmek için özellikle Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nu ise daha yoğun bir liste mesaisi bekliyor.

İKİ PARTİYE 10 BİN ADAY ADAYI BAŞVURDU

Ortakların ayrı listelerle seçime katılmaları ise ittifakları yeni hesaplama yöntemi nedeniyle dezavantajlı hale getiriyor. Liderler şimdi bir yandan ittifak ortaklarını LİSTE ortaklaşmasına ikna edebilmek için son ana kadar diplomasi yürütürken, bir yandan da aday listelerine son şeklini vermek için çalışacak. AK Parti’ye 6 bin 500, CHP’ye de 3 bin 500 aday adayı başvurusu yapılması da liste mesaisinin ne denli yorucu olabileceğinin işareti sayılıyor

BAYRAMDA VİTES YÜKSELTİLECEK

Adayların, “ısınma turları” niteliğindeki dönemin ardından bayramla birlikte asıl kampanyalarına start verecekleri belirtiliyor. Bu dönemde yoğun bir biçimde görsel ve sosyal medyada boy gösterecek adayların yoğun il gezileri ve bölgesel mitinglere ağırlık vermeleri de bekleniyor.

Parti kurmayları da “Geçmişteki örneklerine göre düşük yoğunluklu diyebileceğimiz bu kampanya süreci bayrama kadar sürer. Zaten bu dönemde İTTİFAK içi sorunlar, aday listeleri de yoğun mesai istiyor. Bu nedenle daha çok içe kapanılır. Ancak bayramdan sonra vites yükseltilir, zaten asıl kampanya o zaman başlar” dediler.

                                                                                                                                                                                                 (Haber: N. Güngör)


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar