Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“YEŞİL ALANI 3 BİN HEKTAR ARTTIRDIK”

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla, 81 il teşkilatında eş zamanlı basın açıklamasını gerçekleştirdi. AK Parti Düzce Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı Ahmet Emin Şen AK Parti belediyeciliği ile tanışan şehirlerde çöp, çamur, hava kirliliği sorunlarının tarihe karıştığını kaydetti. Şen, Düzce’nin yeşil alan varlığını 3 bin hektar artırdıklarını belirtti.

4.06.2022 - 14:15
Güncelleme 4.06.2022 - 15:16
Haber Merkezi

AK Parti Düzce Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı Ahmet Emin Şen, Konuralp Prusias Ad Hypium Antik Kenti'nde  yaptığı açıklamada iktidara geldikleri ilk günden bu yana çevreye bütüncül bir bakış açısıyla yaklaştıklarını vurguladı. Pek çok çevresel sorununa acil çözümler ürettiklerini belirten Şen, orta ve uzun vadeli hedefleri hayata geçirmenin gayreti içerisinde olduklarının da altını çizdi.

“ÇÖP ÇAMUR TARİHE KARIŞTI”

Ahmet Emin Şen, AK Parti belediyeciliği ile tanışan şehirlerde çöp, çamur, çukur, bataklığa dönmüş su kaynakları, hava kirliliğinden nefes alınamayan manzaraların tarihe karıştığını dile getirerek “Şehirlerimiz artık Sıfır Atık’ı, Sıfır Atık Mavi’yi, Geleceğe Nefes’i, Millet Bahçeleri’ni, mavi bayraklı plajları, yenilenebilir ve temiz enerjiyi konuşmakta; bu kulvarlarda adeta birbirleriyle yarışmaktadır” dedi.

“SESZİS DEVRİMLER HAYATA GEÇTİ”

20 yılda çevreyi korumak ve yaşatmak, iklim değişikliğiyle mücadele etmek adına “sessiz devrimler” olarak tanımlanan sayısız hizmeti ve eseri millete kazandırdıklarını kaydeden Şen şöyle devam etti: “Yenilenebilir enerjide % 54 kurulu güç seviyesine ulaştık, Avrupa’da 5. sıraya yükseldik. Dünya genelinde orman varlığı her geçen gün azalırken, Türkiye olarak orman varlığını arttıran nadir ülkelerden biri olduk. 20 yılda 2 milyon hektarın üzerinde bir artışla en çok ağaçlandırma yapan ülkeler sıralamasında Avrupa’da 1., Dünya’da 4. sıraya yerleştik. Orman varlığının yanı sıra kentsel yeşil alan varlığımızı arttırmak adına, 81 ilde 81 milyon metrekare Millet Bahçesi hedefi ile şehirlerimizin en merkezi noktalarında 127 adet Millet Bahçesi’ni vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Korunan alanlarımızı % 9,6’dan % 11,9’a çıkardık. Ülkemizde 104 kilometresi Millet Bahçeleri içerisinde olmak üzere toplamda 207 kilometre bisiklet yolunun ve 187 kilometre yeşil yürüyüş yolunun yapımını tamamladık.”

“SIFIR ATIK PROJESİNİ YAYGINLAŞTIRDIK”

Sıfır Atık Projesi’ni tüm yurtta yaygınlaştırdıklarını belirten Şen “Ayrıca belirtmeliyiz ki; bu hedeflerin hayata geçirilmesine hız kazandırmak amacıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mız bünyesinde kurulan Türkiye Çevre Ajansı, faaliyetlerini aralıksız sürdürmektedir. Ülkemizde kesintisiz ulaşımı sağlamak, mesafeleri kısaltırken karbon salımını da azaltmak amacıyla kara, hava, demiryolu ve denizyolu altyapımızı güçlendirirken, sıfır emisyonlu aracımız, Türkiye’nin Otomobili TOGG’u da milletimize kazandırdık. Tüm bu çalışmalarla birlikte gelecek nesillere sadece temiz ve yaşanabilir bir çevre değil, aynı zamanda büyütülüp geliştirilecek yeni fikirler miras bırakmayı da ilke edindik” dedi.

“DÜZCE’YE MİLLET BAHÇESİ KAZANDIRDIK”

Düzce’ye 34 bin metrekare Millet Bahçesi, 1 atık su arıtma tesisi, 15 kilometre bisiklet yolu kazandırdıklarını söyleyen Ahmet Emin Şen “Yeşil alan varlığımızı yaklaşık 3 bin hektar artırdık. Şehrimizin yenilenebilir enerji kurulu güç kapasitesini yaklaşık 12184 megavata çıkardık. Sıfır Atık Projesi kapsamında 10 tane olan toplama noktasını 15’e çıkardık” diye konuştu.

“ÇEVREYİ KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Çevreyi korumak ve yaşatmak noktasında gayretle çalışmaya devam edeceklerini dile getiren Şen “Bizim için çevreci olmak; Edirne’den Hakkâri’ye kadar kesintisiz bisiklet yolu hedefini ortaya  koymaktır. Bizim için çevreci olmak; ülkemizi Yeşil Kalkınma Devrimi ile birlikte 2053 yılında Net Sıfır Emisyon hedefine ulaştırmak için çalışmaktır. İşte bu duygu ve düşüncelerle; Düzce olarak evlatlarımıza yemyeşil bir yeryüzü, masmavi bir gökyüzü bırakmak, çevreyi korumak ve yaşatmak noktasında gayretle çalışmaya devam edeceğiz. Herkesi bu sorumluluk doğrultusunda bizimle olmaya davet ediyor, Türkiye Çevre Haftası’nı ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutluyoruz” şeklinde konuştu.


Editör: E. Varol
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar