Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SEÇİME SON 9 GÜN KALDI

14 Mayıs’ta yapılacak milletvekilliği seçimlerine 9 gün kaldı. Son viraja girilmesi nedeniyle Düzce’de de heyecan doruğa çıktı. Düzce 14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için sandığa gitmeye hazırlanıyor. Milletvekili adayları çalışmalarına hız verirken, seçmenler nasıl oy kullanacaklarını merak ediyor.

SEÇİME SON 9 GÜN KALDI
5.05.2023 - 10:36
Özel Haber

Bir önceki seçimde olduğu gibi bu seçimde de bazı siyasi partiler ittifak halinde sandıkta şansını deneyecek. Peki oy pusulaları nasıl olacak ve nasıl oy kullanacağız?

Oy kullanma kabinine girdiğimizde elimizde 2 pusula olacak. Birine Cumhurbaşkanını, diğerine ise milletvekillerini seçmek için mühür basacağız. 

Cumhurbaşkanlığı oy pusulasında adayların resimleri ve isimleri olacak. Mührü tercih ettiğimiz adayın resminin altında bulunan dairenin içine basacağız.

Milletvekili seçimlerindeki oy pusulalarında siyasi partilerin adları, amblemleri ve başkanlarının isimleri yer alacak. Altlarında da mühür basılacak bir daire olacak.

Pusulada ilk sırada Millet Partisi, ikinci sırada ise Hak ve Özgürlük Partisi adayları yer alacak. 3. sırada Sosyalist Güç Birliği İttifakının partileri olan Türkiye Komünist Partisi, Türkiye Komünist Hareketi ve Sol parti adayları olacak. 4. sırada Genç Parti, 5. sırada da Memleket Partisi bulunacak. 6. sırayı Cufmhur İttifakı partileri olan Büyük Birlik Partisi, AK Parti, Yeniden Refah Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi alacak. 7. sırada Emek ve Özgürlük İttifakı partileri olan Yeşil Sol Parti ve Türkiye İşçi Partisi’nin adayları olacak. 8, 9, 10, 11, 12, 13 ve 14. sıralarda ise sırasıyla Adalet Birlik Partisi, Anavatan Partisi, Yenilik Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Milli Yol Partisi, Vatan Partisi ve Güç Birliği Partisi bulunacak. 15. sırada Millet İttifakı partileri Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti yer alacak. Ata İttifakı partileri olan Adalet ve Zafer partileri de pusulanın sonunda 16. sırada seçime girecek. 

Seçim kanununa göre partilerin bulunduğu alanların altına kalın bir çizgi çizilecek ve adayların ad soyadları aldıkları sıra numarasına göre yazılacak. İttifak partileri, oy pusulasında yan yana sıralanacak. Eğer seçim çevresinde bağımsız aday varsa bu adaylar, pusulanın sonuna yerleştirilecek. Milletvekili seçimleri için pusulalar o seçim çevresindeki ittifakların niteliklerine göre farklı olacak.

(Haber: E. Yılmaz)


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar