‘Ağaçlara zarar verilmiş’

Güncel / Gündem

‘Ağaçlara zarar verilmiş’

Düzce Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Kenan Albayrak, parklarda gerçekleştirilen budama çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Albayrak, önceki dönemde yapılan yanlış uygulamalar nedeniyle ağaçların zarar gördüğünü söyledi.

‘Ağaçlara zarar verilmiş’Gündemi meşgul eden parklardaki ağaç budama çalışmaları konusunda bilgilendirmede bulunan Düzce Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Kenan Albayrak, ağaçların önceki dönemde yanlış budama ve uygulamalara maruz kaldığını belirtti.

Her bir ağacın tek tek incelendiğini ve sonrasında budama işleminin gerçekleştirildiğini belirten Albayrak, şöyle konuştu:

“Orman Fakültesiyle Düzce Belediyesi’nin bir protokolü var. Her türlü proje alanında olsun, teknik alanda olsun iş birliği içerisinde olacak diye. Orman Fakültesi ile biz bir yazışma yaptık. Özellikle İnönü, Avni Akyol, Anıtpark’ın, 15 Temmuz Şehitler Parkımızın, Şehir Mezarlığı’nın ağaçlarının durumuyla ilgili bir rapor istedik. Orman Fakültesi’nden konusunda uzman 5 uzman geldi. Bunun içerisinde hastalık uzmanı var, ağaç uzmanı var, toprak uzmanı ve bitki besleme uzmanı var. Ağaçları tek tek incelediler ve her bir ağaca tek tek rapor yazdılar. Özellikle insanların çokça gezdiği İnönü ve Avni Akyol Parklarında. Bunların içerisinde tamamen kaldırılması gerekenleri, budanıp ıslah edilmesi gerekenleri tek tek raporladılar ve bizlere sundular. 

Biz buna göre Kasım ayında budamaya giriştik. Kaldırılması gereken ağaçları tek tek yeniden inceledik kendi ekibimizle birlikte. Ona göre çalışmamızı yaptık. Ben bu eğitim ayağında bir şeyi eksik söyledim. Bu arada İstanbul’dan ekip getirdik. Bu işi yıllarca yapmış uzman ekip getirdik. Personelimizin eğitimiyle ilgili onlarda bir şey anlattılar hem teorik hem de uygulamalı olarak. Biz sahada onları da eğitime dahil ettik. Personelimizi 2.5 ay çok ciddi bir eğitimden geçirdik.

Ağaçların, yıkılma tehlikesine karşın kontrol altına alınmasının önemine de vurgu yapan Park ve Bahçeler Müdürü Kenan Albayrak, şu ifadelerde bulundu. Bu yetmedi ben sürekli sahada oldum hatta budamacı arkadaşımızla beraber sepetin üzerine çıktım. Nasıl olması gerektiğini paylaştım. Bu raporu elimize aldıktan sonra bir ormancı mantığıyla girmedik. Yine de ağacın tepesine çıktık, incelemede bulunduk. Acaba yükünü alsak tehlikesi azalır mı bunlara baktık. Ve raporda yer alan ağaçların yarıdan çoğunu biz bıraktık. Aslında kesmedik. Çünkü bu ağaç buranın değeri olmuş. Biraz daha burada kalsın. Ömrünü tamamlamış aslında ama biz bunu tehlikesiz hale getirerek biraz daha durmasını 

istedik.” 

Ağaç budama çalışmaları ile ilgili bilgiler veren Albayrak “Toprakta bir yapı vardır. Toprağın yüzde 50’si havadır ve bu hava yağmur yağınca su dolar. Rüzgar onu salladıkça o su kök bölgesindeki toprağı akışkan hale getirir. O sürekli momentumla sallanan ağacı belirli bir zaman sonra mutlaka devirir. Özellikle ova gibi yerlerdeki gevşek topraklarda görülür bu. Bu yüzden mutlaka kontrol altına alınması gereken bir durumdur. Bunu yapmazsanız rüzgarlı ve yağışlı havalarda korkulu rüya görmeniz lazım. Tabii geçmişte bazı yanlış uygulamalar olmuş. Ağacı rastgele boyundan kısaltmak suretiyle budama yapıldığı zannedilerek kesilmiş. Esasında budama o değildir. Biz ağacı budarken diyoruz ki belirli kalınlıktaki dalın üzerine çıkmayalım ağacın.

Yani kestiğimiz ağacın mutlaka 10 cm’den kalın dalını kesmemeye çalışıyoruz. Ama bazen bakıyoruz ki 30 santimetrelik dalı da kesmişiz. Bunun nedeni ise tepesi çürümüş, biz onun öncelikle inceliyoruz, çürümüş olan yerini kesiyoruz. Çürük devam ediyorsa biraz daha kesiyoruz. Sağlam dokuyu buluncaya kadar onu indiriyoruz dedi. Park ve Bahçeler Müdür Kenan Albayrak, budama ve ağaç kesme hakkında yaptığı konuşmasının ardından, Düzce’de yer alan park ve bahçelerin vatandaşlar tarafından sorumsuzca kirletilmesine de değinerek, ‘’Burası Bizim evimiz. Herkesin bu konu da birbirine yardımcı olması gerekiyor. Tabii ki de oraları temizlemek bizim görevimiz ama vatandaşlarımızın da doğamızı çekirdek, pet şişe, izmarit gibi çöplerle kirletmemesi gerekiyor” dedi.

Düzce’de bulunan ağaçların önceki dönemlerde kontrol altına alınmadığını ifade eden Albayrak, konuşmasına şöyle devam etti:“Bizim Düzcemizin ağaçları maalesef hiç kontrol altına alınmamış. Zamanında budama yapılmamış, dev olmuş ağaçlar bu yüzden. Bu dev ağaçlar, Düzce gibi ova toprağının içinde  kök ve tepe dengesini kuramazsanız ağaç bir şekilde devrilir veya dalı kırılır. Bu ağaçların tepesine çıkıp çürümüş dallarını alarak yükünü azaltıyor ve kökle dengesini kuruyoruz.”
Bu haber 18.1.2020 15:33:16 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Otomobil şarampole uçtu

 • Aydınpınar Şelaleleri tıklım tıklım

 • ATV takla attı: 3’ü çocuk 5 yaralı

 • Atay ve Özlü kazı çalışmalarını inceledi

 • İYİ Parti Er ile yola devam dedi

 • Haşereleri uzaklaştıran doğal yöntem

 • 60 kişilik kontenjana 128 kişi başvurdu

 • Düzce Belediyespor satıldı

 • Mustafa Keskin Düzcespor için devrede

 • Kiraladığı otomobilinin içinde ceset buldu

 • CHP heyetinden Hendek'te inceleme

 • Yarışmanın kazananı belli oldu

 • Anaokulu’nda ön kayıtlar başladı

 • İl Kongresi Pazar günü yapılacak

 • Uyuşturucu operasyonunda 4 tutuklama

 • Otomobil Tıra ok gibi saplandı

 • Düzce itfaiyesi patlama bölgesinde

 • '2 can kaybımız var'

Benzer Haberler