Veee Bir Zamanlar (Düzcespor taraftarı İzmir yolunda)

Hazırlayan Kenan Işık

Arşiv:Ahmet Bal

DÜZCESPOR TARAFTARI 1980

(Boluspor final maçı 1980 )

Düzcespor tarihinin beklide en önemli maçlarından biri olan Boluspor final maçının ardından tam 39 yıl geçti. 1979-1980 futbol sezonunda Düzcespor grubunda 2. Olmuş (Kocaelispor grubumuzda şampiyon oldu) diğer grup ikincisi Boluspor (Boluspor grubunda Mersin İdmanyurdu şampiyon oldu)ile İzmir Atatürk stadında birinci lige çıkmak için final maçı yapmıştı. TRT’den naklen yayınlanan maçı Boluspor 3-0 kazanarak Düzcespor’un birinci lige hayallerini bir başka bahara bırakmıştı. 24 Mayıs 1980 Cumartesi günü oynanan karşılaşmada takımlarına destek vermek için binlerce Düzcespor taraftarı İzmir’e akın etmişti. Bu önemli maça giden taraftarlar arasında bulunan Ahmet Bal’ın sosyal medya hesabından paylaştığı bu fotoğraf karesinde Oğuzhan Cıba (Vefat etti), Atilla Emiral, Atilla Ekizceli, İnternational Şerif ve askerr elbiseli Ahmet Bal ve arkadaşları var. İşte bu karşılaşma ile ilgili dönemin Boluspor kulüp başkanı  Yener Bandakçıoğlu’nun Bolu Olay Gazetesinde yer alan hatırası

YENER BANDAKÇIOĞLU BOLUSPOR-DÜZCESPOR MAÇI  ANISI

(Okuyacağınız yazı bolu gündem gazetesinden alıntıdır.)

Futbolun garip bir cilvesi diyelim, 1979-1980 sezonunun sonunda çok çekindiğimiz Düzcespor’la İzmir’de bir final maçı yapma mecburiyetinde kaldık. Her iki şehrin temsilcileri olarak dönemin Başbakan’ı Süleyman Demirel’e gidilmiş ve iki takımında birinci lige çıkarılması konusunda ricada bulunulmuştu. Ama Sayın Başbakan, “Beyler; İzmir orada, gidin topunuzu oynayın” diyerek olaya noktayı koymuştu. Bundan sonra bizim çok ciddi önlemler almamız gerekti. Gerek ben, gerek yönetim kurulu arkadaşlarım çok ciddi tedbirler aldık. Bu tedbirlerin gereği olarak; futbolcuların araba kullanması yasaklandı, ziyaretçileriyle görüşmeleri yasaklandı. Kampı da her zamanki gibi Küçük Kaplıca’da yaptık.

Bu arada o kampta yaşadığımız ilginç bir anımı anlatmak istiyorum. Kampa Halil İbrahim’in babası rahmetli Hüseyin Eren geldi ve bizden para istedi. Tekirdağ’da ev yaptırdıklarını söyledi. Halil İbrahim o zaman en meşhur futbolcumuz. Takımın yıldızı, santrafor ve milli olmuş bir oyuncumuz. Ben bu istek üzerine fevkalade sinirlendim. Hemen Halil İbrahim’e “Bavulunu topla ve Bolu’yu terk et” dedim. Bunu hiçbir kulüp başkanı yapamaz. Fakat çok disiplinli bir kulüp olduğumuz için Halil İbrahim’i kulüpten kovdum. “Derhal git, senin gibi futbolcuya benim ihtiyacım yok” dedim. İki saat sonra Halil İbrahim geri geldi ve “Başkanım biz bir hata yaptık. Ne olursun beni affet” dedi. Bende bunu kabul ettim ve kampa gitmesini söyledim. İzmir’de Halil İbrahim fevkalade bir maç çıkardı.

Gelelim İzmir’deki kampımıza. Şimdi Düzce’yle eşleştikten sonra Düzceliler bazı taşkın hareketler de bulundular. O zamanki mafyayla işbirliğine girdiler. Mesela Ödemiş’te İbrahim Çiftçi diye bir kabadayı vardı. İzmir tarafının en meşhur kabadayılarından biriydi. Bir tarafta o kabadayı, bir tarafta Düzce’nin meşhur kabadayıları, bunların yanında bir de Ferda Seven vardı. Yani Düzceliler, bize karşı bu şekilde çalışmalarını sürdürüyorlardı.

İzmir’e gitmeden önceki yönetim kurulu toplantısında rahmetli Nahit Garipoğlu ve Nurettin Nes’e çok özel bir görev verdim. Dedim ki, “İzmir’e gidin ve Düzcesporluların ve Düzcelilerin bizi rahatsız edemeyecekleri bir yer bulun. İzmir ve civarında bulduğunuz yeri kimseye söylemeyin. Bir kâğıda yazın, zarfa koyun ve zarfı bana verin.” Arkadaşlarımız sağ olsun ricamı yerine getirdiler. İzmir’e gitmişler, dolaşmışlar ve bir yer bulmuşlar. Ama neresi olduğunu bilmiyoruz. Geldiklerinde bana zarfı verdiler. İçinde kalacağımız yer var. Ben bu zarfı cebime koydum ve inanın İzmir’e kadar açmadım. Camiadan kimse bizim İzmir’de nerede kalacağımızı öğrenemedi. Hatta İzmir’e Bolu plakalı bir otobüsle gitmedik. Gerede’den Fethi Gayret’in 06 plakalı otobüsü ile yola çıktık.

İzmir’e vardığımızda cebimdeki zarfı çıkardım, açtım, baktım Urla Nebioğlu Tatil Köyü. Urla’da İzmir’den 35 kilometre daha batıda. Urla’ya vardık ve Nebioğlu Tatil Köyü’nü bulduk. Orada o akşam elektrikler kesikti. Biz otel arıyoruz konaklamak için ama arkadaşlarımız bize bir tatil köyü bulmuşlar. Bungalov tipi 2-3 kişilik evler var. Karanlıkta çakmak ve mum yardımıyla odalarımıza çekildik. Ertesi sabah kalkıp baktığımızda, hakikaten görevlendirdiğim arkadaşlar çok güzel bir yer seçmişler. Resepsiyonun olduğu yerle, bungalov evlerin ve sosyal tesisin olduğu kısım arasında tahmin ediyorum 500-600 metre mesafe var. Yani dışarıdan kimsenin bizi bulamayacağı bir yer seçmiş arkadaşlar.

Maçtan önceki gece futbolcularımızı saat 22.00 sıralarında yatırdık. Resepsiyondan biri geldi yanımıza, “Başkanım sizi telefonla arıyorlar” dedi. Şaşırdım beni aradıklarını öğrenince, çünkü kimseye söylememiştik nerde olduğumuzu. “Sizi Sivaslı Mehmet arıyor” dediler Düzcelilerin gelip bizi bulmasından endişe ediyordum, şüphelendim. Sanıyorum Nurettin Nes’in arabası vardı. Nes’in arabasına bindik birkaç kişi. Rahmetli Selami Dereli, rahmetli Tahir Semercioğlu ve ben. Hep dikkat ediyorum, kim gelip bizi rahatsız edecek diye. Hiç unutmam lacivert Mercedes marka bir otomobil, bütün kapıları açılmış vaziyette. Sanırım bir şey olursa hemen binip kaçmak için. O zaman İzmir’de de sıkıyönetim var. Neyse o gruptan biri geldi Selami Dereli’ye, “Arkadaş sen kimsin” dedi. Selami’de “Boluspor’un Genel Kaptanıyım” diye cevap verdi. Adam bunun üzerine, “Yarınki maçı Düzcespor’a vereceksiniz!” dedi. Selami de, “Sen kimsin” derken, orası bir karıştı. Aşağıdan da bizim takviye kuvvetler geldi mi koşa koşa, tehlikeyi hep beraber orada bertaraf ettik. Mecbur kaldılar arabalarına atlayıp gitmeye. Tabanca veya silah çekilmedi; fakat tehdit vardı, birbirimize girişme oldu. Resepsiyondan sıkıyönetime telefon edilmiş, görevlilerde geldiler. Bizi taciz edenlerin kimler olduğunu bilmiyoruz.Ertesi günü kalktık, hazırlıklarımızı yaptık, tatil köyünden bir hayli memnun ayrıldık. O günkü rakamlara göre sanırım, 125 bin liralık çeklerini imzalayıp verdim. Bolu’da Çimento Fabrikasının Müdürü rahmetli Behçet Tezel Boluspor’a çimento vermişti. Bu çimentoların bir kısmı bağış, bir kısmı da iskontoluydu. Bizde o zamanki yönetim kurulu üyemiz İsmail Semercioğlu vasıtasıyla çimentoları nakde çevirmiştik. Futbolcularımız için ayırdığımız 100’er bin liralık primi bankadaki hesabımıza yatırmıştık.

TRT, İlk defa bu maçımızı canlı olarak yayınladı. Bu da Boluspor tarihine geçen bir olaydır. Nebioğlu Tatil Köyü’nden ayrılırken, “Maçı kazanırsak hemen masaları donatın, hazırlıklarınızı ona göre yapın, biz geri geleceğiz” demiştim. Bize öyle inanmışlar ki, maçın sonunda sofrayı hazırlamışlar. Maçı kazandıktan sonra bizi takip eden taraftarlarla aşağı yukarı 150-200 kişilik bir grup olduk. Urla’ ya gittik; yedik, içtik, eğlendik. Çıkarken bir hesap daha çıktı, bir çekte kutlamalar için verdim. Kutlama yemeğinde futbolcuların primleri için çeklerini kestim, ellerine verdim. Mutlu bir şekilde oradan ayrıldık.

Duyumlarımıza göre, eğer biz orada mağlup olsaydık, Düzceliler, Ankara üzerinden Düzce’ye dönecekler ve Bolu Belediye Meydanı’nda kutlama yapacak-larmış. O gün İzmir’de aşağı yukarı 5 bin Düzce seyircisi vardı. Bizim de 3 bin civarında seyircimiz olduğunu sanıyorum. Böylece Boluspor tarihinde büyük bir başarıya daha imza attık ve düştüğümüz ilk sene tekrar birinci lige çıktık. Şunu açıklıkla söyleyeyim, Türkiye 2. Ligi’ne 2 kez düşüp de ertesi yıl tekrar 1. Lige çıkan bir tek Boluspor var. Boluspor dışında başka emsal yoktur.

Bir ilginç noktayı daha aktarmak istiyorum. O gün, yönetim kurulu üyemiz Sayın Yılmaz Becikoğlu görevli olarak sahaya girmek istedi. Genel kaptanımız İbrahim Çelik Düzceli idi. Yılmaz Becikoğlu bana, İbrahim Çelik’in Düzceli olmasından dolayı sahaya girmesinin sakıncalı olabileceğini belirterek, kendisine görev vermemi istedi. Benim prensiplerim katı olduğu için Becikoğlu’nun bu teklifini kabul etmedim. Çünkü bizim kurallarımıza göre sahaya sadece Kulübümüzün Genel Kaptanı girebilirdi ve sonuçta sahaya İbrahim Çelik girdi. Ama Becikoğlu’nun bize büyük yararı oldu. Atatürk Stadyumu’nun altındaki soyunma odaları bitişikti. Düzcespor’la Boluspor’un odaları arasında 5-6 metre bir mesafe vardı. Düzceliler orada bizim moralimizi bozabilmek için bütün kabadayılıklarıyla volta atmaya başladılar. Fakat Yılmaz Becikoğlu tek başına o koridora girdi ve Düzcelilerin bizi rahatsız etmelerini önledi. Ben bunu her zaman takdirle söylerim. Yine çok enteresandır, o zamanki yöneticilerimizden Selami Dereli o kadar heyecanlı bir arkadaşımızdı ki, heyecandan maçı seyretmeye çıkamadı. Kalbim durur diye soyunma odasında oturmuştu. Maçı canlı izleyemedi.Müsabakanın birinci yarısında başa baş bir oyun oldu ama Düzcespor bizden daha çok gol fırsatı kaçırdı. Tahmin ediyorum, Düzceliler doping aldılar. Yani öyle bir havaları vardı. İlk yarı iyi oynadılar ama ikinci yarının hâkimi biz olduk. Maç sonrası Düzcespor Teknik Direktörü Tekin Yolaç, doping yaptırdığı iddiası ile çok eleştirildi. Bu karşılaşmadan sonra Yolaç, Düzce’ye geri dönememişti.

HÜRRİYET GAZETESİNDEKİ YILDIZLAMA

STAD: Atatürk

HAKEMLER: İhsan Türe (***), Kadri Koçbay (***), Şeref Kurtdemir (***)

BOLUSPOR: Çetin (**), B. İbrahim (**), Alaattin (***), Nuri (***), Erdem (**), K. İbrahim (***), B. Mustafa (***), Selahattin (**), Çetin (**), Demir (**), Halil İbrahim (***)

DÜZCESPOR: Alpaslan (*), K. Nurettin (**), Tuncay (**), Erol (**), Osman (**), Süha (**), Yaşar (**), Hayri (**), Şükrü (**), Ahmet (*), B. Nurettin (*)

Goller: 68 dk. Küçük İbrahim,75. Dk. Selahattin ,dk.82. Küçük İbrahim

KAYNAK. BOLU GÜNDEM

1 0 0 0 0 0
  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Düzcespor’un unutulmaz golcüsüydü

  Hızlı Yorum Yap

  1 0 0 0 0 0
  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  359.784

  VAKA

  313.093

  İYİLEŞME

  9.727

  ÖLÜM

  46.691

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  42.525.834

  VAKA

  28.691.238

  İYİLEŞME

  1.148.512

  ÖLÜM

  13.834.596

  AKTİF VAKA

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

  Düzcedamla.com'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Düzcedamla.com'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

  Bu Sitenin Alt Yapısı Reklambilisim.com Tarafından Yapılmıştır.