Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Günden Kefeli'nin iddialarını cevaplıyor

Düzce Belediye Başkan Yardımcısı AK Parti Düzce Belediyesi Grup Başkanveli Hasan Günden, İyi Parti Düzce Belediye Meclis üyesi Sayın Erdoğan Kefeli’nin Düzce Belediyesi ve şirketleri ile ilgili açıklamalarına yanıt verdi. Günden, Kefeli’nin  iddialarının yanıltıcı olduğunu ifade ederek Düzce Belediyesi ve şirketlerinin Düzce’nin menfeati için çalıştığını belirtti. 

Günden Kefeli'nin iddialarını cevaplıyor
13.04.2022 - 11:29
Güncelleme 13.04.2022 - 11:44
Haber Merkezi

 Erdoğan Kefeli’nin Düzce Belediyesi Denetim komisyonu raporu üzerine yaptığı çalışmalara atıfta bulunarak, kamuoyunu yanıltıcı iddialarda bulunduğunu ifade eden Hasan Günden,  Belediye şirketlerini savundu.

 

ŞİRKETLERİMİZ İLE MAHSUPLAŞIYORUZ

Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Günden,  Belediyenin kira alacakları ile ilgili yaptığı açıklamada pandemi döneminde esnafa olan tüm borcun tek seferde kapatıldığını,  müstecirlerden alacağının ise tahakkuklarının yapıldığını belirtti.  Belediyenin kendi şirketlerinden her zaman karşılıklı mahsuplaşma yoluyla bu alacakları tahsil ettiğini ifade etti.

Hasan Günden , Kefeli’nin açıklamalarına şöyle yanıt verdi: “Belediyemizin yaklaşık 19 Milyon TL devreden kira alacağı olduğunu söylemektedir ama kira alacağının yaklaşık 17 Milyon Lirasının tüm Dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgını dolayısıyla kapalılık ve sokağa çıkma yasaklarıyla geçen 2019-2020 yılından devreden alacaklar olduğunu söylememektedir.

Covid-19 salgının yaşandığı sıkıntılı süreçte; belediye şirketlerimiz de dâhil 100’e yakın kiracımızın ve esnafımızın yanında olmuş, kirasını ödeyemeyenler için bırakın icra yoluyla kira istemeyi, belediyemizin esnafımıza olan tüm borcunu tek seferde kapatmıştır. Belediyemiz daha önce olduğu gibi bundan sonra da esnafımızın yanında olmaya devam edecektir.  

Esas işin ilginç tarafı da aynı İyi Parti, 2021 yılının Ocak ayında meclisimize, “Pandemi sebebiyle ekonomik sıkıntı yaşayan otogar esnafına yetkisi daha önceki meclis toplantısında verilen paralelde kira almayarak ötelemesi veya indirimi yapılacak mıdır?” soru önergesi vermesine karşın şimdi otogar esnafımızın da içinde bulunduğu müstecirlerden kiralarını neden almıyorsunuz sorusunu yöneltmektedir.

Yani o gün ‘ertelemeyecek misiniz, indirim yapmayacak mısınız’ diyen İyi Parti bugün de neden almadınız diye tenkit etmektedir. Bu açıkça siyasi şovdan başka bir şey değildir..

Konunun özeti,  Belediyemizin müstecirlerden alacağı bellidir, tahakkuklar yapılmıştır, gecikme faizi bellidir. Belediyemiz şirketlerinden de kira alacaklarımızın tahakkukları yapılmış, muhasebeleştirilmiş, kayıtlara geçmiş, alacak hanemize yazılmıştır. Tüm belediyelerde olduğu gibi Belediyemiz de kendi şirketlerinden her zaman karşılıklı mahsuplaşma yoluyla bu alacakları tahsil etmiştir, edecektir”

 

ASFALT PLENTİ  BELTAŞ A.Ş.’nin

 

Düzce Beltaş AŞ’ye kiralanan Asfalt şantiyesi ile ilgili de bilgiler veren Hasan Günden asfalt plentinin Beltaş A.Ş.’ye ait olduğunu söyleyerek “ Belediyemiz asfalt şantiyesinde bulunan bina, alan ve iş makinelerini bölgemizin ekonomik olarak kalkınmasında önemli yer sahibi olan belediyemiz şirketi Beltaş A.Ş.’ye 2886 sayılı devlet ihale kanunu esaslarına göre kiralamış, sözleşme gereği de alt yüklenici kullanma izni verilmiştir. İhale edilen alanın kira bedellerinin aylık olarak tahakkukları yapılmış, muhasebe kayıtlarına geçmiştir. Kiraya verilen alandaki iddiaya konu olan asfalt plenti ise Beltaş A.Ş.’ye aittir.

Yani Asfalt plenti belediyemizin değil Beltaş AŞ’nin kendi malıdır. Belediye olarak Beltaş AŞ’ye ait asfalt plentinden kira tahakkuk etmemiz söz konusu değildir. Beltaş A.Ş’nin asfalt plentinin olduğu bina ve alanları bir alt yükleniciye kullanma izni vermesi sözleşmeden doğan yasal hakkıdır. Bir marifetmiş gibi Belediyemize ait olmayan, belediyemizin kiralamadığı, şirketin kendi malı olan bir yapıdan ‘neden kira almıyorsunuz’ demek ticari anlayıştan yoksundur”  cevabında bulundu.  

ÖDEME İÇİN YASAL İŞLEM BAŞLATILDI

Bir diğer iddia olan  akıllı bisikletler, akıllı scooterlar ve mobil büfeler ile ilgili konuşan Hasan Günden “ Vatandaşlarımızın hem spor yapması hem de şehir içi trafiğin azaltılması amacıyla projelendirilen ve ihalesi yapılan akıllı bisikletler, akıllı scooterlar ve mobil büfe ile sağlıklı yaşam ve sosyalleşme alanlarından 2021 yılında iddia edildiği gibi 7 değil 3 âdeti faaliyete geçerek Düzcelilere hizmet verdiğini belirtti .  2021 yılı için cirodan pay üzerinden tahakkuk yapıldığını ödeme emri ile ilgili yasal işlemlerin başlatıldığını dile getirdi.

KİRACILARDAN TAHSİLAT YAPMIYORUZ

Hasan Günden,  Belediye’ye ait Melen Su Park içinde bulunan Düğün Salonu ve stantlar ile Millet Bahçesindeki kıraathane ve büfelerin elektrik sayaçlarının belediyeye ait olması nedeniyle ödemelerin belediye tarafından yapıldığını ancak tahsilâtları kiracılarından tahsil edilemediği iddiasının  tamamen gerçekten uzak ve kamuoyunu yanıltıcı nitelikte hatta kötü bir iftira olduğunu savundu. Günden, Belediyenin iddia da yer alan alanlar için tüketilen elektrik bedellerinin tahakkukları ile ilgili resmi kayıt ve belgelerin Mali Hizmetler Müdürlüğü’nde mevcut olduğunu belirtti.

ARAÇ KİRALAMAK TASARRUFLUDUR

 

Hasan Günden, Erdoğan  Kefeli’nin ‘‘araç kiralamak maliyetlidir, araç kirasına ödenen para ile araç satın alınsın’’  açıklamalarına karşı ise şunları söyledi: Belediyemiz 2021 yılı için 121 araç kiralamış bu araçların 38 i binek otomobil geri kalan 83 adedi minibüs, kamyonet, pick-up, panel van, kamyon, damperli kamyon, süpürge aracı, çöp kamyonu, cenaze nakil aracı, arazöz, sepetli araç, ekskavatör, yükleyici ve mini ekskavatördür. Belediyeler, kamu kurumları, birçok özel sektör firmaları araç ihtiyaçlarını daha makul olduğu için kiralama yoluyla giderirler. Her araç sahibinin de bildiği gibi araç giderleri sadece şoför ve yakıttan ibaret değildir. Arıza, tamir, yılda en az 3 periyodik bakım, yedek parça, onarım, yazlık-kışlık lastik, muayene, kasko, her türlü sigorta gideri, HGS’nin belli bir kısmı vs. bu bedelin içindedir. Tüm bu giderler ile birlikte bakıldığında belediyelerin araç kiralamaları çok daha tasarruflu bir yöntemdir.”

 

BELEDİYELER DE HEP AYNI YÖNTEM

2021 yılında, Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO, ASKİ ve iştirakler için 1252 adet araç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1851 araç, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), Beltur ve İmar AŞ tarafından kullanılmak üzere 750 adet araç kiralaması yaptığını anlatan Hasan Günden “  Örnekler tüm belediyeler için de aynıdır. Belediyemiz de diğer tüm belediyeler gibi araç ihtiyacının bir kısmını kiralama yöntemi ile gidermiştir ve bu kiralamalar toplamda kiralanan aracın %2 kasko değerini aşmayacak şekilde yasalara uygun şekilde yapılmıştır” dedi.

TASARIM LOGO  İŞİ KANUNA UYGUN

Belediyenin logo - amblem tasarım ve tanıtımı hizmet alımına değinen Hasan Günden “ 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun Temel İlkeler başlıklı 5 inci maddesinde, aralarında bağlantı bulunmayan alımların bir arada yapılmamasını, ayrı ayrı alım şeklinde yapılmasını istemektedir. Satın alma mevzuatı açısından önemli olan alım konusunun hangi ihale yöntemi ile yapılması gerektiğidir. Her bir alım kendi başına değerlendirilmelidir. Söz konusu logo-amblem tasarım ve tanıtım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’na uygun yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

 

‘ASGARİ GELİR- AZAMİ HİZMET”

Erdoğan Kefeli’nin açıklamalarının yalan yanlış ifadeler içerdiğini ifade eden Hasan Günden” .

Belediye şirketlerimiz Düzce’mize, Düzce halkımıza hizmet etme yarışı içindedir. Şirketlerimizin idari kadroları ve yönetim kurulları, Düzce aşkı ile hareket eden, vatanına ve milletine faydalı olma yolunda elini taşın altına koyan birbirinden değerli kişilerden oluşmaktadır.

2020 ve 2021 yıllarında dünyada ve ülkemizde etkili olan Covid-19 salgını süresince her vatandaşımızın, her esnafımızın etkilendiği gibi şirketlerimiz de etkilenmiştir. Şirketlerimiz bundan önce olduğu gibi bundan sonra da halkımızın ihtiyaçları için ‘asgari gelir-azami hizmet’ prensibi doğrultusunda çalışmalarına en iyi şekilde devam edecektir” diye konuştu.

( Haber Merkezi)


Editör: C. Karaca

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar