Avni Akyol gibisi gelmedi

Düzce’ye Avni Akyol gibi bir politikacı ve devlet adamı gelmedi. Bu sözler partili partisiz her kesimin ortak sözü. Uzun yıllar siyasetin içinde olan 2  farklı bakanlık görevinde bulunan merhum Kültür ve Milli Eğitim eski Bakanı, Bolu Milletvekili( Düzce il olmadığı için ) Düzce’li Avni Akyol  Düzce’nin her sorunu ile bizzat ilgilenen politikacıydı. Spor yöneticiliğinin içinden gelen (Gençlik Spor Bakanlığı Müsteşarlığı görevinde bulunmuştu)  Avni Akyol Düzcespor’a büyük destek vermişti. Düzcespor’a her dönem maddi ve manevi destekte bulunan Avni Akyol Düzcespor ne zaman zor durumda olsa sorunu çözen isimdi. Gazeteci arkadaşımız Hasan Kaya’nın sosyal medya hesabından paylaştığı bu kare 1995-1996 futbol sezonuna ait. Düzcespor yine zor bir dönemden geçiyordu. Öncü TV’de Hasan Kaya dönemin spor basınının önde gelen isimleri olan Düzce Damla gazetesi  spor sorumlusu Kenan Işık, Öncü Tv spor sorumlusu Alparslan Tayman, Düzce Postası spor sorumlusu Metin Köseer, Sabahn Gazetesi Düzce muhabiri Mehmet Kıdıman (Vefat etti)  ve gazeteci Erol Tayhan ile birlikte kırmızı lacivertli renklere gönül veren taraftarlar Doğan Yavuz, Yalçın Yılmaz (Vefat etti) Atilla Güzel (vefat etti) Ali Çimen (Vefat etti)bibi lakaplı eski futbolcu, Hobi Spor giyim mağazası sahibi  Ömer Güler ve merhum Bakanımız Avni Akyol ‘u bir araya getirdi. O gece yapılan programda toplanan paralarla Düzcespor sezonu tamamladı. Keşke şimdide Avni Akyol gibi milletvekillerimiz, siyasetçilerimiz olsa.

algun

AVNİ AKYOL KİMDİR

Avni Akyol (1931 – 30 Eylül 1999), Türk eğitimcisiyasetçiKültür Bakanı ve Millî Eğitim Bakanı.

HAYATI

1977 yılında yapılan genel seçimlerde Adalet Partisi‘nden (AP) Bolu milletvekili oldu. Ardından kurulan II. Milliyetçi Cephe Hükümeti‘nde Kültür Bakanlığı yaptı. 1986 yılında Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyeliğine seçildi. 1983 yılında kurulan Anavatan Partisi‘ne katıldı. 30 Mart 1989 tarihinde II. Özal Hükümeti‘nde yapılan revizyon sonucu Hasan Celal Güzel‘in yerine Millî Eğitim Bakanı oldu ve bu görevi 3 hükûmette de devam ettirdi. (II. Özal Hükümeti, Akbulut HükümetiI. Yılmaz Hükümeti).[1]

Döneminde, lacivert önlükler yerine mavi önlükler fikri ortaya atılmıştır ve gerçekleştirilmiştir. Akyol doğduğu ilçe olan Düzce’nin il olabilmesi için çok çalışmıştır.

24 Aralık 1995 tarihinde Bolu milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi ve Eğitim Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu. 28 Şubat süreci sonrası ANAP – DSP – DTP Koalisyonu ile oluşturulan ANASOL-D Hükümeti‘nin 8 yıllık zorunlu eğitim kararını hemen uygulamaya sokması için çaba gösterdi. 18 Nisan 1999 seçimlerinden sonra Bolu’dan meclise girdi. 30 Eylül 1999 tarihinde bir cenaze için gittiği Bolu’da, kaldığı bir otelde kalp krizi geçirerek öldü.

EĞİTİMİ VE ÇALIŞMALAR

Düzce Namık Kemal İlkokulu mezunudur. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne bağlı Eğitim İdaresi ve Planlaması’nda master yaptı. Daha sonra ABD’de Southestern Üniversitesi’nde doktora yapan Avni Akyol, Yönetim, Planlama, Eğitim – YÖK ve Atatürk Kültür Millî Komitesi üyeliklerinde bulundu.[1]

Türkiye’de Güzel Sanatlar Liselerinde ilk adımı attı ve Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesini kurdu

Kaynak: Vikipedia

0 0 0 0 0 0
  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  GCT Düzce yenildi

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

  Düzcedamla.com'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Düzcedamla.com'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

  Bu Sitenin Alt Yapısı Reklambilisim.com Tarafından Yapılmıştır.