Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“Kadına şiddet cezaları arttırılıyor”

AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Gönül Asuk, kadına şiddetle mücadele konusunda kararlı olduklarını vurguladı. Asuk iyi hal ve tutuklama şartlarının yeniden düzenlendiğini ve kadına yönelik şiddet cezalarının arttırıldığını vurguladı.

8.03.2022 - 11:38
Güncelleme 8.03.2022 - 12:06
Haber Merkezi

AK Parti Kadın Kolları tarafından 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla 81 il genelinde eş zamanlı olarak basın açıklaması gerçekleştirildi. AK Parti Düzce İl Başkanlığında yapılan basın açıklamasına AK Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin, İl Kadın Kolları Başkanı Gönül Asuk ve İl Yönetim Kurulu ve İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

AK Parti Düzce İl Kadın Kolları Başkanı Gönül Asuk yaptığı açıklamada, Büyük Türkiye hedefini kadın erkek omuz omuza gerçekleştireceklerini belirtti.

“PEK ÇOK DÜZENLEME YAPTIK”

2002’den bu yana hem temel insan hakları hem de beşeri sermayenin güçlendirilmesi perspektifi ile kadının eğitim, sağlık, istihdam, karar alma mekanizmalarına katılımı yönünde pek çok düzenleme yaptıklarını belirten Asuk, “Anayasadaki eşitlik ilkesi, Türk Ceza Kanunu’nda töre ve namus cinayeti cezalarının artırılması, İş Kanunu’nda eşit işe eşit ücret düzenlemesi, doğum izinleri başta olmak üzere, aile ve iş yaşamı uyumlaştırmasına ilişkin düzenlemeler, engelli çocuğu olan anneye 5 yıl erken emeklilik imkânı ve benzeri birçok düzenleme AK Parti döneminde yapılmıştır. Böylelikle eşitlik başta olmak üzere kadının güçlendirilmesi yasal güvence altına almıştır” dedi.

“PARLEMENTODA KADIN TEMSİL ORANI %17.4”

2018 seçimiyle birlikte parlamentoda kadın temsil oranının %17.4’e yükseldiğini belirten Asuk, 2002 yılında yükseköğretim kız öğrenci oranı % 13,5 iken bu rakamın 2020 yılında % 48,5’e ulaştığını vurguladı.

Asuk, SGK teşvikleri, Gelir Vergisi ve kadın kooperatiflerinde yapılan yasal düzenlemeler, hibe ve fonlardaki kadınlar lehine uygulamalar ile kadınların iş hayatına, işçi, çiftçi, girişimci olarak katılımını desteklediklerini belirtti.

“KADIN İSTİHDAMI 10 MİLYONA YÜKSELDİ”

Kadının iş gücüne katılma oranının % 27’den 34’e, kadın istihdamının ise 6 milyondan 10 milyona yükseldiğini söyleyen Gönül Asuk, "Nerede Kalmıştık’’ eğitim projesiyle beşeri sermayeyi güçlendirmek için çalıştıklarının altını çizdi.

“CEZALAR ARTTIRILIYOR”

Kadına yönelik şiddetle mücadele etmekte kararlı olduklarını vurgulayan Asuk “Bu konuda asla toleransımız yok. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Anayasa’da, TCK’da yaptığımız değişiklikler ve 6284 sayılı kanun ile kadına yönelik şiddet ile mücadelede önemli mesafeler aldık. İyi hal ve tutuklama şartlarını yeniden düzenliyor ve kadına yönelik şiddetin cezalarını artırıyoruz” diye konuştu.

Gönül Asuk “Kadın-erkek omuz omuza Büyük Türkiye’yi inşa edeceğimize inancımız tamdır. 8 Mart vesilesi ile tüm emekçi kadınları buradan saygıyla selamlıyorum” dedi,.

 


Editör: C. Karaca
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar