Katar’da kimse el öpmez
 Katar'da Kimse El Öpmez

Evet Katar'da el öpme adeti yoktur! Bunu duyduğumda çok şaşırmıştım. Nasıl olabilir? Bir çok adetimiz, kullandığımız kelimeler benzeşiyorken el öpme geleneği orada olmaz!

Türkiye'de el öpme geleneği ne kadar sıradan, alışılmış ve gerekli bir durum iken Katar'da Katarlılara göre el öpmek çok yüce bir hareket olarak biliniyor. 

Bir arkadaşımın bana selamlaşma şekillerini anlatırken söylediği cümle aynen şöyle "El öpmek çok büyük bir anlam ifade eder. El ayak kapanacağın birisinin elinden öpersin. Ne bileyim. Mesela bir peygamberin elini öpebilirsin"

Selamlaşma

Peki o zaman nasıl selamlaşılır Katar'da?

Mesela bir mecliste herekes otururken içeriye  yaşça büyük biri giriyorsa herkes ayağa kalkar, büyük yerine oturur ve küçükler sırayla tokalaşarak onu başından öper. Bu genelde başın sağ veya sol üst kısmı olur.

Arada resmiyet var ise

Eğer arada resmiyet var ise tokalaşma esnasından yaş olarak büyük olan kişi omuzundan öpülür. Mesela Şeyh Tamin Bin Hamad Al Thani'yi herkes omuzundan öper.

 Burun buruna

Samimi olan arkadaşlar karşılaştıklarında birbirlerini burunlarını değdirerek selamlayabiliyorlar. Bu selamlaşma şekli sırasında bazı kazalar olmuyor mu diye insanın aklına gelmiyor değil!

Sordum. Olmuyormuş!

Arkadaşım bunun sebeni açıklarken esprili bir üslupla "sag- sol şeklinde uğraşmaktansa direk ortadan gidiyoruz" demişti!

Sayısı belli olmayan selamlaşma

Bayanlar arasında da erkekler arasında da yaygın olan bir selamlaşma şekli ise yanakları değdirerek sarılmak. 

Taraflar yanaklarını değdirirken -aradaki samimiyete ve özlem derecesine göre- aynı anda kollar iki yana açılıp sarılabiliyorlar da. Bu alışkanlık bizdeki selamlaşma şekline benziyor ama Türkiye'de genelde iki kerede bitiyor ve sohbet ayrılarak devam ediyor. Katarlılarda farklı olan; yanak değdirmenin sayısı yok! Önce sağ sonra yine sağ. Sonra yine, sonra yine... diye devam ediyor. Ve ya her iki taraf sırayla devam eder. 

Bu selamlaşma taraflardan biri yorulunca ya da "bu kadar yeter" diye kanaat getirince sona eriyor.

Bu sayının bazen sonsuza kadar gidebileceğini söyleyen arkadaşım bunun sebebini iki şekilde açıklamıştı:

- Nezaketten dolayı taraflar devam eder!

- Nerede bitireceğimizi bilmiyoruz!

Sıcak kanlı insanlar

Selamlaşma şekillerinin toplum yapısı hakkında da bilgiler verdiğini düşünürsek Katar'da yerli halkın çok samimi, arkadaş canlısı bir üslupla yaşadıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ama sadece kendi mekanlarında konuk iseniz veya ortak bir yerde buluşulmuş ise. 

Bayanların kıyafeti

Sokakta durum bundan farklı. Zaten sokakta yürüyen birilerini özellikle Katarlıları görmek pek mümkün değildir. Genelde alışveriş merkezlerinde karşılaşmak daha olası. O zaman da kesinlikle dikkat edilmesi gereken husus, eğer erkek iseniz Katarlı bir bayana selam verip, yol ve ya her hangi bir şey sormayın. Yapılacak en akıllıca hareket görmezden gelmektir! 

Katarlı bir bayanı ise diğerlerinden rahatlıkla ayırt edebilirsiniz. Siyah abaya ve siyah baş örtüsü kullanıyorlar.

Bazılarının yüzü tamamen açık iken, bazıları sadece gözleri açık kalacak şekilde, bir kısmı ise yüzü tamamen kapalı olacak şekilde örtünüyorlar. Bu giydikleri kıyafetlerin aralarındaki farka göre isimlerine Burqa, Hijab, Jilbab denilebiliyor

Katarların giyinme şekline kimi kültürel kimi ise inançsal şeklinde yorum yapıyor. 

Giyinme konusunu başka bir yazıda detaylı isleyecegiz ...


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları