Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

ADAY ADAYI OLACAKLAR DİKKAT!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 10 Mart'ta imzaladığı karar ile 14 Mayıs 2023 seçim süreci başladı. 2023 seçimlerinin 14 Mayıs'ta olacağının kesinleşmesinin ardından siyasi partiler vekil aday adaylığı için başvuru tarihlerini ve ücretlerini açıkladı. İllerde aday adaylarının başvuruları devam ediyor.

ADAY ADAYI OLACAKLAR DİKKAT!
15.03.2023 - 14:24
Haber Merkezi

AK PARTİ 16 MART’TA SON
AK Parti’de 13 Mart’ta başlayan aday adaylığı müracaatları 16 Mart'a kadar devam edecek. Başvuru aidatı AFAD’a bağış şeklinde yapılacak. Yetişkinlerden 20 bin TL, kadınlar ve gençlerden 10 bin TL, engellilerden ise 5 bin TL alınacak.

MHP 3 BİN TL ALIYOR
MHP'de 14 Mart’ta başlayan milletvekili aday adaylığı başvuruları 21 Mart'ta sona erecek. Başvuru aidatı olarak adaylardan 3 bin lira alınacak. Yüzde 40 veya üstü engelli olanlardan ise aidat alınmayacak. Aday adayları, MHP Genel Merkezi seçim işleri kayıt kabul birimine şahsen ve belgelerin aslıyla müracaat edebilecek. Adaylar merkezi yoklama ile belirlenecek.

CHP 20 MART’A KADAR SÜRECEK
CHP'de de 13 Mart’ta başlayan milletvekilliği genel seçimleri için aday adaylığı başvurusu 20 Mart'a kadar sürecek. Başvuru ücreti ise 30 bin lira olarak belirlendi. Başvuru için kadınlar, gençler ve yüzde 40 veya üzeri engeli bulunanlar 15 bin lira ödeyecek. Başvurular için aday adaylarından ayrıca 3'er bin lira da dosya ücreti alınacak. Depremlerden etkilenen Malatya, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Hatay'da başvuru yapacak aday adaylarından ücret alınmayacak.

SAADET PARTİSİ DEPREM BÖLGESİNDEN AİDAT ALMAYACAK
Saadet Partisi’nde ise, müracaatlar 13 Mart 2023 Pazartesi başladı, 17 Mart 17.00’de sona erecek. Saadet Partisi milletvekili aday adayı olmak isteyenler müracaatlarını İl Başkanlıklarına veya doğrudan Genel Merkeze yapabilecekler. Saadet Partisi, milletvekili aday adaylığı katkı payı, erkekler için 15 bin TL, kadın ve gençler için 10 bin TL, engelliler için beş bin TL olarak belirlendi. Deprem Bölgesindeki iller için aday adaylığı katkı payı alınmayacağı belirtildi.

İYİ PARTİ 30 BİN TL ALACAK
İYİ Parti milletvekili aday adaylığı başvuruları 15 Mart’ta başladı. 22 Mart’ta tamamlanacak. Erkeklerden 30 bin TL, kadınlardan ve gençlerden 15 bin TL ücret alınacak. Engelli aday adaylarından ise ücret talep edilmeyecek.

YENİDEN REFAH’TA KADINLARDAN 5 BİN TL
Yeniden Refah Partisi milletvekili adaylığı için başvuru ücreti erkekler için 7 bin 500 TL, kadınlar için ise beş bin TL olarak belirlendi. Deprem bölgesinde olanlar ya da depremden etkilenenlerden ise ücret alınmayacak.

TİP’İN ŞARTI YARDIM KOLİSİ
TİP aday adaylarından ücret istemezken deprem bölgelerinde yaşayan yurttaşlar için en az bir gıda ve bir hijyen kolisi hazırlanıp iletilmesi şartı konuldu.

MİLLETVEKİLİ OLMA ŞARTLARI NELERDİR?
- 18 yaşını doldurmuş olmak
- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
- Kısıtlı olmamak, hür olmak
- Herhangi bir kamu görevinde yasaklı pozisyonda olmamak
- 1 seneden daha uzun bir zaman hapis cezası almamış olmak
- Taksirli suçların hiçbirinden kesinlikle hapis cezası almamış olmak
- Yüz kızartıcı suçlardan herhangi birini işlememiş olmak. Devlet sırlarını açığa çıkarmak, kaçakçılık vb. gibi suçlar yüz kızartıcı suçlara örnek gösterilebilir.
- İdeolojik gösterilere katılmamış olmak
- Erkek adayların askerlik görevini tamamlamış olması
- Eğitim konusunda en az ilkokul diplomasına sahip olması

MİLETVEKİLİ OLMAK İÇİN KİMLER İSTİFA ETMELİ?
- Hakim ve savcılar
- Yüksek Öğretim Kurumları'na bağlı kurul üyeleri ve öğretim elemanları
- Silahlı Kuvvet çalışanları
- Yüksek Yargı Organlarına mensup kişiler milletvekili adayı olabilmek için görevlerinden istifa etmek zorundalardır.


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar