Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

KIRMIZI KALEMLE YAZILMIŞ HESABA TEPKİ

2014 yılında Düzce Üniversitesi’nde eğitim gören öğrencilerden Eren Sarı, Banka Asya ile ilgili yaşadığı mağduriyeti Oğuzhan Uğur’un sunduğu ve Babala TV’de yayınlanan Açık Mikrofon programında dile getirdi.

KIRMIZI KALEMLE YAZILMIŞ HESABA TEPKİ
6.12.2022 - 11:47
Özel Haber

Sarı’nın açıklaması o dönemde Düzce Üniversitesi’nde öğrenim görenlerin yaşadığı korkuyu da tekrar gündeme taşıdı.

Açık Mikrofon programının 7. Bölüm konuğu AK Parti MKYK Üyesi Metin Külünk oldu. Düzce Üniversitesi’nde 2014 yılında eğitim gören Makine Mühendisi Eren Sarı, okulun Banka Asya ile o dönemde anlaşmalı olduğuna, bu sebebiyle öğrenci kartının bu banka üzerinden çıkarıldığına, ancak hesabı herhangi bir şekilde kullanmadığına dikkat çekti.

Sarı 2019 yılında askerlik görevini yaparken dosyası üzerinde ünlem işareti ve kırmızı kalemle yazılmış “2014 yılında Bank Asya’da aktif hesabı bulunmaktadır” ibaresinin yer aldığını belirterek duruma tepki gösterdi. Mağduriyetini Metin Külünk ile paylaşan Sarı, bununla ilgili bir çalışma yapılıp yapılmadığını sordu.

“MAĞDURİYETLER TERÖR ÖRGÜTÜNÜ MASUMLAŞTIRMAMALI”

Metin Külünk ise bu tür mağduriyetlerin terör örgütünü masumlaştırma aracı haline getirilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Maaş kartını Bank Asya’dan alan kişilere yasal haklarını kullanmaları noktasında yasal alan açıldığını da hatırlattı.

Mağduriyetleri gördüklerini ve buna göre bir strateji uyguladıklarını kaydeden Külünk soruyu şöyle yanıtladı: “Ben 2016 yılında milletvekiliydim. Arkadaşlarıma bu örgütle mücadelenin direkt Cumhurbaşkanlığı’na bağlı bir koordinasyon merkezi tarafından yönetilmesini teklif ettim. Asla ve asla aşağıya indirmeden örgütün çelik çekirdek kadrolarına yönelik çalışma yapalım dedim. Diğer örgüt elemanları yasa dışı faaliyetlerde bulunduklarında adalet teslim alır, devlete hesap verirler dedim.

Fakat geldiğimiz noktada yurt dışına kaçanlar, yurt dışında örgütlenenler gittikleri ülkelerin istihbarat servislerine bilerek Türkiye ile ilgili ajanlık yapmaya cesaret edecek kadar hainleşenler var. Bu maaş kartı üzerinden ortaya çıkan boşluk bazı riskleri ortaya çıkarıyor. Bunu gördük. Yapılması gereken çelik çekirdeğin, kim bu çelik çekirdek, mahrem imamlar yani adam yargının içerisinde kod adı ile yaşıyor.

Bu işlerle hiç ilgisi olmayan, maaş kartını Bank Asya’dan alan kişilere yasal haklarını kullanmaları noktasında yasal alan açıldı. Bu konuda hassasiyet gösterildiğinin de altını çizmeliyim. Ortaya çıkan bir fotoğraf var. Mutlaka bu fotoğraf değerlendiriliyor ve buna karşı bir strateji üretiliyor. Ben 2016 yılında söylediğim şeyi tekrar söylüyorum. Olması gereken örgütün çelik çekirdeğine müdahale. Geri kalan kısmı zamana bırakıp yasa dışı faaliyet içerisinde olduklarında devletin onların yakasına yapışmasını sağlamak.

Ben 12 Eylül kuşağıyım. Mağduriyetin ne olduğunu en iyi bilenlerden biriyim. Ama cümlelerin hiç biri terör örgütünü masumlaştırma aracı haline getirilmemelidir. Evet devlet devletliğini yaparak doğru ile yanlışı ayırt etmeli. Ancak bu örgüte masumiyet karinesi oluşturulmamalıdır.”


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar