Güncel / Gündem

‘Ne söz verdiysek yapacağız’

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü İstanbul Caddesi’nin akıbetinden belediye borçlarına, Fiskobirlik Kavşağının durumunda toplu taşımadaki yeni sisteme, maaşların ödenmesinden mali disiplin uygulamalarına kadar bir çok konuda akıllardaki soru işaretlerini yanıtladı.

‘Ne söz verdiysek yapacağız’Göreve geldikleir günden bu yana hem belediyenin gelir gider dengesini sağlamak hem de hizmet kalitesini yükseltmek için çabaladıklarını vurgulayan Özlü ‘Ne söz verdiysek yerine getireceğiz” dedi. 

26 MİLYON BORÇ ÖDENDİ

Başkan Faruk Özlü 5 aylık görev süresi içerisinde yaklaşık 26 milyon lira borç ödediklerini kaydederek “Düzce Belediyesinin aylık ortalama gideri 7. 8 milyon lira. Gideri ise 6.7 milyon lira. 1.1 milyon liralık aylık zarar söz konusu. Bizim gelirlrimizin büyük bir kısmını İller Bankası gelirleri oluşturuyor. Geçen 5 aylık dönemde Düzce’nin alması gereken pay 48 milyon liraydı. 16 milyon lirasını alabildik. Son 5 ayda 32 milyon liralık İller Bankası gelirimiz borçlarımıza kesildi.  Almamız gereken payın yüzde 30’unu alabiliyoruz. 31 Mart 2014’te Düzce Belediyesi’nin borcu 181 milyon liraydı. 1 Ekim 2017’de 287 milyon liraya yükseldi.  31 Mart 2019’da görevi devraldığımızda 477 milyon 500 bin lirayı bulmuştu. Son 5 ayda hiç borçlanmadık. Hiç kredi kullanmadık. Öz kaynaklarımızla çalışmalarımızı yürütüyoruz. 5 ay içerisinde  Belediyenin borcu 451 milyon liraya düştü. Yani yaklaşık 26 milyon lira borç ödedik. İlk hedefimiz borcu sıfırlamak değil, borcu azaltarak gelir gider dengesini sağlamak” dedi. 

82 MİLYON ALACAĞIMIZ VAR

Düzce Belediyesinin piyasadan 82 milyon lira alacağı olduğunu hatırlatan Özlü “Emlak vergisi alacağımız var. Su alacaklarımız 13 milyon lira. Kira alacaklarımız 11 milyon lira. Çevre temizlik alacaklarımız 8 buçuk milyon lira. Bizim piyasaya borcumuz 85 milyon lira. Piyasadan alacaklarımızı tahsil edebilirsek borcumuzu da ödeyeceğiz” diye konuştu. 

CAMİ TUVALETLERİ İŞLERİ VAKIF ÜZERİNDEN YÜRÜYECEK

Cami tuvaletleri için tüm işlemlerin vakıf üzerinden yürütüleceğini kaydeden Faruk Özlü şöyle devam etti: “Cami tuvaletlerine geçtiğimiz yıl 359 bin liralık temizlik malzemesi alınmış. Görevlendirdiğimiz 9 kişinin masrafı 25 milyar lira. Ortalama 660 bin lira harcama yapmışız. Halkımız da memnun değil. Bizim oraya yerleştirdiğimiz havlu ve sabunlar alınıyor. Valimizle müftülüğümüzle toplantı yaptık. Biz bu işten çekiliyoruz dedi. Şöyle bir karar aldık; tüm bu işlemler bir vakıf üzerinden yürüyecek. Vatandaştan da 50 kuruş gibi cüzi bir ücret alınacak. Camilerin peyzajı bize ait olacak. Temizlik konusunda da denetimli serbeslikteki arkadaşlarımızdan yararlanacağız.”

5 AYDA 229 BİN LİTRE YAKIT TASARRUFU

Belediye havuzuna çekilen araçlarla 5 ayda 229 bin litre yakıt tasarrufu sağladıklarını söyleyen Özlü “Bir müdürümüz ihtiyacı varsa aracı alıyor, işi bitince havuza bırakıyor” şeklinde açıklama yaptı. 

MESAİ KALKTI VARDİYA BAŞLADI

Mali disiplin uygulamı kapsamında mesaileri kaldırdıklarını ve vardiya sistemini getirdiklerini ifade eden Özlü “Acil durumlar haricinde arkadaşlarımız mesai yapmıyor. Mesainin bize aylık maliyeti 600 bin liraydı. Vardiya sistemini getirdik. Bu şekilde bir yılda ortalama 7.2 milyon lira tasarruf edeceğiz. İş gücü analizi yapıyoruz. Eski hurda araçlarımızı satışa çıkardık. Bunların satışıyla borçlarımızın bir kısmını ödeyeceğiz. İller Bankası borcunu yapılandıracağız. Ben Ankara’ya giderek Çerve ve Şehircilik Bakanlığı’na mürcat ettim. Aldığımız yüksek faizli kredileri düşük faiz olanağı ile yapılandıracağız” dedi. 

KİMSEYİ İŞTEN ÇIKARTMADIK

Söz verdikleri gibi mali sıkıntılardan dolayı kimseyi işten çıkartmadıklarını vurgulayan Faruk Özlü “Ben göreve başladığımda personel sayımı bin 286’ydı. Şuanda personel sayımız bin 285.  Emeklilik gibi çeşitli sebeplerle ayrılanlar var. Bizim işe aldıklarımız var. Ancak toplam baktığımızda personel sayımız aynı. kimseyi işinden çıkarmayacağız demiştim. mali sıkıntılardan dolayı kimseyi çıkarmayacağız” diye konuştu. 

İLETİŞİM OFİSİ, BELMEK, KONTAM

Faruk Özlü, BELMEK, İletişim Ofisi ve KONTAM ile ilgili de bilgiler vererek “İletişim ofisimizi kurduk. Bu birim basın ve sosyal medya ayağını yürütüyor. Proje ofisimizi kurduk. Bu birim direkt başkana bağlı başkan yardımcıları ile birlikte çalışıyor. Düzce’ye yatırımcı getireceeğiz, toplam OSB’lerde istihdam sağlayacağız demiştik. Bugüne kadar Katar’dan, Arap Emirlikleri’nden ve yurt içinden gelen çok sayıda yatırımcıyla görüştük. Sosyal yardım adı altında gereğiden fazla harcama yapılmasına razı değilim. İnsanlarımıza meslek edindirmek, onlara balık tutmayı öğretmek balık vermekten daha doğru. Düzce BELMEK’I kurduk. Bu birim bünyesinde 26 alanda meslek edindirme kursları açacağız. Örneğin bir ev hanımı bu kurslardan yararlanarak evinde çalışabilecek, el emeği göz nuru ürünlerini pazarlayabilecek.  Konuralp gibi tarih barındıran yerler ayrı bir yönetim sistemi ile yönetiyorlar. Bir de kanun var. Biz de kısa adı KONTAM ofisi kurduk. Bu birim Düzec Belediyesi ek hizmet binası olan eski Konuralp Belediye binasında faaliyet gösterecek. Bu yönetim ofisinde tarihçiler, arkeologlar var” şeklinde açıklama yaptı.  

İHTİSASLAŞACAĞIZ

İhtisaslaşmak için üç ayrı şirket kurduklarını söyleyen Özlü şöyle devam etti: “İNTAŞ ve YEYPAŞ işlevinin dışına çıkmış durumdaydı. Biz Beltaş, Belka ve Beltur ismiyle şirketler kurduk. Bu şirketler marifeti ile ihtisaslaşacağız. Beltaş taş toprak, asphalt işlerini yapacak. Belka insan kaynakları faaliyetlerini yürütecek. Beltur turizm çalışmalarını gerçekleştirecek. Büzce Belediyesine ait sosyal tesisleri Beltur çalıştıracak. Düzcelilere ucuz yemek, çay ve kahve hizmeti sunmak istiyoruz. Düzce Belediyesinin sosyal tesislerini Düzce Belediyesi çalıştıracak. 5-6 yerde tesisimiz olacak. Kusursuz kafe Beltur’a devrolacak, Melensu Parkı Beltur’a devrettik. Geçiş güzergahında Düzec olan turlar ile iletişime geçip buranın tanıtımını yapacağız. Aydınpınar tesislerini beltur çalıştıracak. Anıtpark’tan ring seferleri düzenleyerek Aydınpınar tesislerine ulaşımı sağlayacağız. Arabası olmayanlar da buraya gelebilecek. Kahvaltı yapacak, şelaleyi görecek, ring seferinde geriye dönüp gidebilecek.”

EKİM AYINDA YENİDEN SAYIM YAPILACAK

Faruk Özlü tepki gören yeni toplu taşıma sistemi ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. Özlü Ekim ayında toplu taşıma verilerini yenilemek için bir sayım daha yapılacağını ve hat sayısının buna göre belirleneceğini dile getirerek “Otobüsler 7.5 milyon lira zarar ediyor. İşi bilen bir arkadaşımız Temmuz ayında 20 kişilik ekibiyle ölçüm yaptı. Buna göre ortalama 20 bin kişi toplu taşıma kullanıyor. 12 metre otobüsleri kar etmesi için günde 50 bin kişi kullanması gerekiyor. Biz otobüsleri küçülteceğiz. 6-8 metre arasında midibüsler kullanacağız. Sefer sayıları artacak. Ekim ayında bir ölçüm daha yapılacak. Çıkan sonuçlara göre hat sayısı belirlenecek. Amacımız yılbaşından itibaren yeni araçları kullanmak. Düzce’de İETT gibi bir otobüs şirketi olacak. Biz kardan belli bir pay alacağız. Biz sadece düzenleme işini yapacağız” dedi.

SOKAK HAYVANLARI

Faruk Özlü, Düzce’deki sokak hayvanlarını yıl sonuna kadar toplayıp, kısırlaştırıp, doğal ortamına bırakacaklarının altını çizdi. 

İSTANBUL CADDESİ’NE ÜCRETLİ BİSİKLET

İstanbul Caddesinde ücretli bisiklet uygulamasının hayata geçirileceğini ifade eden Başkan Özlü “Ulaşım Master Planının bir parçası da İstanbul Caddesi. Cadde üzerinde park paralı olacak. Ücreti de caydırıcı olması maksadıyla biraz yüksek olacak. Ikinci şerit araçlara ayrılacak. En sol şerit bisiklet yolu olacak. İstanbul Caddesinde ücretli bisiklet uygulamasını deneyeceğiz. İnsanlar 1 lira vererek bisikletle caddeyi kullanabilecek” şeklinde açıklama yaptı. 

‘NE SÖZ VERDİYSEK YAPACAĞIZ’

Özlü verilen sözlerin hepsinin yerine getirileceğini kaydederek “Hizmet birimlerimizi Düzceye yayıyoruz. Sadece bir merkezde olmayacağız. Hizmet ağımızı yaygınlaştırıyoruz. Beyaz masayı yapılandırdık iletişim ofisine bağladık. Düzce Belediyesi çalışıyor ne söz verdiysek yapacağız. Aldığımız tedbirlerin sonucunu hemen muhakeme kayıtlarına yansımıyor. iyiye gidiyoruz” diye konuştu. 

TRAMVAY MELEN SU PARKA

Faruk Özlü tramvay raylarının bozuk olduğunu ve rayların Melen su Park’a taşınacağını dile getirerek “Tramvayı çöpe atmayacağız. Rayları Melensu Parka götüreceğiz. Nostaljik bir obje olacak” dedi.

MAAŞLAR ÖDENİYOR

Tüm maaşların ödendiğinin altını çizen Faruk Özlü “Düzce Belediyesi maaş ödeyemiyor deniyor. Tüm maaşlarımızı ödüyoruz. Ödemediğimiz ikramiye ve mesailer var. Bu ay düzce belediyesi bütün maaşları ödeyecek. Yine Temmuz ayın ait mesaileri ödeyecek. Nisan, Mayıs ve Haziran ayı mesaileri var. Onlarla ilgil iinceleme yapıyoruz. Bir iş yerinde çalışma şartalrını beğenmiyorsanız gereğini yaparsınız. Belediyenin iş verme zorunluğulu yok. Kimseyi zorla çalıştırmıyoruz” şeklinde açıklama yaptı. 

500 TON HİBE GELDİ ASFALT BAŞLIYOR

500 ton bitümlü sıcak karışımın hibe alındığını belirten Özlü önümüzdeki hafta asfalt çalışmalarının başlayacağını dile getirerek “Paramız yok diye bitüm alamıyorduk. 500 ton hibe aldık. Bitümle eksik kalan yerleri yapacağız. Protokolü yaptık önümüzdeki hafta asfalta başlıyoruz. Acil vaziyatteki yama çalışmalarını yapacağız. Asfalt ihtiyacı olan yerler önceliğimizde. Devamında asfalt çalışmasını bitireceğiz” diye konuştu.

FİSKOBİRLİK KAVŞAĞI

Fiskobirlik kavşağı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Özlü viyadük yapılana kadar mevcut iygilamanın devam edeceğini söyleyerek “Biz orada güvenliği sağlamak için bir çalışma başlattık. Bas geç şeklinde ışıklandırma yaptık. İki mahalleyi birbirine böldünüz diyorlar. Trafikte beklenmektense bu sistemi uygulamak daha doğru. Çünkü kavşakta bir tıkanıklık söz konusuydu. Orada bir kaos vardı. Oranın kalıcı çözümü viyadüktür. Viyadüğün yapılması da zaman alacak. Biz bu sürede geçici bir çözüm ürettik” dedi.  Haber: Elif Varol

 
Bu haber 16.09.2019 10:53:20 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Batı Karadeniz'de kış günü güneşli hava

 • Bıçakla banka soymaya çalışan zanlı yakalandı

 • Öğrencilerden duygulandıran doğum günü

 • Başkan Özlü TÜGVA Genel Kuruluna Katıldı

 • 'Düzcelilerden özür dilesinler'

 • Sevgi evi çocukları ile buluştu

 • 1.amatörde haftanın notları

 • Düzce amatörde 4 dosya 4 ceza

 • Bizim kızlar emlak konut

 • YLIN SPORCUSU ANKETİNDE SON GÜN

 • Er: “Düzcelileri mağdur etti”

 • Düzcespor rakiplerinden son haberler

 • Sinemada buluştular

 • 2019’da öne çıkan çalışmalar

 • Yeni yıla merhaba dediler

 • Renkli kostümleri ile eğlendirdiler

 • Düzce Belediye çok top kaybetti

 • Otomobil kanala uçtu

Benzer Haberler