Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

AK PARTİ'DE BAŞVURU İÇİN SON GÜN 16 MART

AK Parti’de, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak 28. Dönem milletvekilli genel seçimi için aday adaylığı başvuruları başladı. Başvurular 16 Mart 2023 Perşembe günü saat 21.00’e kadar devam edecek.

13.03.2023 - 16:15
Güncelleme 13.03.2023 - 18:00
Haber Merkezi

Başvurular AK Parti Genel Merkezi’ne yada il başkanlıklarına bizzat yapılacak. Başvuru yapacak erkek aday adaylarından 20 bin TL, kadın ve 18-30 yaş aralığındaki genç aday adaylarından 10 bin TL, engelli aday adaylarından ise 5 bin TL deprem kampanyasına bağış alınacak. AFAD’a yapılacak bağışlar dışında aday adaylarından ücret talep edilmeyecek. 

AK Parti İl Başkanlığında 28 dönem milletvekilliği aday adaylığı sürecine ilişkin bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya İl Başkanı Hasan Şengüloğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Günden, AK Parti İl Seçim İşleri Başkanı Avukat Buğra Kocaman, Kadın Kolları Başkanı Şulenur Yılmaz ve Gençlik Kolları Başkanı Oğuzhan Küçük katıldı. 

TEVECCÜH YOĞUN OLACAK
Toplantıda konuşan İl Başkanı Hasan Şengüloğlu 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği genel seçimlerinin hayırlı olmasını diledi. Aday adaylığı başvuru sürecinin başladığını kaydeden Şengüloğlu, AK Parti’ye teveccühün yoğun olacağını vurgulayarak “Yoğunluk yaşanacaktır. Burada süreç çok hızlı ve dar. O yüzden aday adayları genelde son güne bırakıyorlar. Kapımız herkese açık. İnşallah önceki seçimlerde olduğu gibi Cumhur İttifakımız ve AK Partimize teveccüh yoğun olacaktır” dedi. 

AK Parti Düzce İl Seçim İşleri Başkanı Avukat Buğra Kocaman, adaylık başvurularında uygulanacak usul ve esaslar ile ilgili açıklamalarda bulundu.  

Kocaman başvuru şekli, istenecek belgeler, şartlar, bağış miktarı, istifası gerekenler ve aday olamayacaklar ile ilgili  şu bilgileri aktardı:


BAŞVURU ŞEKLİ 
başvuru.akparti.org.tr adresinde bulunan formların e başvuru yöntemiyle doldurularak istenilen eklerle birlikte sisteme aktarılması suretiyle ön başvuru yapılabilecek. Başvuruların kesinleşmesi için aday adayları bizzat ilgili teşkilat birimine giderek sistemde durdurdukları formun çıktısını imzalayacak. Aksi halde başvurular işleme konulmayacak.

Adaylık başvurusunu başvuru.akparti.org.tr adresinde bulunan e başvuru yöntemiyle yapmayanlar, ilgili teşkilat birimine giderek bizzat başvuru işlemini yaptırabilecek. Başvuru formları ilgili teşkilat kademesince gelen evrak kayıt defterine tarih ve sıra numarası verilmek suretiyle kaydedilecek ve aday başvurusunu yapana, başvurunun yapıldığına dair tarih ve sıra numarasını gösterir alındı belgesi imzalanıp mühürlenerek verilecek.

BAŞVURUDA İSTENECEK BELGELER

Arşiv kayıtlı adli sicil belgesi (Milletvekili adaylığı için olduğu belirtilerek adliyelerden veya e-Devlet üzerinden), Diploma fotokopisi (Başvuru sırasında, Parti yetkilisi tarafından aslı görülmek suretiyle onaylanacaktır), Nüfus cüzdanı fotokopisi (T.C. Kimlik Numarasını gösterir şekilde), Askerlikle ilişiği olmadığına dair belge (Askerlik şubesinden veya e-Devlet üzerinden alınabilir).

Ayrıca AFAD’ın; Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Kızılay Ticari Şube IBAN NO: TR62 0001 5001 5800 7299 3175 99, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Bakanlıklar Şubesi IBAN NO: TR88 0001 2009 4080 0005 0002 28, Ziraat Bankası A.Ş. Ankara Kamu Kurumsal Şubesi IBAN NO: TR73 0001 0017 4555 5555 5552 04 numaralı Deprem Yardım Kampanyası hesaplarından herhangi birisine, 11 Mart 2023 tarihi ve sonrasında bağış yapıldığını gösterir banka dekontu (Banka dekontuna aday adayının adı soyadı, T.C. Kimlik numarası ve doğum tarihi yazılacak).

Adaylık için istifası zorunlu olan kimselerin, ilgili mercilere sunulmuş istifa veya emeklilik dilekçelerinin fotokopisi, Engellilik oranı %40 ve üzerinde olan aday adaylarının ‘Engelli Kimlik Kartı’ veya ‘Sağlık Kurulu Raporu’ fotokopisi.

BAŞVURU İÇİN BAĞIŞ MİKTARI 
Erkek aday adayları 20 Bin TL, kadın ve 18-30 yaş arası genç (14.05.2005-14.05.1993 tarihleri arasında doğmuş olan) aday adayları 10 Bun TL, engelli aday adayları 5 Bin TL Deprem Yardım Kampanyasına bağış yapacak.

Bağışlar; Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Kızılay Ticari Şube IBAN NO: TR62 0001 5001 5800 7299 3175 99, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Bakanlıklar Şubesi IBAN NO: TR88 0001 2009 4080 0005 0002 28, Ziraat Bankası A.Ş. Ankara Kamu Kurumsal Şubesi IBAN NO: TR73 0001 0017 4555 5555 5552 04 Numaralı Deprem Yardım Kampanyası hesaplarından herhangi birine yatırılacak. Banka dekontunda aday adayının adı soyadı, T.C. Kimlik numarası ve doğum tarihi yazılacak. İl Başkanlıkları AFAD’a yapılan bağışın dışında aday adayından herhangi bir ücret talep etmeyecek.

BAŞVURU ŞARTLARI
Anayasa’nın 76. ve Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 10,11 ve 12. maddelerinde belirtilen nitelikleri taşıyan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, AK Parti’den adaylık başvurusunda bulunabilecek. Seçime katılma yeterliliği taşıyıp seçime katılmayan siyasi partinin üyesi olup da AK Parti’den adaylık başvurusunda bulunmak isteyenler, kendisinin ve üyesi olduğu siyasi partinin yazılı muvafakatini başvuru formuna eklemek zorunda. Başka siyasi partinin üyesi olup da AK Parti’den adaylık başvurusunda bulunmak isteyen kimseler, üye oldukları siyasi partiden istifa ettiklerine dair ilçe seçim kurullarına verilmiş olan istifa dilekçesi ya da noter marifetiyle gönderilmiş istifa bildirimlerini de başvuru formuna ekleyecekler. 

ADAY OLAMAYACAKLAR
Anayasa’nın 76. ve Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 10 ve 11. maddelerinde belirtilen niteliklerini taşımayanlar, AK Parti tüzüğüne göre yetkili parti disiplin kurullarının kararı ile partiden ihraç edilenler, AK Parti Genel Merkezi tarafından tüzükte öngörülen sebeplerle işten el çektirilmesine karar verilen teşkilat kademe başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile disiplin kurulu başkan ve üyeleri milletvekili adayı olamayacak. 


ADAYLIK İÇİN İSTİFASI GEREKENLER 
Hâkimler ve savcılar, Yüksek yargı organları mensupları, Yükseköğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri, Kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, Belediye başkanları, Subaylar ile astsubaylar, Siyasi partilerin il ve ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri, Belediye meclisi üyeleri, İl genel meclisi üyeleri,  Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar, en geç 16 Mart 2023 Perşembe günü saat 17.00’a kadar, 2839 sayılı Kanun'un 18. maddesi uyarınca görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmak zorunda.

Kamu görevlilerinden emeklilik dilekçesi verip aday olacakların, en geç 16 Mart 2023 Perşembe gününden geçerli olmak üzere emeklilik isteğini belirten dilekçelerini en geç 16 Mart 2023 Perşembe saat 17.00’ye kadar vermeleri gerekiyor.

Haber: Hakan Arslan-Elif Varol


Editör: A. Beşer Karpuz
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar