Eğitim / Güncel / Gündem

Bu atölyeler Türkiye’ye örnek olacak

Mesleki Yaşam ve İnovatif Çözüm Atölyesi Projesi için imzalar atıldı.

Bu atölyeler Türkiye’ye örnek olacakMeslek Yaşam Atölyesinde Down Sendromlu, Otizm Spektrum bozukluğu olan ve hafif düzeyde zihinsel yetersizliği bulunan engelli bireylere ileri düzeyde mesleki beceriler kazandırılacak. İnovatif Çözüm Atölyesinde ise üstün yetenekli bireylere yeni keşifler yapabilmeleri için çeşitli imkanlar sağlanacak. 

Atölye fikri, sanayi sektörü başta olmak üzere, tekstil, enerji, bilişim sistemleri, savunma, havacılık teknolojileri, elektronik, çevre, geri dönüşüm, güvenlik ve otomotiv gibi geleceğe damgasını vuracak sektörlerde, üstün yetenekli özel bireylerin yeteneklerinden azami istifade etmek düşüncesi ile ortaya çıktı. 

Kurulacak atölyeler, hem üstün yeteneklilere yönelik oluşturulmuş bu alanda Türkiye’deki ilk uygulama örneklerden biri, hem de engelli olan yetişkin bireylere yönelik ileri düzey mesleki beceriler sunan örnek bir merkez olarak Düzce’ye ve bölgeye hitap edecek. 

İMZALAR ATILDI

Düzce Valiliğinin himayesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) koordinesinde hazırlanan ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında, hibe desteği almaya hak kazanan "Mesleki Yaşam ve İnovatif Çözüm Merkezi" isimli proje için imzalar atıldı. Proje, Nitelikli İstihdam ve Strateji Geliştirme Merkezi Projesinin devamı niteliğinde.  

TOPLAM BÜTÇESİ 1,6 MİLYON LİRA

İmza törenine MARKA Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına proje mimarı ve yöneticisi Şube MüdürüAhmet Yakupoğlu katıldı. Toplam bütçesi eş finansmanla beraber 1,6 Milyon Türk Lirası olan projenin, 1,2 Milyon Türk Liralık kısmı T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından SOGEP kapsamında hibe desteği almaya hak kazandı. Düzce Çalışma ve İş Kurumu’nun (İŞKUR) proje ortağı olduğu çalışmada Düzce Ticaret ve Sanayi Odası da proje iştirakçisi olarak yerini aldı. 

EĞİTİCİLER EĞİTİLECEK

Proje kapsamında, özel eğitimdeki üstün yetenekli bireyler ile Down Sendromlu, Otizm Spektrum bozukluğu olan ve hafif düzeyde zihinsel yetersizliği bulunan bireylere yönelik tam donanımlı atölyeler kurulması, yararlanıcılara eğitimler verilmesi, eğitici eğitimleri, ulaştırma hizmetleri için servis aracı tedariki, online randevu ve takip sistemlerinin kurulumu gibi bir dizi faaliyetin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. 

Projede alt yapı bileşeni olarak, Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezlerinden mezun olmuş, örgün eğitim dışına çıkmış engelli bireylerin mesleki gelişim süreçlerini güçlendirmek, ileri düzey mesleki beceriler kazandırmak maksadıyla "Mesleki Yaşam Atölyesi" oluşturulacak.

KAŞİFLERE PROJE ÜRETME İMKANI

Bununla beraber üstün yetenekli bireylere yönelik, örgün eğitimin içinde veya dışında, her yaş grubunda, yeteneği bilimsel yöntemlerle tanılanmış veya tanılanamamış ancak üretken, keşfetme, araştırma, yeni ürün ortaya koyma, icat yapabilme becerileri gelişmiş bireylerin, yeni nesil ekipmanlarla donatılmış atölyelerden yararlanma imkânı bularak, çalışmalarını somut hale getirecek prototipler geliştirebilecekleri "İnovatif Çözüm Atölyesi" ve bu atölye ile ilişkili "Temel Bilimler Test Merkezi" kurulacak. 

ONLİNE TAKİP SİSTEMİ KURULACAK

Proje kapsamında, atölyelere ek olarak yapının işletilmesine kolaylık sağlamak amacıyla online randevu ve takip sistemi kurulacak. 16 yaş üzeri tanılamalarda kullanılmak üzere yetenek ölçüm sistemi oluşturulacak ve personel eğitimleri yapılacak. Ulaşım ve servis hizmetlerinde kullanılmak üzere engelliler için uygun ekipmanlarla donatılmış servis aracı alınacak. Eğitimcilere ve atölyelerden yararlanacak bireylere eğitim faaliyetleri yapılacak, ayrıca iş birliği yapılacak kurum ve kuruluşlar ile tanıtım ve bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilecek. 18 ay sürecek projede, sözleşmenin imzalanmasını takip eden 6 aylık süre içerisinde tüm atölye altyapı ve bileşenleri tamamlanacak ve pilot uygulamalara geçilecek.

 
Bu haber 3.3.2020 11:09:26 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • DÜZCESPOR EMEKTARLARI BİR ARADA

 • BAKANLIKTAN KULÜPLERİ RAHATLATACAK KARAR

 • VEE BİR ZAMANLAR

 • Başvuru Alo 199’dan yapılabilecek

 • İŞTE DÜZCESPOR GOLCÜLERİ

 • FUTBOLCULARA ÖDEMELER İÇİN GRUP KURULDU

 • 2019 YILINDA DÜZCE’DE SPOR

 • DÜZCE İL ÖZEL İDARESİ

 • ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ-DÜZCE

 • Yıkanabilir maske üretiyorlar

 • Kalitesi tescillendi

 • Zorlu süreçte canla başla çalışıyorlar

 • Aycan’dan rekor bağış

 • Virüs engel değil yama çalışmaları sürüyor

 • Çocuklar kumbarasındaki parayı bağışladı

 • Otomobil bariyere saplandı

 • İş yeri ve Konut kiralarıyla ilgili kararlar alındı

 • Trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı

Benzer Haberler