Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“BU DEPREMLE KUMAR OYNAMAK”

Türk Eğitim Sen Düzce Şube Başkanı Hasan Yeşilyurt, hasarlı okul binalarının yıkılmak yerine güçlendirilecek ve onarılacak olmasının kendilerini tedirgin ettiğini söyeldi. Bu kararı alanların olumsuz bir durumda ne hesap vereceklerini soran Yeşilyurt “Bu binalarda eğitim öğretime devam etmek adeta depremle kumar oynamak demek” dedi.

“BU DEPREMLE KUMAR OYNAMAK”
14.12.2022 - 15:10
Güncelleme 15.12.2022 - 14:37
Haber Merkezi

TEDİRGİNİZ
Hsarlı okul binalarının güçlendirilecek olmasına tepki gösteren Yeşilyurt “İlimiz merkezinde tedbir amaçlı üç okulumuzun binaları eğitim öğretime açılmamış; halen başka binalarda eğitim öğretimlerini sürdürmektedir.  Turgut Özal Anadolu Lisesi, Arsal Anadolu Lisesi ve Hamidiye Şehit Özgür Işık İlkokulu binaları 1999 öncesi Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’ne tabi olarak inşa edilmiştir. Tüm bunların bilinmesine ve eski yönetmelikle inşa edilen binaların durumları herkesin malumu iken adı geçen bu okul binalarının yıkılmayıp halen güçlendirme veya onarım düşünülmesi bizleri tedirgin etmektedir” dedi.


BU DEPREMLE KUMAR
Yeşilyurt bu binalarda eğitim öğretime devam etmenin deprem ile kumar oynamak olduğunu vurgulayarak “17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 tarihlerinde yaşanan depremleri yaşayan ve yorulan; en son yaşanan depremde adı geçen okul binalarının birçok duvarında çatlaklar meydana gelmiş; kolon ve kirişlerinde kılcal çatlaklar oluşmuştur. Binalar yaşanan tüm depremlerde ayakta kalmıştır ancak yorgundur. Bu binalarda eğitim öğretime devam etmek adeta depremle kumar oynamak demektir” diye konuştu.


NE HESAP VERECEKLER?
Güçlendirme ve onarım kararı alanların olumsuz bir durumda ne hesap vereceklerini soran Yeşilyurt “Binlerce öğrencimiz bu binalarda öğrenim görmektedir. Bırakın binlercesini, bir öğrencinin burnunun kanaması bile yüreğimizi yakar. Bu kararı alanlar çocuklarını bu okullarda eğitim öğretim görmelerini isterler mi? Bugün “Binayı kontrol ettik. Herhangi bir sorun yok.” diyenler yarın olası bir depremde yaşanacak olumsuz bir durumda ne hesap verecekler?” şeklinde açıklama yaptı. 


YORGUN BİNALARDAN KURTULALIM
Yeşilyurt yetkililerden geç kalınmadan yorgun binalardan kurtulmalarını isteyerek “Bu müessif durumu yaşamamak için sağlıklı, denetimi iyi yapılmış, yapının her aşaması nitelikli mühendislik hizmeti almış okul binalarına ihtiyacımız bulunmaktadır. Buradan yetkililere sesleniyorum: Geç kalmadan bu yorgun binalardan kurtulalım. Yetkililerimize karar alırken hassas davranmalarını, bu konularda daha duyarlı olmalarını rica ediyorum” dedi.


Editör: D. Karpuz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.