Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“KRİZİN FATURASI HALKA KESİLİYOR’'

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Düzce İl Temsilcisi Cemal Yılmaz yoksul halkın bütçede sürekli yok sayıldığını söyledi.

16.12.2022 - 16:47
Güncelleme 17.12.2022 - 16:48
Haber Merkezi

Ekonomik krizin faturasının halka kesildiğini söyleyen Yılmaz çalışanlar üzerine yüklenen vergi yükünün adaletli olarak herkesin kazancı oranında vergi olarak düzenlenmesini talep ettiklerini belirtti. 

Düzce’de açlık sınırı altında asgari ücret ve yoksulluk sınırı altında maaş ödemesinin son bulmasını isteyen KESK Üyeleri, 'Geçinemiyoruz' sloganları atarak bordro yaktı.

Ekonomik krizin başta kamu emekçileri olmak üzere toplumun yoksullukla mücadele etmek zorunda kalan kesimlerine fatura edildiğini belirten Yılmaz “Ne vakit ekonomik kriz yaşansa iktidar ve iktidarlara bağlı güç odakları, her seferinde yaşanan ekonomik krizin sorumlusu emekçilermiş gibi; bizlerden fedakarlık istenmektedir. Aynı zamanda işçi sınıfının Anayasal hakkı olan GREV’ ler yasaklanmakta, emekçilerin işten atılmasını kolaylaştıracak yasal düzenlemeler yapılmakta ücret artış talepleri baskı altına alınmaktadır” dedi. 

GELECEK KORKUMUZ ARTIYOR
Ağır ekonomik koşullar altında gelecek kaygılarının her geçen gün arttığına işaret eden Yılmaz, gıdaya erişim, barınma, eğitim, sağlık gibi temel insani ihtiyaçların bile karşılanamadığını söyledi. Yılmaz iktidarın seçim politikasını eleştirerek “Kamuda sözleşmelilere kadro verileceği yandaş medya tarafından her gün ballandıra ballandıra anlatılırken, kamuda güvencesiz çalışma biçimlerini kimin yaygınlaştırdığı hiç konuşulmuyor. Emeklilikte yaşa takılanların talepleri ile alay edenler EYT’ lilerin talepleri ile ilgili olarak ekonomimize darbe girişimidir diyenler diğer yandan EYT savunucusu olabiliyor. Yıllarca açlık sınırı altında belirlenen asgari ücretle emekçileri açlığa mahkûm edenler aylar öncesinden asgari ücretle ilgili yüksek artış yapacaklarını ilan ederken işverenleri de uyarmış oluyorlar. Fahiş fiyatlarla konut alanlara vatandaşlık hakkı verenler tarafından, 20 yıl akıllarına gelmeyen sosyal konut projeleri bir anda tedavüle sokuluyor. Seçim tarihi yaklaştıkça benzer adımların artacağı ortada” diye konuştu. 

HAKLARIMIZI SAVUNACAĞIZ
Haklarını savunmaya devam edeceklerinin altını çizen Cemal Yılmaz “Emekçiler olarak taleplerimizin 2023 yılı bütçesinde karşılanmasını, gelirlerimizin güvence altına alınmasını, vergi dilimi soygununun son bulmasını, öğrencilerimize bir öğün ücretsiz yemek verilmesini, laik, bilimsel eğitim hizmeti verilmesini, sağlık alanındaki çalışanlar başta olmak üzere tüm Kamu Emekçilerine TÜİK yoksulluk sınırı üzerinde tek kalemde ücret ödenmesini, açlık sınırı altında asgari ücret ve yoksulluk sınırı altında maaş ödemesinin son bulmasını istiyoruz” şeklinde açıklama yaptı. 

BİZ KAZANACAĞIZ
Cemal Yılmaz çalışanlar üzerine yüklenen vergi yükünün adaletli olarak herkesin kazancı oranında vergi olarak düzenlenmesini talep ettiklerini vurgulayarak “Bizden aldıklarınızı geri almak için mücadelemize devam edeceğiz! Biliyoruz ki Mücadele eden bizler kazanacağız! Yaşasın onurlu iş, ekmek mücadelemiz! Yaşasın KESK!” dedi.


Editör: E. Yılmaz
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar