Her 5 çocuktan 1`i egzama hastalığıyla mücadele ediyor

Sağlık / Yaşam

Her 5 çocuktan 1`i egzama hastalığıyla mücadele ediyor

Üyesi ve Psoriasis Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan Hastalığın teşhisiyle ilgili şunlar söyledi: “Atopik dermatit hastalığında derinin üst tabakasının koruma gücü zayıflar.

Her 5 çocuktan 1'i egzama hastalığıyla mücadele ediyorAnne veya babada Atopik dermatit olması çocukta görülme riskini 2-3 kat artırıyor. Üyesi ve Psoriasis Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan Hastalığın teşhisiyle ilgili şunlar söyledi: “Atopik dermatit hastalığında derinin üst tabakasının koruma gücü zayıflar. 

Bundan dolayı deri kurur; alerjien geçişine ve enfeksiyon gelişimine yatkın hale gelir. Tekrarlayan kaşıntılı egzama tablosu ve egzamanın yaşa uygun şekilde belirli vücut alanlarında yerleşmiş olması, ailede benzer döküntü, astım, alerjik rinit (saman nezlesi) gibi alerjik hastalık öyküsü tanı aşamasında önemli ipuçlarıdır. Anne veya babanın birinde Atopik dermatit olması çocukta görülme riskini 2-3 kat, ikisinde birden olması 3-5 kat artırır. Henüz tanı için hastalığa özgü bir laboratuvar testi yoktur. Diğer hastalıklarla karışabilecek deri belirtilerinin detaylı dermatolojik muayenesi yapılmalı ve ayrıntılı hasta öyküsü alınması gerekir. Total IgE düzeyi sıklıkla yüksek bulunmakla beraber düzeyin normal olduğu hastalar da bulunmaktadır. Filaggrin mutasyonu gibi genetik testlerin bakılması rutin değildir ancak hastalığın seyri konusunda fikir verebilir.”  

Egzama çocuklarda depresyon, anksiyete, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sebep olabilir 

Atopik dermatit şiddetli kaşıntı, bozulan uyku kalitesi ve deri belirtilerinin görünümü nedeniyle yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileyen deri hastalıklarından biridir. Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan, Atopik dermatitin çocuklarda depresyon, anksiyete, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna yol açabileceğini vurguladı: “Kaşıntı önemli bir özellik olup özellikle geceleri ve terleme ile şiddeti artış gösterir. Göz çevresinde renk değişikliği ve göz altında ekstra çizgilenme, avuç içi çizgilerinde artış, kuru deri, yüzün ortasında solukluk, omuz ve kollarda pütürlü, yanaklarda beyaz lekeli görünüm bu hastalıkta rastlanabilecek diğer özelliklerdir. Zaman zaman deride enfeksiyon olabilir bu durumda sarımsı kabuklanmalar, akıntılı yaralar görülebilir ve uçuk atakları ortaya çıkabilir.”

Atopik Dermatit tedavisinde

takım çalışması önemli 

Atopik dermatitle karşılaşıldığı durumda dermatoloğa başvurmak gerekiyor. Özel bir tanı yöntemi olmayan bu deri hastalığında klinik belirtilerin doğru değerlendirilmesi ancak dermatologlar tarafından yapılabiliyor. Zamanla ortaya çıkabilen astım gibi solunum yolu alerjilerinin veya eklenen psikolojik yüke bağlı psikiyatrik sorunların çözümünde takım çalışması ve ilgili branşlardan destek alınması gerekiyor.

Atopik dermatit astım, obezite, kalp damar hastalıkları gibi ciddi 

hastalıklara yol açabilir

Atopik Dermatit'in bulaşıcı olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan, bağlı olarak gelişebilecek hastalıklardan da bahsetti: “Atopik Dermatit, şiddetli kaşıntı özelliği nedeniyle bazen bulaşıcı bir hastalık olan uyuz ile karıştırılabilir, ancak Atopik dermatit kişiden kişiye bulaşmaz. Aynı aile fertleri arasında görülebilmesi genetik geçişle açıklanır. Atopik dermatit hastalarında ilerleyen yıllarda alerjik rinit ve astım görülme olasılığı artar. Şiddetli ve uzun süre devam eden Atopik dermatit hastalarında yetişkin dönemde lenfoma görülme riskinden bahsedilmektedir. Ayrıca tam mekanizması bilinmemekle birlikte; obezite, kalp damar hastalıkları, otoimmün hastalıkları ve alopesi (saçkıran) gelişmesi ile ilişkili olabilmektedir.”

İnternetteki yanlış bilgilere dikkat

Yapılan çalışmalar, hastaların yüzde 80'e yakınının uygulanan tedavilerden memnun olmadığını gösteriyor. Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan, bu durumun muhtemel sebeplerini şöyle açıklıyor: "Atopik dermatit ile mücadelede yıkanılan suyun sertlik derecesinden ortam ısısına, kullanılan temizlik malzemelerinden duş şampuanlarına birçok faktörün düzenlenmesi gerekir. Bu durum diğer aile fertlerinin eğitimini de içeren, ekonomik olarak da zorlayıcı bir süreçtir. Tedavinin önemli bir aşaması da düzenli ve devamlı deri bakımı ile derinin nemlendirilmesidir. Hastanın, hasta küçük yaşta ise ailenin, bunu doğru miktarda doğru nemlendiricilerle yapabilmeyi öğrenmesi gerekir. 

Bu korunma ve bakım tedbirlerini ve tedavinin aşamalarına göre etki ve yan etkileri hasta ve yakınına anlatabilmek için rutin hasta muayene süreleri maalesef yeterli değildir ve hasta okulları, web-tabanlı eğitimler gibi iyi organize edilmiş, doğru ve güncel bilgileri içeren eğitim programlarına gereksinim vardır. Aksi takdirde hasta ve yakınları internetten yalan yanlış bilgilere ulaşarak hem maddi hem manevi olarak mağdur olmaktadır.”

 Besin alerjileri egzamayı tetikleyebilir

Atopik dermatitli hastaların yarısına yakınında besin alerjileri bulunduğunu belirten Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan, şu besinlere dikkat çekti: “Çocuklarda süt, yumurta, yer fıstığı, buğday, fındık, soya, balık ve kabuklu deniz ürünleri hastalığı tetikleyebilir ancak bu durumun alerji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Aksi takdirde gelişme çağındaki çocuklarda gereksiz ve aşırı diyetlerle farklı sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Çocuklar için ayrıca çok renkli, metal veya boncuklu, yünlü kıyafetlere ve hatta yorganlara, tüylü oyuncaklara dikkat edilmelidir. Oyun hamurları, oyuncak boyaları, mobilya ve zemin kimyasalları özellikle çocukluk döneminde temas yerlerinde döküntülerin alevlenmesine yol açabilir.”
Bu haber 18.9.2019 09:17:23 tarihinde eklenmiştir.İlgili Etiketler

düzce
düzcedamla

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Trabzonspor'a kötü haber

 • KİT/STRİP KARŞILIĞI GLUKOMETRE CİHAZ EDİNME İŞİ

 • Sigortacılar yeni genelgeyi görüştü

 • Dünya şampiyonasına hazırlanıyor

 • 1002 kazada 53 ölü

 • Müdürlerinden miniklere özel maske

 • Bahçeleri su bastı

 • Uygun fiyata kaliteli beton üretiyor

 • Bir stat daha tarih oldu

 • Vee Bir Zamanlar (Cumayerispor 3. lige ramak kala)

 • Süper amatörde son durum

 • Süper lige hasret kalanlar

 • Düzcespor alt yapısında işlem tamam

 • Kooperatiflere 120 bin lira ödenecek

 • Sosyal tesisler hizmete açıldı

 • 14 masal ile evlere konuk oldular

 • “Diyalog ve müzakereden yanayız”

 • Düzce’de 680 cami bulunuyor

Benzer Haberler